Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Szybko rosnące kwiaty doniczkowe. 7 roślin, które wypełnią dom liśćmi

Jeśli zaczynasz przygodę z uprawą roślin domowych, jako pierwsze okazy wybierz kwiaty, które są łatwe w uprawie i jednocześnie pozwolą ci stworzyć własną domową dżunglę. Oto lista szybko rosnących kwiatów doniczkowych.

Szybko rosnące kwiaty doniczkowe. 7 roślin, które wypełnią dom liśćmi
Szybko rosnące rośliny wprowadzą do wnętrz upragnioną zieleń. Fot. liudmilachernetska/123RF.com

Spis treści:

Szybko rosnące rośliny doniczkowe – idealne nie tylko dla początkujących

Rośliny domowe można podzielić na te, które mają niewielkie roczne przyrosty oraz takie, które błyskawicznie wypełnią twój dom pięknymi zielonymi liśćmi. Szukasz pomysłu na mało wymagające i szybko rosnące rośliny doniczkowe? Nasza lista ci pomoże! Umieściliśmy na niej popularne kwiaty domowe, takie jak trzykrotka, dracena obrzeżona, ceropegia, fikus, zielistka, filodendron i epipremnum.

  • Trzykrotka (łac. Tradescantia)

To łatwy w uprawie i wyjątkowo szybko rosnący kwiat doniczkowy. W naturze trzykrotka występuje w lasach Ameryki Południowej. Rośnie maksymalnie do 30 cm, ale można go też uprawiać jako roślinę zwisającą, o pędach mających nawet 100 cm.

Zaletą trzykrotki jest mnogość ciekawych odmian, w tym bardzo efektownych, z różnokolorowymi liśćmi, np. trzykrotka pasiasta 'Zebrina' czy trzykrotka purpurowa 'Purple Heart'. Roślina ta jest wrażliwa na przesuszenie i przelanie. To właściwiej jej jedyna wada. Oprócz tego nie choruje, wybacza dużo błędów w pielęgnacji i może rosnąć w miejscu słonecznym oraz zacienionym.

Trzykrotka 'Zebrina' błyskawicznie rośnie. Trzykrotka 'Zebrina' błyskawicznie rośnie. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Zaparz mocną esencję, wystudź i podlej monsterę. Szybko pokażą się nowe liście

  • Dracena obrzeżona (łac. Dracaena marginata)

Popularna roślina doniczkowa, łatwa w pielęgnacji i szybko rosnąca. Wyróżnia ją oryginalny wygląd. Z prostego i długiego pnia wyrastają ładne, wąskie liście z charakterystycznym czerwonawym brzegiem. Naturalne środowisko draceny obrzeżonej to tropikalne lasy Madagaskaru. Może tam dorastać nawet do kilku metrów wysokości. W warunkach domowych osiąga mniejszą, ale też imponującą wysokość 1,5–2 m.

Gdy dracena obrzeżona robi się coraz starsza, dolne liście opadają, odsłaniając smukły pień. Czyni ją to nieco podobną do palmy. Roślina bez problemu znosi różne stanowiska i warunki, nawet niewielki dostęp do światła i brak podlewania. Jest więc idealnym kwiatem doniczkowym dla początkujących. Ma zdolność do oczyszczania powietrza.

Dracena obrzeżona może stać się najpiękniejszą ozdobą wnętrza. Dracena obrzeżona może stać się najpiękniejszą ozdobą wnętrza. Fot. CanvaPro

  • Lampion chiński (łac. Ceropegia woodii)

Ceropegia (lampion chiński) to oryginalny i szybkorosnący kwiat doniczkowy. Jej największe zalety to ładny pokrój, atrakcyjne, mięsiste liście i efektowne kwiaty. W naturze ten sukulent bulwiasty występuje w lasach Ameryki Południowej. Charakterystycznym elementem jej wyglądu jest duża bulwa, z której wystają purpurowe pędy, przypominające długie nitki.

Ozdobą ceropegii są również srebrzyste liście, z purpurową blaszką od spodu oraz kwiaty wyglądające jak kolorowe rurki. Zwisające pędy ceropegii można podpinać, aby oplatały podpory lub zostawić luźne. Roślina lubi jasne, słoneczne stanowisko i przepuszczalną ziemię. Nie znosi za to przelania.

