Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Botaniczna ciekawostka - róża jerychońska

Róża jerychońska to niezwykła roślina, prawdziwa botaniczna ciekawostka. Kiedy brak jej wody – zasycha, co nie oznacza jednak, że całkiem zamiera. Gdy zyska dostęp do wody, natychmiast ożywa. Stąd właśnie wzięła się jej zwyczajowa nazwa – zmartwychwstanka.

Botaniczna ciekawostka - róża jerychońska

fot. 123RF/PICSELL

Zmartwychwstanka, znana też jako róża jerychońska, a właściwie widliczka łuskowata (Selaginella lepidophylla) należy do rodzaju widliczki, w ramach którego wyróżnia się przeszło 700 różnych gatunków. Pochodzą one z terenów tropikalnych i pustynnych; występują przeważnie w Ameryce Południowej i Północnej (szczególnie na terenie Teksasu) oraz w regionie Bliskiego Wschodu.

Róże jerychońskie są sukulentami. W wyniku ewolucji rośliny te przystosowały się do życia w naprawdę trudnych warunkach. W okresie suszy lub nadmiernego gorąca zasychają – przypominają wówczas wyschłe rozetki. Są one przenoszone przez wiatr. Gdy trafią w bardziej sprzyjające, wilgotne warunki – rozwijają się i zielenieją na nowo.

 

fot. Pixabay.com

Różę jerychońską z powodzeniem uprawiać można w domu! Najlepiej czuje się w jasnym i dobrze oświetlonym miejscu, nie może być jednak wystawiona bezpośrednio na promienie słoneczne. Co ciekawe, nie potrzebuje podłoża. Nie wymaga ani nawożenia, ani innych zabiegów pielęgnacyjnych, typowych dla innych roślin doniczkowych. Wystarczy ułożyć zasuszoną roślinę na płaskim naczyniu wypełnionym wodą, by ponownie się rozkrzewiła.

Warto dopilnować, by woda na podstawce była ciepła, dzięki temu szybciej się rozwinie. Po 1-2 dniach roślina odżywa zupełnie, a jej liście nabierają intensywnej, zielonej barwy. Po kilku dniach zmartwychwstankę należy ponownie zasuszyć: 2-3 tygodniowy okres suszy jest dla niej niezbędny.

fot. 123RF/PICSELL

Dlaczego warto trzymać zmartwychwstankę w mieszkaniu? Roślina doskonale oczyszcza powietrze z dymu papierosowego.

Deccoria.pl 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.