Rośliny domowe

Fiołek ma same liście i żadnych kwiatów. Potrzebuje naturalnej stymulacji, która chroni też przed szkodnikami

Starasz się, jak umiesz. Pielęgnujesz je w każdej wolnej chwili, te jednak nie odpłacają się kolorowymi kwiatami. Dlaczego fiołek afrykański nie chce kwitnąć?  Przyczyną może być brak nawozu. Sięgnij po genialny patent na natychmiastowe odżywienie rośliny. Oto tonik mocy z jednego składnika, po którym fiołek obsypią pąki.

Fiołek ma same liście i żadnych kwiatów. Potrzebuje naturalnej stymulacji, która chroni też przed szkodnikami
Tonik z orientalnej przyprawy zadziała jak najlepszy nawóz. Fot. CanvaPro/123rf.com

Spis treści: 

Dlaczego fiołek afrykański nie chce kwitnąć? Przyczyny mogą być różne

Do kupienia małych saintpaulii, czyli fiołków afrykańskich przekonuje niska cena oraz fakt, że nie zajmują one wiele miejsca w domu czy mieszkaniu. Co więcej, roślinki te cieszą oko barwnymi kwiatami, a przy tym są niemalże bezobsługowe. Może jednak okazać się, że po przyniesieniu ze sklepu do domu roślina marnieje, a kwiaty, wcześniej tak efektowne, już się nie pojawiają. Dlaczego fiołek afrykański nie chce kwitnąć?

Przyczyn może być wiele. Choć floryści zapewniają, że to jedna z nielicznych roślin doniczkowych, które kwitną tak długo i obficie, aby tak się stało, fiołek wymaga sumiennej pielęgnacji. Popełnienie małego błędu skutkuje osłabieniem rośliny, zwiększoną podatnością na infekcje czy np. całkowitym zaprzestaniem kwitnienia.

Przeczytaj również: Jak dbać o fiołki doniczkowe? Odpowiednia pielęgnacja zapewni długie kwitnienie

Zanim kupisz fiołka afrykańskiego, koniecznie zwróć uwagę na jej stan: sztywne liście, niewiele pąków kwiatowych oraz widoczne tu i ówdzie zalążki pleśni powinny w twojej ocenie zdyskwalifikować dany okaz. W końcu nie chcesz przecież przynieść do domu siedliska bakterii, grzybów i szkodników, które opanują resztę kwietnika. Gdy masz już niemałą kolekcję fiołków na zielonym parapecie i żaden z nich nie ma pąków, zainteresuj się:

  • umiejscowieniem – nie wystawiaj kwiatka bezpośrednio na słońce, światło docierające do liści powinno być rozproszone; najlepszym stanowiskiem będzie półcień, ważne też, aby doniczka stała z dala od przeciągów w stałej temperaturze powyżej 20°C;
  • jakością i ilością podawanej wody – fiołki najlepiej czują się na lekko wilgotnym podłożu, musisz jednak pamiętać, aby woda, którą je podlewasz, nie zawierała wapna (możesz użyć odstanej deszczówki) i była ciepła, ale nie gorąca (konewkę postaw np. na grzejniku);

  • właściwym odżywieniem – dobrej jakości nawóz powinieneś stosować raz na 2 tygodnie, częściej zaś wtedy, gdy ma on działanie grzybobójcze, a roślina walczy ze szkodnikami lub infekcją.

Fiołki afrykańskie nie lubią dużych doniczek. Małe pozwalają roślinkom odpowiednio ukierunkować siły na kwitnienie, a nie na przerost systemu korzeniowego i jego wsparcie energetyczne. Liczą się priorytety. Przesadzaj je dopiero wtedy, gdy korzenie ewidentnie przerosną doniczkę.

Przesadzanie Przesadź fiołka do większej doniczki tylko, jeśli naprawdę tego potrzebuje. Fot. CanvaPro

Odżywka do fiołka afrykańskiego z kurkumy

Fiołki kochają nawożenie, dlatego domowa odżywka będzie tym, za co roślinka może w krótkim czasie odwdzięczyć się wysypem pąków kwiatowych. Jednym z popularnych, ekologicznych rozwiązań jest podlewanie wodą z gotowania skórki od banana, ale istnieje produkt kuchenny, który, stosowany w rozsądnych ilościach, przynosi jeszcze lepsze efekty.

Marzy ci się kwietna kompozycja w różu, fiolecie, bieli i czerwieni? Zatem sięgnij po... kurkumę. Choć w kwestii przypraw i ich wpływu na rośliny krąży wiele mitów, kurkuma to składnik, który w twojej kolekcji kwiatów doniczkowych naprawdę namiesza i to w pozytywnym znaczeniu. Przygotuj z niej prosty nawóz: wystarczy, że wymieszasz kurkumę z wodą. Jedna łyżeczka żółtego proszku na litr cieczy w zupełności wystarczy.

Gotową odżywkę do fiołka afrykańskiego z kurkumy odstaw na noc, a następnego dnia pamiętaj o jej przecedzeniu, najlepiej przez bawełnianą ściereczkę. Zawartość cennych związków, kurkuminoidów, zapewni odżywce właściwości przeciwzapalne, regenerujące i ochronne. Kompleks witamin B6, E i K, C oraz kwasu foliowego i solidnej dawki składników mineralnych będzie naturalnym wsparciem w okresach obniżonej aktywności rośliny. Podlewaj fiołka odżywką z kurkumy raz na 2 tygodnie, a zacznie kwitnąć raz za razem.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego fiołek afrykański nie chce kwitnąć? Pielęgnacja i rozmnażanie fiołka afrykańskiego

To dlatego liście fiołka więdną i gniją. Ten zabieg pozwoli ci go uratować

Pielęgnacja fiołka afrykańskiego w zimie. Dlaczego sępolia potrzebuje specjalnej troski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.