Rośliny domowe

Jeśli skrzydłokwiat nie chce kwitnąć, przygotuj dla niego specjalny nawóz. Efekty są niemal natychmiastowe

Skrzydłokwiat cieszy się popularnością ze względu na swoją niebanalną urodę – intensywnie zielone liście i białe kwiaty ożywią każdą przestrzeń. Co więcej, posiada zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych substancji lotnych, a przy tym jest niewymagający i prosty w uprawie. Mimo to czasem sprawia problemy. Twój skrzydłokwiat nie kwitnie? Pomoże produkt, który zazwyczaj ląduje w koszu na śmieci. Zrób z niego nawóz, a skrzydłokwiat będzie uginał się od kwiatów.    

Jeśli skrzydłokwiat nie chce kwitnąć, przygotuj dla niego specjalny nawóz. Efekty są niemal natychmiastowe
Zamiast wyrzucać, zrób odżywkę. Skrzydłokwiat wypuści mnóstwo nowych kwiatów. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat to popularna roślina doniczkowa o błyszczących, intensywnie zielonych liściach, które kształtem przypominają skrzydła (stąd też nazwa). Poza tym wytwarza piękne białe kwiaty z kremowożółtą kolbą w środku, które utrzymują się na roślinie przez kilka miesięcy. Aby skrzydłokwiat długo zdobił mieszkanie, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Chociaż jego uprawa nie jest trudna, niektóre błędy pielęgnacyjne mogą skutkować brakiem kwitnienia. Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Powodów może być kilka:

  • nieodpowiednie oświetlenie – skrzydłokwiat preferuje stanowiska dobrze oświetlone, ale nie narażone na bezpośrednie światło słoneczne. Odnajdzie się też w cieniu, ale w takich warunkach może nie zakwitnąć;

  • złe podlewanie – zarówno za mało, jak i za dużo wody może sprawiać, że skrzydłokwiat nie kwitnie. Ze względu na tropikalne pochodzenie uwielbia wilgoć. Co ważne, podlewanie powinno być regularne, ale niezbyt obfite, ponieważ przelanie może doprowadzić do gnicia korzeni i liści, a w rezultacie do zahamowania kwitnienia;

  • niedostateczne nawożenie – jeśli zależy nam na obfitym kwitnieniu, należy zadbać o nawożenie skrzydłokwiatu. W tym celu warto sięgnąć po nawozy dla roślin kwitnących, które są bogate w potas i fosfor, niezbędne do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia;

  • zbyt duża doniczka – przyczyną braku kwitnienia skrzydłokwiatu może być zbyt duża doniczka. W tym przypadku roślina będzie wytwarzać większą ilość korzeni, a nie kwiatów. Najlepiej wybrać doniczkę wąską i wysoką.    

dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie Skrzydłokwiat nie kwitnie z powodu błędów pielęgnacyjnych. Fot.123RF.com

Jak pobudzić skrzydłokwiat do kwitnienia?     

Co jeszcze oprócz zapewnienia odpowiednich warunków uprawy można zrobić, żeby skrzydłokwiat zakwitł? Zrób banalnie prosty nawóz, dzięki któremu twoja roślina zakwitnie, jak nigdy wcześniej. Nie wydasz na niego ani złotówki, ponieważ będziemy używać produktu, który zwykle ląduje w koszu na śmieci. Nigdy nie wyrzucam łupin orzechów włoskich. Zawierają one mnóstwo cennych składników odżywczych, takich jak fosfor, potas, żelazo, cynk i magnez. Nawóz z łupin orzecha włoskiego nie tylko wzmacnia korzenie i pobudza rośliny do wzrostu, ale również zwiększa odporność na choroby i szkodniki. Co więcej, pobudza je do obfitego kwitnienia.       

Aby przygotować specjalny nawóz do skrzydłokwiatu, weź łupiny z 20 orzechów włoskich, przełóż je do garnka, a następnie wlej półtora litra wody. Po zagotowaniu przykryj pokrywką i gotuj przez ok. 20 minut. Po tym czasie odcedź łupiny, dzięki czemu uzyskasz brązowy płyn. Po wystudzeniu rozcieńcz go z wodą w stosunku 1:2 (1 część nawozu na 2 części wody). Podlewaj skrzydłokwiat raz na 15 dni, a w mig wypuści mnóstwo kwiatów. Z kolei niewykorzystany preparat można przechowywać w lodówce przez miesiąc.

Co więcej, z łupin orzechów włoskich można też zrobić warstwę drenażową. Wystarczy umieścić je na dnie doniczki, a następnie przysypać ziemią. W tak przygotowanej doniczce umieszczamy rośliny. Warstwa drenażowa z łupin orzechów włoskich pozwoli zmniejszyć ryzyko gnicia korzeni.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Drzewko szczęścia znów zaczęło gubić liście? Dodaj do wody i podlej, szybko zobaczysz efekty

Białe, klejące robaczki na storczyku. Jak zwalczyć wełnowce domowymi sposobami?

Jeśli monstera marnieje w oczach, to oznacza, że czegoś jej brakuje. Przygotuj specjalną odżywkę

Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.