Rośliny domowe

Efektowna roślina, która świetnie nadaje się do stworzenia urban jungle. Jak pielęgnować zanokcicę?

Zanokcica to bardzo dekoracyjna paproć o wzniesionym, rozłożystym pokroju.  W naturze występuje jako epifit. Oznacza to, że rośnie na innych roślinach, a dokładniej na koronach drzew. Natomiast w warunkach domowych, uprawia się ją po prostu w doniczkach, uzyskując efektowną ozdobę wnętrza.  

Efektowna roślina, która świetnie nadaje się do stworzenia urban jungle. Jak pielęgnować zanokcicę?
Pielęgnacja zanokcicy nie jest trudna, ale wymaga systematyczności. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Zanokcica – charakterystyka gatunku  

Zanokcica gniazdowa (łac. Asplenium nidus) to popularna paproć z rodziny zanokcicowatych (łac. Aspleniaceaea), pochodząca z tropikalnych rejonów Indii i Australii. Niekiedy można też spotkać ten gatunek dziko rosnący na terenie Azji, m.in. w Chinach czy w Japonii. W środowisku naturalnym, jako epifit, podpiera się o inne rośliny, natomiast składniki pokarmowe pobiera z powietrza.  Najlepiej czuje się w wilgotnych, cienistych lasach. 

Roślina tworzy bardzo efektowną rozetę, składającą się z szerokich, mocno marszczonych i lancetowatych liści o szerokości do 15 cm. Te mają tendencję do rozszczepiania się w kilka końców. Wierzchnia warstwa liści jest połyskująca, natomiast spodnia – zdecydowanie bardziej matowa. Wspominania rozeta jest zwarta i może mieć od 20 do 45 cm średnicy. Zarówno liście, jak i korzenie, wyrastają z kłącza.  

zanokcica Zanokcica gniazdowa to popularna paproć pochodząca z tropikalnych rejonów Indii i Australii. Fot.123RF.com

Do wybranych odmian Asplenium nidus zaliczają się: 

 • Crossie – z licznymi rozszczepieniami na końcach liści, 
 • Crispy Wave – całobrzega, średnich rozmiarów,
 • Camprio – z poszarpanymi intensywnie brzegami liści.  

Uprawa i pielęgnacja zanokcicy 

Pielęgnacja zanokcicy nie jest trudna, ale wymaga systematyczności. Przede wszystkim, musisz pamiętać o tym, by często nawadniać roślinę, bo jest to typowy gatunek tropikalny. Intensywne zraszanie jest jak najbardziej wskazane. Jeśli o to nie zadbasz, to końcówki liście mogą schnąć i bardzo trudno jest odwrócić ten proces. 

Dobrym zwyczajem jest podwyższanie wilgotności powietrza tuż przy stanowisku zanokcicy. W tym celu sprawdzi się podstawka wypełniona kamykami i wodą.  

Poza tym, raz na jakiś czas będzie trzeba przecierać liście zwykłą wilgotną ściereczką. Chodzi o to, by powierzchnia liści była czysta i mogła bez przeszkód pobierać składniki z powietrza – tak jak robi to w naturalnych warunkach.  

Przycinanie zanokcicy nie jest konieczne. Niewskazane jest także nabłyszczanie liści specjalistycznymi preparatami. Zamiast pomóc roślinie, możesz jej w ten sposób tylko zaszkodzić.  

Zanokcica w domowej uprawie urasta maksymalnie do 70 centymetrów, natomiast rozety liściowe mogą odchylać się na boki. Dlatego idealnie, jeśli zapewnisz swojemu egzemplarzowi odpowiednio dużo miejsca na parapecie.  

 • Stanowisko zanokcicy  

Zanokcica gniazdowa najlepiej będzie się czuć na stanowisku półcienistym, oddalonym od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Bardzo dobrym miejscem będzie wschodni lub zachodni, ewentualnie północny parapet – w żadnym wypadku południowy. Intensywne słońce spowoduje marnienie rośliny. Poza tym takie zaniedbanie przyczynia się do rozwoju wielu schorzeń.  

Jeśli chodzi o preferowaną temperaturę, to najlepiej, jeśli znajduje się ona w przedziale od 16 do 25 stopni Celsjusza. Tak jak w przypadku wielu roślin doniczkowych, tutaj również trzeba wziąć pod uwagę sezonowość. Zimą temperatura może nieco spaść i zanokcica na tym nie ucierpi.  

 • Najlepsza ziemia dla zanokcicy 

Zanokcica, podobnie jak wiele innych paproci, będzie się bardzo dobrze rozwijać w umiarkowanie wilgotnej, ale nie mokrej glebie.  

Idealna ziemia dla zanokcicy powinna być: 

 • przepuszczalna,  
 • świeża, 
 • torfowa 
 • lekka, 
 • o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie.   

Jeśli kupujesz podłoże, to zwracaj uwagę na to, by było ono przeznaczone właśnie dla paproci lub dla innych roślin o ozdobnych liściach.  

