fot. 123RF/PICSELL
Zmartwychwstanka, znana też jako róża jerychońska, a właściwie widliczka łuskowata (Selaginella lepidophylla) należy do rodzaju widliczki, w ramach którego wyróżnia się przeszło 700 różnych gatunków. Pochodzą one z terenów tropikalnych i pustynnych; występują przeważnie w Ameryce Południowej i Północnej (szczególnie na terenie Teksasu) oraz w regionie Bliskiego Wschodu.
Róże jerychońskie są sukulentami. W wyniku ewolucji rośliny te przystosowały się do życia w naprawdę trudnych warunkach. W okresie suszy lub nadmiernego gorąca zasychają – przypominają wówczas wyschłe rozetki. Są one przenoszone przez wiatr. Gdy trafią w bardziej sprzyjające, wilgotne warunki – rozwijają się i zielenieją na nowo.
fot. Pixabay.com
Różę jerychońską z powodzeniem uprawiać można w domu! Najlepiej czuje się w jasnym i dobrze oświetlonym miejscu, nie może być jednak wystawiona bezpośrednio na promienie słoneczne. Co ciekawe, nie potrzebuje podłoża. Nie wymaga ani nawożenia, ani innych zabiegów pielęgnacyjnych, typowych dla innych roślin doniczkowych. Wystarczy ułożyć zasuszoną roślinę na płaskim naczyniu wypełnionym wodą, by ponownie się rozkrzewiła.
Warto dopilnować, by woda na podstawce była ciepła, dzięki temu szybciej się rozwinie. Po 1-2 dniach roślina odżywa zupełnie, a jej liście nabierają intensywnej, zielonej barwy. Po kilku dniach zmartwychwstankę należy ponownie zasuszyć: 2-3 tygodniowy okres suszy jest dla niej niezbędny.
fot. 123RF/PICSELL
Dlaczego warto trzymać zmartwychwstankę w mieszkaniu? Roślina doskonale oczyszcza powietrze z dymu papierosowego.
Deccoria.pl