Lampion chiński ma srebrzyste liście. Lampion chiński ma srebrzyste liście. Fot. CanvaPro

  • Fikus (łac. Ficus)

Jedna z najszybciej rosnących roślin domowych. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, gdzie jest długowiecznym, żyjącym nawet setki lat drzewem. W domowych warunkach fikus dorasta do imponującej wysokości 2 m, i to w dosyć krótkim czasie! Wyróżnia go tak szybki wzrost, że wymaga przesadzania raz w roku. Oprócz tego lubi jasne stanowisko z rozproszonym światłem – najlepsze będzie południowe lub wschodnie okno. Jako roślina pochodząca z lasu tropikalnego, fikus najlepiej rośnie w lekko wilgotnej, przepuszczalnej ziemi. Należy go podlewać raz w tygodniu i trzymać w cieple.

Ozdobą figowca dębolistnego są duże liście. Ozdobą figowca dębolistnego są duże liście. Fot. CanvaPro

  • Zielistka (łac. Chlorophytum laxum)

Popularny i łatwy w uprawie kwiat doniczkowy. Zielistkę wyróżnia ciekawy pokrój, z gęstą, zwartą kępą i wąskimi, przewieszającymi się liśćmi. Upodabnia ją to do nieuczesanej fryzury lub trawy ozdobnej. Liście zielistki są przy tym ostro zakończone i ozdobione kremowym obrzeżem. Zielistka rośnie w niemal każdych warunkach. Dobrze znosi słońce i zacienienie oraz słabszą ziemię. Ciekawostką jest, że ta roślina znakomicie oczyszcza powietrze i wyłapuje z niego bakterie oraz kurz.

Zielistka jest nie tylko piękna, ale też niewymagająca. Zielistka jest nie tylko piękna, ale też niewymagająca. Fot. CanvaPro

  • Filodendron (łac. Philodendron)

Filodendron to popularna roślina domowa, chętnie uprawiana zarówno przez kolekcjonerów, jak i początkujących. Do rodziny filodendronów należy aż 700 gatunków, każdy znajdzie więc coś dla siebie! Zaletą filodendronów jest to, że bardzo dobrze znoszą zimowe ogrzewanie oraz różne stanowiska. Nie wymagają też wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawowy to regularne podlewanie oraz zraszanie liści.

Filodendron występuje w wielu ciekawych gatunkach i odmianach. Filodendron występuje w wielu ciekawych gatunkach i odmianach. Fot. CanvaPro

  • Epipremnum złociste (łac. Epipremnum aureum)

Bardzo dekoracyjne, szybko rosnące pnącze o ciekawym złotawym ubarwieniu. Pędy epipremnum w krótkim czasie osiągają nawet kilkadziesiąt centymetrów długości, a przy tym mogą się piąć po podporach lub swobodnie zwisać. Roślinę wyróżniają też duże liście w kształcie serca. Epipremnum jest polecane dla początkujących, ponieważ wybacza wiele błędów, w tym przesuszenie czy przelanie. Lubi jasne stanowisko z rozproszonym światłem.

Z uprawą epipremnum poradzą sobie nawet niedoświadczeni miłośnicy kwiatów. Z uprawą epipremnum poradzą sobie nawet niedoświadczeni miłośnicy kwiatów. Fot. CanvaPro

Dlaczego rośliny doniczkowe przestają rosnąć?

Wśród najczęstszych przyczyn słabego wzrostu roślin są nieodpowiednie dla nich warunki. Większość kwiatów domowych preferuje widne stanowisko, ale bez bezpośrednich promieni słonecznych. W cieniu rosną słabo, a liście tracą swoje kolory. Inny powód, dlaczego rośliny doniczkowe przestają rosnąć, to ziemia pozbawiona składników odżywczych. Pamiętaj, że kwiaty domowe trzeba zasilać, używając odpowiednich dla nich nawozów i odżywek. Odpowiedni sposób pielęgnacji musimy dostosować do wymagań konkretnego gatunku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Przycinaj od kwietnia do sierpnia, by się zagęścił. Pielęgnacja i rozmnażanie liścia laurowego

Naturalna odżywka to za mało. Tylko tak odratujesz zmarnowany skrzydłokwiat

Zamiokulkas potrzebuje czyszczenia korzeni. Liście wreszcie przestaną żółknąć, nowych będzie ogrom

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.