Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Liście paprotki schną lub mają brązowe plamy? Zastosuj zraszanie i podlej „złotym” napojem

Czy wiedzieliście, że paprocie są jednymi z najstarszych roślin na naszej planecie? Niektóre z nich rosły jeszcze w czasie dinozaurów, a dzisiaj są doskonałą ozdobą każdego wnętrza. Zachwycają swoim bujnym, zielonym ulistnieniem oraz oczyszczają powietrze z toksycznych związków. Paprotki są uważane za łatwe w uprawie, ale czasem mogą zacząć usychać (zwłaszcza w sezonie grzewczym). Aby uporać się z tym problemem, warto podlać rośliny „złotym” napojem, dzięki czemu szybko odżyją i zaczną wypuszczać nowe liście.  

Liście paprotki schną lub mają brązowe plamy? Zastosuj zraszanie i podlej „złotym” napojem
Jeśli paprotka zaczęła usychać, podlej ją domową odżywką. Szybko odżyje. Fot.langdu8x/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego paprotka usycha?

Paprotki były bardzo popularne w czasach PRL-u i gościły niemal w każdym domu. Dzisiaj ponownie wracają do łask, zachwycając swoją bujną zielenią. Paprotka nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych, co czyni ją idealną dla początkujących miłośników zieleni. Warto jednak wiedzieć, że bywa kapryśna – czasem może zacząć usychać, a na jej liściach pojawiają się brązowe plamy. Z czego to wynika? Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, które jest częstym problemem w okresie grzewczym. Paprotka lubi wilgotne środowisko, dlatego nie należy stawiać jej w pobliżu kaloryferów czy innych źródeł ciepła. Dobrze jest regularnie zraszać liście rośliny lub ustawić obok nawilżacz powietrza (alternatywnie można umieścić doniczkę na podstawce z mokrym keramzytem).

Liście paprotki mogą też usychać z powodu niewłaściwego podlewania. Zarówno niedobór, jak i nadmiar wilgoci w podłożu mogą negatywnie wpływać na roślinę Podlewamy ją regularnie, ale z umiarem, ponieważ przelanie może prowadzić do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Oprócz tego paprotka nie lubi zbyt wysokich temperatur – optymalna temperatura dla uprawy tej rośliny powinna wynosić 20-25 st. C latem oraz 15-18 st. C zimą. Jest ona wrażliwa na bezpośrednie nasłonecznienie, które może spalić delikatne liście. Paprotka wymaga miejsc półcienistych lub jasnych z rozproszonym światłem słonecznym. Ważne jest też, aby unikać nagłych zmian temperatury i przeciągów, które mogą powodować brunatnienie oraz opadanie liści. Uważajmy również na przenawożenie, gdyż może to skutkować spaleniem liści oraz zahamowaniem wzrostu.  

jak uratować paprotkę Paprotka jest wrażliwa na suche powietrze, dlatego należy unikać stawiania jej w pobliżu źródeł ciepła. Fot.liudmilachernetska/123RF.com

Jak uratować paprotkę? Zraszanie i odżywianie

Jeśli paprotka zaczęła usychać, a na jej liściach pojawiły się brązowe plamy, upewnij się, że stoi ona z dala od wszelkich źródeł ciepła. Z racji tego, że potrzebuje dużej wilgotności powietrza, należy ją regularnie zraszać (co 2-3 dni) przy użyciu miękkiej, odstanej wody o temperaturze pokojowej. Aby paprotka odzyskała swój dawny, piękny wygląd warto również podlać ją „złotym” napojem. Do jego przygotowania będziemy potrzebować czarnej herbaty, która jest bogata w azot, potas i fosfor, czyli kluczowe składniki niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin. Ponadto znajdziemy w niej garbniki, flawonoidy i taniny, które nie tylko wspomagają rozwój naszych okazów, ale również poprawiają ich odporność.

Aby przygotować odżywczy nawóz do paprotki, wystarczy zaparzyć czarną herbatę (nie może ona zawierać żadnych dodatków czy sztucznych aromatów) i pozostawić do ostygnięcia. Następnie rozcieńczamy napar z wodą w proporcji 1:1 oraz podlewamy paprotkę. Aby poprawić kondycję zmarniałej rośliny, stosujemy mieszankę raz w tygodniu. Taka mikstura zapewni paprotce odpowiednie odżywienie, dzięki czemu szybko odżyje i zacznie wypuszczać nowe liście.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Zamiast wyrzucać do odpadów bio, zachowaj. Zrobisz niezastąpioną odżywkę na kwitnienie anturium

Sposób na przedłużenie kwitnienia storczyków. Nawet zimą orchidea wypuści pąki

Z jej kwiatów robi się kosmetyki, kwitnie prawie cały rok. Gardenia tahitańska - wymagania i pielęgnacja

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.