Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Dzięki tej roślinie pozbędziesz się much! Zobacz, jak dbać o kapturnicę

Kapturnica (Sarracenia) oprócz tego, że ciekawie wygląda, zaskakuje tym, że jest owadożerna. Sam proces obserwacji tego zjawiska jest dość intrygujący i z pewnością zainteresuje miłośników nietypowych kwiatów. Taką roślinę można hodować w mieszkaniu lub na balkonie, a jej cena nie jest wygórowana. Dowiedz się, jak wygląda uprawa i pielęgnacja kapturnicy! 

Dzięki tej roślinie pozbędziesz się much! Zobacz, jak dbać o kapturnicę
Kapturnica to roślina mięsożerna, która pomoże w walce z muchami i komarami. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kapturnica – opis i właściwości rośliny 

Kapturnica to niezwykła w swym wyglądzie i właściwościach roślina. Należy do rodzaju kapturnicowatych (Sarraceniaceae), jest to dość specyficzna grupa roślin owadożernych.

Liście kwiatów tej rodziny mają przeważnie rurkowaty kształt, a na ich szczytach umiejscowione są gruczoły. To właśnie one odpowiadają za wabienie owadów, ponieważ wydzielają nektar, który niczym magnes przyciąga wszystkie insekty. Liście rośliny wykazują zdolności modyfikacji swojego kształtu, dzięki czemu stanowią idealną pułapkę na owady. To nie koniec nadzwyczajnych właściwości rośliny. Kapturnica wydziela też enzymy trawienne, które niejako rozpuszczają przyciągnięte owady. Ponadto wszelkie strawione przez roślinę muszki dostarczają jej komórkom cennych składników odżywczych.  

Liście rośliny, oprócz tego, że są w stanie zmieniać swój wygląd, odznaczają się zwykle zielonym, żółtym, czerwonym lub fioletowym odcieniem. Ich blaszki mogą być zarówno miękkie, jak i twarde, a zależy to od danego gatunku. Żyłki liści zazwyczaj są mocno widoczne i zabarwione na brązowo. Wewnętrzna strona liści jest gładka i dostrzec można na niej drobne włoski. Kaptur, w który owinięty jest otwór (tzw. wabik), ma najczęściej płaski, owalny lub okrągły kształt. 

Kapturnica wabi owady charakterystycznym zapachem. Fot.123RF.com

Co ciekawe, owadożerna roślina wytwarza tzw. torebki owocowe, w których mieści się ok. 1000 nasion. Mają one charakterystyczny jajowaty kształt. 

Do rodzaju Sarraceniaceae zalicza się ok. 14 gatunków roślin i dużo więcej odmian. W mieszkaniach najczęściej uprawia się kilka z nich, do których zaliczyć można: 

  • kapturnicę Stevensa (Sarracenia stevensii), 
  • kapturnicę papuzią (Sarracenia psittacina), 
  • kapturnicę purpurową (Sarracenia purpurea). 

Gatunków i odmian tej niezwykłej rośliny jest oczywiście dużo więcej. Ponadto istnieje też wiele roślin mieszańcowych, które również nadają się do uprawy domowej. 

Naturalnym środowiskiem występowania kapturnicy są lasy sosnowe oraz podmokłe tereny Ameryki Północnej. Roślina sprowadzona została także do Europy i Azji, gdzie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat stała się bardzo popularna. Rośnie tam na jałowych stanowiskach, również w postaci dzikiej. W Polsce ten kwiat nie jest specjalnie znany, a hodują go raczej doświadczeni ogrodnicy, którzy znają właściwości tej rośliny. 

Mięsożerna kapturnica w dobrych warunkach środowiskowych potrafi osiągnąć aż 120 cm wzrostu. Oczywiście, kwestia wysokości zależy od jej gatunku i odmiany. Kwiat ten występuje w kępach złożonych z jego pędów i liści. 

Kapturnica – uprawa i pielęgnacja  

Uprawa i pielęgnacja kapturnicy są dość skomplikowane i nie należą do najłatwiejszych. Aby kwiat ten przetrwał w warunkach domowych, powinno się sprostać jego wymaganiom. 

Bardzo ważnym aspektem wpływającym na wzrost i zdrowie rośliny jest odpowiednia temperatura jej przechowywania. Ponieważ roślina w naturalnym środowisku porasta wilgotne lub bagniste tereny – hodowana w domu również potrzebuje dużej wilgotności powietrza. Oprócz tego podlewanie kapturnicy powinno być bardzo obfite. W tym przypadku nie trzeba martwić się o jej przelanie. Im bardziej mokre podłoże, tym lepiej. Dopiero zimą należy ograniczyć jej nawilżenie. Wówczas powinno się ją podlewać tylko raz w tygodniu. 

