Rośliny domowe

Wierzą, że ma magiczną moc! Jak uprawiać smocze drzewo w domu?

Smocze drzewo należy do rodziny dracen i jest jedną z popularniejszych odmian tej rośliny. Nic dziwnego – w naturze rośnie rzadko i tylko w kilku miejscach na świecie, nosi więc miano okazu egzotycznego. Jest przy tym łatwe w domowej hodowli. Jak uprawiać smocze drzewo, by zachwycało liśćmi i rosło jak największe? Sprawdź! 

Wierzą, że ma magiczną moc! Jak uprawiać smocze drzewo w domu?
Smocze drzewo czyli dracena smocza to naprawdę rzadka roślina, która w naturze pojawia się jedynie w kilku miejscach globu Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Skąd pochodzi smocze drzewo? 

Smocze drzewo – inaczej dracena smocza, smokowiec, łac. Dracaena draco – to naprawdę rzadka roślina, która w naturze pojawia się jedynie w kilku miejscach globu. Spotkasz ją przede wszystkim na Wyspach Kanaryjskich, Maderze i Wyspach Zielonego Przylądka. W innych miejscach świata bywa uprawiana sztucznie w ogrodach lub donicach, zależnie od klimatu. 

Prawdopodobnie najstarsze smocze drzewo znajduje się na Teneryfie w Icod de los Vinos. Według różnych informacji może mieć nawet 800-1000 lat, a jego wymiary są ogromne: 16 m wysokości i 20 m obwodu pnia. Jest pomnikiem narodowym i znajduje się w specjalnym parku, który powstał tylko dla jego ochrony.

Związana ze smokiem nazwa jest podwójnie „smocza”. Po pierwsze nazwa całego gatunku dracena pochodzi od słowa drakania – czyli samica smoka. Po drugie akurat ten rodzaj wydziela czerwoną żywicę, według legendy będącą krwią smoka. Dla Guanczów zamieszkujących do XV wieku Wyspy Kanaryjskie było to drzewo o magicznej mocy. Tę moc dracena ukazuje na pewno, filtrując powietrze i oczyszczając je. Świetnie nadaje się więc do wnętrz w miastach czy do mieszkania osoby palącej. 

Smocze drzewo na La Palma, Wyspy Kanaryjskie Fot. 123RF/PICSEL

Jak wygląda smocze drzewo? 

Smocze drzewo w naturze osiąga nawet 20 m wysokości, w domu (szczególnie w polskich warunkach) po ok. 10 latach uprawy wyrośnie do ok. 1 m. Pień naturalnie jest gruby, a korona przypomina parasol zbudowany z liści. Są one długie, ostre, szablaste i ciemnozielone. Im młodsza roślina, tym są jaśniejsze i o bardziej jaskrawym odcieniu, nierzadko mają ponadto lekko różowy brzeg. 

Chociaż to właśnie wiecznie zielone liście są główną ozdobą gatunku w warunkach pokojowych, roślina wytwarza też zielono-kremowe kwiaty. Ich wystąpienie w uprawie doniczkowej jest rzadkie, ale po kilku latach dbania o roślinę – możliwe. 

Smocze drzewo świetnie prezentuje się w każdym wnętrzu. Możesz ustawić je na parapecie lub podłodze blisko okna. Chociaż odmiana doniczkowa nie osiąga tak spektakularnych rozmiarów jak dziko rosnąca, wciąż jest jednym z ciekawszych i bardziej efektownych rozwiązań dla miłośników zieleni. 

Wybierz najlepsze stanowisko dla smoczego drzewa 

Dracena smocza to roślina stosunkowo łatwa w uprawie, jednak wymaga konkretnych warunków pielęgnacyjnych. Jakie jest najlepsze stanowisko dla smoczego drzewa? 

  • Młoda roślinka wymaga jasnego miejsca, jednak bez bezpośredniego narażenia na światło słoneczne. Im roślina starsza, tym więcej słońca potrzebuje do odpowiedniego wzrostu. Ustaw dracenę od strony północnej lub południowej. 
  • Najlepsza temperatura to ta pokojowa, ok. 18-21°C. W zimie, by zachować naturalny rytm, możesz trzymać ją za to w 12-15°C. Jeśli nie ma takiej możliwości, także temperatura pokojowa będzie odpowiednia. 
  • Uważaj, by roślina nie była narażona na zimne przeciągi – otwarte okno zimą może niekorzystnie wpłynąć na dracenę. 
  • Smocze drzewo wymaga stosunkowo wilgotnego powietrza – zraszaj jego liście, a jeśli będzie potrzeba, ustaw obok pojemnik z wodą. Uważaj na kaloryfery i piecyki w zimie. 
  • W ciepłych miesiącach stanowisko draceny możesz zmienić z domu na taras lub balkon. Wybierz jednak takie miejsce, gdzie słońce nie będzie paliło liści. 

