Rośliny domowe

Jak odratować przesuszoną roślinę po urlopie?

Słońce, wysokie temperatury, urlopowe wyjazdy. Latem rośliny doniczkowe nie mają łatwego życia. Sezon urlopowy sprawia, że narażone są na braki w pielęgnacji, przede wszystkim na przesuszenie. Jak odratować kwiaty, które przez okres wakacyjnego wyjazdu zaschły?

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

To częsty scenariusz. Wracamy do domu wypoczęci i pełni energii po wakacyjnym wyjeździe, a tam – pustynia: wszystkie rośliny doniczkowe oklapnięte, przesuszone. W jaki sposób przywrócić je do dobrej kondycji?

Jak odratować przesuszoną roślinę?

Przede wszystkim pamiętajmy, by nie podlewać oklapniętych i przesuszonych roślin nadmierną ilością wody – od góry lub dolewając wody do podstawki. Zbytnie nasączenie podłoża szybko doprowadzi do gnicia korzeni rośliny.

Podlewanie przesuszonych roślin

Przesuszone kwiaty doniczkowe podlewamy stopniowo, polewając wierzchnią warstwę gleby niedużą ilością wody. Odczekujemy, kilka dni by ziemia całkiem przeschła i dopiero po tym czasie ponawiamy zabieg. Z każdym kolejnym powtórzeniem stopniowo zwiększamy ilość dostarczanej wody. 

src: Ratuję PRZESUSZONE rośliny domowe po URLOPIE Vlog, Youtube.com, kanał: Make Your Life Greener

Wbrew popularnym przekonaniom, roślin, które wymagają częstego podlewania, a zostały przesuszone, nie należy wstawiać do wiader czy miski z wodą. Nie zostawiamy ich tak ani na czas naszego wyjazdu, ani po nim, w celu szybszej regeneracji rośliny. To spowoduje ich gnicie i narazi je na infekcje grzybicze. Ogólna zasada jest taka, że lepiej rośliny przesuszyć, niż przelać. 

Odpowiednia wilgotność powietrza dla roślin doniczkowych

Po powrocie z wyjazdu zapewniamy roślinom również odpowiednią wilgotność – na poziomie ok. 50-60%. Po dłuższej nieobecności powietrze w mieszkaniu może być wysuszone, co niekorzystnie wpływa na zieleń domową. Ich liście mogą zawijać się na brzegach i brązowieć, a pąki kwiatowe opadają lub przestają się rozwijać. W takich warunkach rośliny zaatakować może przędziorek lub inne szkodniki. Po powrocie dokładnie przejrzyjmy rośliny – skontrolujmy spód liści i blaszkę liściową, zanim „inwazja” osiągnie większe rozmiary.

Uschnięte liście roślin należy usunąć, pozostałe można spryskiwać wodą – z wyjątkiem okazów o omszonych liściach. Jeśli wdała się infekcja, roślinę należy przesadzić, oczyszczając jednocześnie korzenie.

Co ciekawe, w przypadku niektórych roślin – głównie pół- i sukulentów przesuszenie może mieć pozytywne skutki. Swego rodzaju „stres” pobudzić rośliny do lepszego wzrostu, wytwarzania nowych pędów lub liści.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak odratować przesuszoną roślinę po urlopie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.