Rośliny domowe

Kwiaty doniczkowe trujące dla psa

Rośliny doniczkowe pięknie wyglądają i zdobią niejeden parapet w mieszkaniu. Trzeba na nie jednak uważać, ponieważ niektóre mogą być trujące dla naszych psów.

REKLAMA

Szczególnie narażone na zatrucie są szczeniaki i psy pozostawione same długo w domu. Poniżej podajemy listę top10 najbardziej niebezpiecznych roślin dla naszych pupili. Nawet przypadkowe spożycie części takiego kwiatu może doprowadzić do zatrucia, poparzenia i podrażnienia skóry, błoń śluzowych czy spojówek.

Poisencja, czyli Gwiazda Betlejemska
Niebawem udekorujemy domy pięknymi, czerwonymi gwiazdami betlejemskimi. To nieodzowny atrybut świąt. Niestety roślina ta jest silnie trująca ze względu na wytwarzane białawe mleczko, które zawiera estry diterpenowe. Połknięcie jej części może spowodować bóle brzucha, wymioty i biegunkę, u szczeniaków może dojść do podrażnienia i uszkodzenia nerek. Pamiętajmy, by nie pozwolić pupilom obwąchiwać czy spożywać gwiazdy betlejemskiej, niestety jest ona częstą przyczyną zatruć u zwierząt domowych.

Oleander pospolity
To piękna roślina, która zachwyca obserwatorów w okresie swojego kwitnienia. Niestety tak jak dla ludzi, jest równie niebezpieczna dla psów. Zawiera w sobie oleandrynę, toksynę, która stosowana była niegdyś jako trutka na szczury. Przedostanie się tej substancji do krwi zwierzęcia, powoduje zanik czucia w pysku, wymioty, rozszerzenie źrenic i zaburzenia pracy serca. Uwaga, nawet podgryzienie małego listka może grozić śmiercią.


Monstera

Spożycie soku monstery może powodować podrażnienia układu pokarmowego, zapalenie błoń śluzowych, obrzęk tkanek gardła i jamy ustnej. Jeśli sok dostanie się do oczu pupila, może spowodować zapalenie spojówek z silnym świądem czy szczypaniem.

Hiacynt

Roślina, która króluje w domach i ogrodach w okresie wiosennym. Często używa się jej do stroików lub jako kwiat cięty. Należy uważać, aby psy nie spożyły części kwiatów, ponieważ toksyny zawarte w soku mogą prowadzić do bólu żołądka, wymiotów, biegunki, drgawek oraz depresji.

Beniaminek
Masz w domu beniaminka albo innego fikusa? Uważaj! Jeżeli twój psiak będzie miał styczność z sokiem wypływającym z liścia, grozi mu reakcja alergiczna, podrażnienie skóry, błony śluzowej i oczu. Najbardziej powinni uważać właściciele psów cierpiących na alergie.

Cyklamen perski
Najbardziej trującym elementem rośliny są kłącza. Po dostaniu sie do pyska zwierzęcia mogą powodować ślinotok, wymioty, biegunkę, zaburzenia rytmu serca (zwłaszcza u szczeniaków), drgawek, śpiączki, u chorych, starszych czy osłabionych psów może doprowadzić do śmierci.

Anturium i skrzydłokwiat
Rośliny posiadają w składzie swojego soku szczawian wapnia, który może wywołać u psa podrażnienie błony śluzowej, podrażnienie pyszczka i jamy ustnej – co powoduje wymioty, bark apetytu i nadmierne ślinienie.

Aloes
Sok zawarty w miąższu rośliny wywołuje u zwierząt wymioty, dreszcze, biegunkę, podrażnienia pyszczka i błon śluzowych. Spoiny zawarte w aloesie mogą również wywołać depresje i brak apetytu. Ciekawostkę stanowi fakt, że niektóre psy mogą również uzależnić się od aloesu, podgryzając miąższ znajdujący  się na końcu liści.


Bluszcz pospolity
Podobnie jak aloes zawiera w sobie toksyny – saponiny, które mogą również prowadzić do zatrzymania oddechu i odrętwienie.

Jeżeli tylko zauważymy, że zwierzę spożyło którąś z roślin trujących natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem! Szybka reakcja może uratować zdrowie i życie czworonoga!

Jak przygotować dom na przyjęcie kota? Kliknij!

Zwierzak w domu. Jak sprzątać, by nie zwariować? Kliknij!

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kwiaty doniczkowe trujące dla psa"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.