Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Kwiaty doniczkowe, które mogą stać przy grzejniku. Najlepsze gatunki na sezon grzewczy

Kwiaty doniczkowe są pięknym elementem aranżacji wnętrz. Niestety w okresie jesienno-zimowym często przestają wyglądać atrakcyjnie, ponieważ nie sprzyja im suche i ciepłe powietrze w mieszkaniach. Choć zazwyczaj umieszczenie rośliny w pobliżu grzejnika kończy się katastrofą, istnieją gatunki, które doskonale znoszą warunki panujące w sezonie grzewczym. Jakie kwiaty doniczkowe lubią ciepło i mogą stać przy kaloryferze? Polecamy najciekawsze rośliny na okres grzewczy.

Kwiaty doniczkowe, które mogą stać przy grzejniku. Najlepsze gatunki na sezon grzewczy
Niektórym roślinom nie szkodzi ciepło kaloryfera ani suche powietrze w sezonie grzewczym. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego kwiaty w domu marnieją jesienią i zimą?

Okres jesienno-zimowy to wyjątkowo trudny czas nie tylko dla roślin w naszych ogrodach, ale również tych pięknych okazów, które trzymamy w domu. Wielu miłośników kwiatów doniczkowych z przykrością obserwuje, jak w tym czasie marnieją i więdną. Dlaczego jesień i zima są porami roku szczególnie wymagającymi dla naszych roślin domowych? Panujące w tym czasie warunki nie sprzyjają większości gatunków. Okazy doniczkowe muszą się zmagać z ograniczonym dostępem do naturalnego światła oraz wysoką temperaturą w pomieszczeniach w trakcie sezonu grzewczego.

Włączone grzejniki nie tylko sprawiają, że w mieszkaniu dla wielu roślin jest zbyt ciepło, ale również wysuszają powietrze. Musimy pamiętać, że zdecydowana większość gatunków najlepiej się czuje, gdy wilgotność powietrza wynosi co najmniej 40%. Tymczasem w okresie grzewczym parametr ten może obniżyć się nawet do 20%, co jest zgubne dla wielu uprawianych okazów.

W okresie jesienno-zimowym rośliny doniczkowe często marnieją. W okresie jesienno-zimowym rośliny doniczkowe często marnieją. Fot. CanvaPro

Roślinom nie służą także wahania temperatur, na które są narażone np. podczas wietrzenia pomieszczeń zimą. Naszym kwiatom doniczkowym szkodzi długo otwarte na oścież okno, dlatego, zanim wpuścimy nieco mroźnego powietrza do pokoju, okazy warto zdjąć na chwilę z parapetu, by nie narażać ich na przeciąg.

Jesienią i zimą musimy zmagać się z wieloma problemami w uprawie roślin doniczkowych. W tym okresie podłoże w doniczkach często pleśnieje, a końcówki i brzegi liści usychają. Aby zachować kwiaty domowe w dobrej kondycji, musimy się o nie szczególnie zatroszczyć w tym jakże wymagającym dla nich czasie.

Przeczytaj również: Co zrobić, by sansewieria wypuściła nowe liście? Po takiej mieszance w doniczce będzie gęsto

Jak dbać o kwiaty doniczkowe w sezonie grzewczym?

Musimy pamiętać o tym, że rośliny zimą przechodzą w stan spoczynku. Wiąże się to ze spowolnieniem wzrostu, a także ograniczeniem procesów metabolicznych. W ten sposób radzą one sobie z niesprzyjającymi warunkami panującymi o tej porze roku. W warunkach domowych całkowite przejście w stan spoczynku jest jednak utrudnione. Okazom nie doskwiera przecież mróz, mają również dostęp do wody czy światła, także sztucznego.

Nie zmienia to jednak faktu, że ich procesy życiowe są spowolnione. Oznacza to, że w sezonie grzewczym rośliny mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę, dlatego powinniśmy podlewać je rzadziej. Nie możemy jednak zapominać, że ciepło bijące z grzejnika wysusza podłoże. W jaki sposób nawadniać rośliny doniczkowe jesienią i zimą? Zanim je podlejemy, sprawdźmy, czy ziemia delikatnie przeschła. W przypadku większości gatunków wystarczy podlewanie co 2-3 tygodnie (kaktusy możemy nawadniać nawet rzadziej).

