Spis treści:
Jak długo kwitnie amarylis?
Amarylis, jak często określa się zwartnicę (Hippeastrum), jest jedną z przepięknych roślin cebulowych, które zdobią nasze mieszkania zimą. Na szczytach wysokich łodyg wytwarza niezwykle duże kwiaty – w zależności od odmiany mogą osiągnąć nawet 25 cm średnicy! Do wyboru mamy wiele kolorowych amarylisów, które często mają dekoracyjne paski, plamki i obwódki, a także pofałdowane brzegi płatków.
Zwartnica kwitnie zimą i wczesną wiosną. Najczęściej od grudnia do lutego, choć w przypadku niektórych odmian kwiaty mogą się utrzymywać nawet do końca marca. Jak widzimy, amarylis kwitnie dość długo, jednak nawet przy najbardziej starannej pielęgnacji kwitnienie musi się w pewnym momencie zakończyć. Co ciekawe, roślina ta nie wchodzi wtedy w stan spoczynku.
Amarylis kontynuuje wzrost, gdy przekwitnie – przekazuje całą energię w rozwój zielonych liści. W stan uśpienia wchodzi dopiero w połowie lata (w sierpniu), kiedy ogranicza wszystkie swoje funkcje życiowe i nabiera sił na ponowne kwitnienie. Amarylisy wymagają odmiennej pielęgnacji w fazie wzrostu niż w stanie spoczynku. Wiedząc, jak o nie zadbać w poszczególnych okresach, łatwo pobudzimy je do wytwarzania kolejnych kwiatów.
Dzięki właściwej pielęgnacji amarylis zakwitnie jeszcze raz. Fot. harry53/123RF.com
Przeczytaj również: Po tej odżywce storczyk będzie kwitł nieustająco. Możesz ją stosować na trzy sposoby
Co zrobić, gdy amarylis przekwitnie?
Na przedwiośniu możemy zauważyć, że amarylis przekwita. Nie powinniśmy się go w tym momencie pozbywać, tylko skupić się na jego odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli zadbamy o niego w kolejnych miesiącach, w następną zimę zakwitnie jeszcze raz.
Co zrobić, gdy amarylis przekwitnie?
- Usuwamy zwiędły pęd kwiatowy. Wystarczy za pomocą czystych i ostrych nożyczek obciąć go kilka centymetrów nad cebulą. Liście zostawiamy, bo są potrzebne roślinie do przeprowadzania fotosyntezy i gromadzenia rezerwy substancji odżywczych w cebuli.
- Roślinę stawiamy w jasnym, ciepłym miejscu, np. na słonecznym parapecie. Podlewamy ją tak często, aby podłoże w doniczce było stale lekko wilgotne. Co 2 tygodnie do wody dodajemy ½ dawki płynnego nawozu do roślin kwitnących lub biohumusu.
- Od drugiej połowy maja amarylis można wystawiać na zewnątrz. Nadal dbamy o jego systematyczne podlewanie i nawożenie.
- Pod koniec lipca albo na początku sierpnia całkowicie wstrzymujemy podlewanie i stosowanie nawozów. To czas, gdy amarylis wchodzi w stan spoczynku.
- Niedługo potem zaobserwujemy, że liście usychają. Wtedy odcinamy je, a cebulkę wkładamy do piasku, trocin lub podłoża torfowego i przenosimy w chłodne, ciemne miejsce, gdzie utrzymuje się temperatura ok. 15°C (np. do piwnicy). Przechowujemy ją tam do późnej jesieni.
W listopadzie amarylis sadzimy w świeżym podłożu tak głęboko, aby 1/3 cebulki znajdowała się nad powierzchnią. Stawiamy w domu w widnym miejscu, podlewamy i czekamy na ponowne kwitnienie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Skąd wiadomo, że zamiokulkas potrzebuje przesadzenia? Daj mu najlepsze podłoże, odwdzięczy się
Zamiast wyrzucać do kosza, przygotuj odżywkę. Fiołek będzie długo kwitł
Zrób specjalne podłoże dla sansewierii. Szybko się zagęści i będzie miała dużo liści