Przed posadzeniem rośliny warto zaopatrzyć się w odpowiednio przygotowaną ziemię. Kapturnica lubi glebę zwartą, błotnistą, którą najlepiej wymieszać z piaskiem lub torfem. Ta odpowiednia dla niej powinna mieć lekko kwaśny odczyn pH. 

Ponadto należy zwrócić uwagę na stanowisko kapturnicy. Przede wszystkim musi być ono dostatecznie słoneczne. Roślina szybciej rośnie, gdy ma duży dostęp do promieni słonecznych. Oprócz tego gatunek ten dobrze radzi sobie w wysokich temperaturach. Latem może być to nawet 35°C. Z kolei zimą dobrze jest przenieść roślinę w chłodniejsze miejsce, w którym temperatura nie będzie wyższa niż 15°C. Latem zaleca się trzymanie kapturnicy na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. To tam będzie miała dobry dostęp do naturalnego światła, a tym samym jej rozwój będzie szybszy. 

Przycinanie kapturnicy nie jest wymagane. Zabieg ten powinno się wykonywać jedynie wtedy, gdy roślina wybudzi się z zimowego snu. Wówczas liście tego kwiatu naturalnie usychają i nie wyglądają już zbyt estetycznie. Należy je wtedy delikatnie odciąć. Po jakimś czasie, w miejscu starych liści pojawią się nowe. 

Nawożenie kapturnicy nie jest wskazane — taki zabieg może ją osłabić. Roślina doskonale sobie radzić bez zasilania jej chemicznymi specyfikami. W tym przypadku nawóz, zamiast pomóc kwiatu może osłabić jego korzenie i spowodować ich obumarcie. 

Aby roślina odpowiednio rosła i na długo zachowała swój ciekawy wygląd warto wymieniać jej podłoże. Przesadzanie kapturnicy powinno odbywać się co ok. 2-3 lata. Jeśli jednak zauważysz, że kwiat ten zaczyna przerastać doniczkę, zrób to szybciej. 

Kapturnica w dobrych warunkach szybko się rozrasta. Fot.123RF.com

Kapturnica – jak ją rozmnożyć? 

Do rozmnażania kapturnicy często dochodzi samoczynnie. W większości przypadków w doniczce z rośliną mateczną pojawiają się młode okazy. Wówczas należy je oddzielić od matecznika i przesadzić do nowych pojemników. 

Co ciekawe, proces rozmnażania kapturnicy nie jest skomplikowany i właściwie nie wymaga wprawy. Co więcej, praktycznie każda część tego kwiatu nadaje się do ukorzenienia. Można wykonać ten zabieg zarówno przez podział kłącza, jak i całego stożka kapturnicy. 

Aby poprawnie rozmnożyć tę roślinę, warto poczekać, aż nowe, przylegające do matecznika okazy wypuszczą korzenie. Dzięki temu cały proces będzie dużo łatwiejszy. Wcześniej ukorzenione pędy przyjmą się właściwie w każdym podłożu. 

Kolejnym sposobem rozmnażania rośliny, może być ten z użyciem jej nasion. Nie jest to jednak metoda polecana przez botaników, ponieważ często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Sadzonki pozyskane w taki sposób rozwijają się z reguły dużo wolniej, dlatego sposób ten będzie odpowiedni jedynie dla osób cierpliwych. 

Kapturnica – choroby i szkodniki 

Kapturnica, jak każda inna roślina owadożerna narażona jest na typowe dla tej grupy choroby. Po pierwsze, niezadbana roślina może zacząć gnić. Taki stan rzeczy spowodowany jest najczęściej zastałym, mało wilgotnym powietrzem w pomieszczeniu, w którym przebywa kwiat. Powodem może być także przelanie korzeni rośliny. Aby temu zapobiec, należy systematycznie wietrzyć kapturnicę oraz odpowiednio ją podlewać. Warto także obciąć jej nieestetycznie wyglądające, uschnięte liście. 

Do chorób kapturnicy można zaliczyć także skorkowacenia. Pojawiają się one najczęściej na łodygach lub liściach kwiatów, a są nimi brunatne, korkowate narośla. Takie zjawisko może występować u roślin, które uprzednio zostały zasilone nawozami. Wpływać na to może także zbyt wilgotne powietrze lub słaby dostęp do światła. 

Reasumując, kapturnica to bardzo ciekawa roślina, którą można hodować w warunkach domowych. Niestety, sama jej uprawa jest dość wymagająca i tylko odpowiednio zadbane egzemplarze są w pełni dobrze się rozwijać. Jeśli zdecydujesz się na zakup tego owadożernego kwiatu, musisz sprostać jego wymaganiom środowiskowym. 

Przeczytaj również:

Co zrobić, żeby szeflera zakwitła? Jeśli ci się uda, to znaczy, że ta roślina ma wszystko, czego potrzebuje

Sansewieria cylindryczna to ciekawa roślina doniczkowa. Jak ją uprawiać?

Monstera ma żółte liście i marnieje w oczach? Jest na to prosty sposób

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.