Ze względu na obniżoną wilgotność powietrza w okresie jesienno-zimowym wskazane jest regularne zraszanie roślin. Spryskujmy je wodą co najmniej 2-3 razy w tygodniu lub ustawmy w pomieszczeniu urządzenie nawilżające powietrze. Możemy również położyć na grzejniku wilgotny ręcznik bądź miseczkę z wodą. Jeśli chcemy stosować zraszanie, miejmy na uwadze, że nie wszystkie gatunki tolerują ten zabieg.

Nie wszystkie kwiaty doniczkowe lubią zraszanie wodą. Nie wszystkie kwiaty doniczkowe lubią zraszanie wodą. Fot. CanvaPro

Pamiętajmy, że zwłaszcza jesienią i zimą lepiej jest lekko przesuszyć roślinę, niż ją przelać. Na nadmiernie mokrym podłożu z łatwością rozwinie się pleśń, której obecność jest niebezpieczna dla uprawianych okazów. Poza odpowiednim podlewaniem zadbajmy o to, by rośliny miały jak najlepszy dostęp do światła. Zimą warto przenieść je na jasne parapety lub odsunąć zasłonę w pokoju, w którym ustawiliśmy okaz. Nie narażajmy roślin doniczkowych na przeciągi, a także starajmy się nie przegrzewać pomieszczeń z kwiatami.

Kwiaty doniczkowe, które lubią ciepło. Postaw je przy grzejniku

Istnieją gatunki roślin doniczkowych, którym sąsiedztwo grzejącego kaloryfera nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie – jest wskazane, ponieważ kwiaty te lubią ciepło i suche powietrze. Z tego powodu uznawane są za idealne rośliny w doniczkach na sezon grzewczy. Jakie kwiaty można postawić przy kaloryferze?

  • Fiołki afrykańskie – sępolie fiołkowe mogą stać przy grzejniku w miejscu znajdującym się w półcieniu. Pamiętajmy, aby podczas podlewania nie moczyć liści rośliny.

  • Sansewieria gwinejska – ta wytrzymała roślina dobrze czuje się w ciepłych pomieszczeniach, w których jest suche powietrze. Wystarczy jej skąpe nawadnianie.

  • Zielistka – popularna roślina domowa poradzi sobie w mieszkaniu, w którym jest suche powietrze. Pamiętajmy jednak, aby jej nie przelewać.

  • Aspidistra wyniosła – jest odporna na niesprzyjające warunki panujące w mieszkaniach w sezonie grzewczym. Pamiętajmy, że to roślina cieniolubna.

Przy grzejniku bez obaw postawmy zielistkę i sansewierię. Przy grzejniku bez obaw postawmy zielistkę i sansewierię. Fot. CanvaPro

  • Echmea wstęgowata – ta piękna roślina doniczkowa najlepiej rozwija się w ciepłych i jasnych miejscach. Jeśli zapewnimy jej wilgotne podłoże, będzie dobrze rosła w sąsiedztwie grzejnika.

  • Nolina – bokarnea odgięta dobrze znosi okresy suszy, dlatego może stać w bliskim sąsiedztwie grzejnika.

  • Zamiokulkas – ten atrakcyjny gatunek będzie najlepiej się czuł w miejscu znajdującym się w cieniu lub półcieniu. Nie zaszkodzi mu suche powietrze w sezonie grzewczym.

W sąsiedztwie kaloryfera mogą stać zamiokulkas oraz nolina. W sąsiedztwie kaloryfera może stać zamiokulkas oraz nolina. Fot. CanvaPro

  • Zwartnica (tzw. amarylis)kwitnącą zimą zwartnicę, błędnie nazywaną amarylisem, możemy postawić w pobliżu grzejnika, ponieważ roślina ta preferuje ciepło. Podlewajmy ją wyłącznie na podstawkę.

  • Hoja – piękna roślina o kwiatach wyglądających na odlane z wosku nie ma wysokich wymagań. Nie będzie jej straszne suche powietrze czy niedobór światła słonecznego w pomieszczeniu.

  • Billbergia nutans – pochodzący z tropików gatunek należy do grupy najwytrzymalszych roślin doniczkowych. Doskonale zniesie niską wilgotność powietrza i obecność ciepłego grzejnika.

Wymienionym gatunkom sąsiedztwo kaloryfera na pewno nie zaszkodzi, a wręcz może im sprzyjać. Pamiętajmy jednak, aby nie stawiać ich bezpośrednio przy samym grzejniku, lecz w jego pobliżu, np. na parapecie okiennym.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak pielęgnować paprotkę zimą? Pomóż jej przetrwać trudny okres

Jak nawozić rośliny domowe zimą – poznaj złote zasady. Na jakie domowe odżywki uważać?

Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.