 • Podlewanie zanokcicy  

Asplenium trzeba nawadniać umiarkowanie, ale regularnie, wykorzystując do tego niewielkie dawki odstanej miękkiej wody o temperaturze pokojowej.  

Podlewanie zanokcicy powinno mieć miejsce co 5 – 7 dni. Przed kolejnym dostarczeniem wody, zadbaj o to, by poprzednia warstwa zdążyła już przeschnąć. Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne, ale nigdy mokre.  

Ja już zostało wspomniane, zanokcica będzie wymagać odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza, więc zaplanuj częste zraszanie liści. Pilnuj tego zwłaszcza zimą, gdy grzeją kaloryfery. W tym okresie możesz jednak zmniejszyć intensywność samego podlewania. 

 • Przesadzanie zanokcicy  

Pierwsze przesadzanie zanokcicy możesz wykonać bezpośrednio po zakupie. Kolejne zaplanuj w dużo większych odstępach czasowych i zawsze rób to wiosną.  

Asplenium nidus przenieś do nowego pojemnika dopiero wówczas, gdy korzenie całkowicie wypełnią doniczkę. Zwykle nie zdarza się to częściej niż raz na 2 – 3 lata.  

O czym pamiętać przy przesadzaniu? Na dnie doniczki umieść kilkucentymetrową warstwę drenażu. W tej roli sprawdzą się: 

 • kamyki,  
 • keramzyt, 
 • żwir. 

Oczywiście, tradycyjnie, nowa doniczka powinna być większa od poprzedniej o 1–2 rozmiary.  

 • Nawożenie zanokcicy  

Asplenium będzie wymagać dokarmiania w okresie wegetacji, a więc od kwietnia do września. Składniki odżywcze dostarczaj paproci raz na 2 – 3 tygodnie, w dawce określonej przez producenta preparatu.  

Nawożenie zanokcicy wymaga zastosowanie odpowiedniego płynnego środka. Może to być nawóz przeznaczony dla roślin o liściach ozdobnych. Ważne, by był on na bazie biohumusu.  

 • Rozmnażanie zanokcicy  

Roślinę można rozmnażać poprzez podział, podczas przesadzania. Innym sposobem rozmnażania zanokcicy jest wykorzystanie zarodników, które rozwijają się na spodzie liści w zarodniach.  

W tym pierwszym przypadku, młode rośliny, wraz z fragmentem bryły korzeniowej, odseparowuje się od rośliny matecznej. Kolejnym krokiem jest włożenie „podzielonego” elementu do podłoża. Całość podlej. Młody okaz powinien się zakorzenić już po kilku tygodniach. Gdy już zauważysz młode liście, przenieś roślinę na jaśniejsze stanowisko. Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzesz, zawsze planuj rozmnażanie na wiosnę.  

Przeczytaj również: "Bananowa chatka". W apartamencie Marcina Tyszki

dom tyszki Zobaczcie, jak mieszka najsłynniejszy w Polsce fotograf mody – Marcin Tyszka. Fot. materiały prasowe

Choroby zanokcicy  

Niestety, opisywana paproć może być podatna na różnego rodzaju schorzenia. Najczęściej choroby zakonnicy wynikają z błędów przy uprawie.  

Jedną z przypadłości Asplenium nidus jest szara pleśń. Po czym ją rozpoznasz? Twoją uwagę powinny zwrócić charakterystyczne brązowe plamy o rozlanych konturach. Z czasem mogą one się powiększać, zajmując coraz większą powierzchnię liści. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie specjalistycznego preparatu grzybobójczego.  

Musisz jednak pogodzić się z faktem, że część liści i pędów będzie trzeba wyciąć. Poza tym środek nie zawsze zadziała – zwłaszcza jeśli pleśń jest wyjątkowo inwazyjna.   

Zanokcica – idealna do stworzenia miejskiej dżungli w domowym zaciszu   

Zanokcica gniazdowa to efektowna roślina, która świetnie nadaje się do stworzenia tzw. urban jungle, czyli miejskiej dżungli w mieszkaniu. Jej mocną stroną jest to, że zachowuje walory estetyczne niezależnie od pory roku. Odpowiednio pielęgnowana, będzie stanowić dekorację przez wiele lat, rozrastając się w górę i wszerz. Postaw ją w małej widnej łazience, umiarkowanie nasłonecznionym salonie czy w głębi innego jasnego pomieszczenia.

Przeczytaj również: TOP10 roślin do lasu w słoiku. Stworzysz z nich piękne kompozycje

rośliny w słoiku Oto 10 roślinnych idealnych do uprawie w szklanym słoju Fot. 123RF/PICSEL

Jak działa woda utleniona na storczyki?
Jak stosować żelatynę do roślin? Przepis na domowy nawóz

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może ktoś z was mógłby pomóc mojej znajomej która choruje na schizofrenię. Wyślij sms o treści pomoc 7094 na numer 75165 koszty to 6.15 złoty. Fundacja Avalon. Małgorzata mieszka sama i niema żadnej rodziny. Miej serce, patrz sercem. ️ ️

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Efektowna roślina, która świetnie nadaje się do stworzenia urban jungle. Jak pielęgnować zanokcicę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.