Smocze drzewo – czy roślina jest narażona na choroby? 

Choroby smoczego drzewa i nieprawidłowości w rozwoju mogą wystąpić z powodu niewłaściwej pielęgnacji. Zbyt małe naświetlenie wiąże się z zahamowaniem wzrostu, przelanie z gniciem i pleśnią, a przesuszone powietrze – ze szkodnikami. Za blaknięcie i gubienie liści smoczego drzewa może odpowiadać z kolei zbyt dużo azotu dostarczanego z nawozem. Z powodu bakterii na liściach mogą pojawić się też brązowe plamy. 

Sadzenie smoczego drzewa – ziemia i nawożenie 

Ziemia do smoczego drzewa powinna być gliniasta lub torfowa. Aby rozłożyste korzenie miały szansę się rozwinąć, wybierz sporą doniczkę (szeroką i wysoką). Na dno wsyp drenaż z keramzytu, kamieni lub żwiru, który zapewni odpowiednią cyrkulację wody. 

Dracena smocza lubi nawożenie w okresie wegetacyjnym (czyli przez wszystkie pory roku oprócz zimy). Rób to ok. 2 razy w miesiącu nawozem wieloskładnikowym, uważając na poziom azotu i fosforu oraz dokładnie stosując się do instrukcji. 

Smocze drzewo podlewanie – jak robić to dobrze? 

Podlewanie smoczego drzewa jest proste. Nie można po prostu rośliny przelać, co zdecydowanie ułatwia stosowanie drenażu i doniczki z dziurkami. Najważniejsze zasady nawadniania: 

  • latem podlewaj dracenę 1-2 razy w tygodniu, zimą tylko do czasu do czasu, 
  • podłoże nie może być suche, ale między nawadnianiem powinno nieco przeschnąć, 
  • bardziej obfitego podlewania potrzebują rośliny młode, 
  • używaj odstanej i przegotowanej wody z kranu albo wody źródlanej, 
  • latem zraszaj liście, ale nie bezpośrednio na słońcu. 

Zastosowanie smoczej krwi 

Krwistoczerwona żywica pochodzą z draceny smoczej jest uważana za magiczną nie tylko ze względu na swój niesamowity kolor. Jest ona również stosowana tradycyjnie w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Wspomaga m.in. gojenie ran i prawidłową pracę układu odpornościowego. Wspiera też procesy przeciwutleniające, przeciwzapalne i bakteriobójcze.  

Pielęgnacja smoczego drzewa – przycinanie i mycie  

Dracena smocza lubi stabilne warunki i swoją rutynę w podlewaniu oraz temperaturze. Nie narażaj jej też na zbyt częste zmiany stanowiska.  

Przycinanie smoczego drzewa pozwala pobudzić jego wzrost i ożywić okaz, a także dopasować wielkość draceny do własnych preferencji. Smocze drzewko należy ponadto do roślin, które z powodzeniem możesz modelować jako bonsai. To jeden z lepszych gatunków na początek przygody z tą efektowną sztuką. 

Od czasu do czasu warto również przemyć liście wilgotną ściereczką albo gąbką, by usunąć kurz oraz inne domowe zanieczyszczenia. Możesz stosować też regularne prysznice. 

Smocze drzewo świetnie prezentuje się w każdym wnętrzu. Możesz ustawić je na parapecie lub podłodze blisko okna Fot. 123RF/PICSEL

Rozmnażanie i przesadzanie smoczego drzewa – jak to zrobić? 

Rozmnażanie smoczego drzewa jest możliwe z nasion oraz przyciętych pędów wierzchołkowych. Nasiona raczej wymagają zakupu, ponieważ rzadko udaje się wyhodować je w warunkach pokojowych. Po wymoczeniu nasion przez dwie doby w ciepłej wodzie należy wysiać je do ziemi z piaskiem i zapewnić ciepło (25-26°C). Po 2-3 tygodniach powinny pojawić się pierwsze efekty. Rozmnażanie z pędów warto natomiast połączyć z pielęgnacyjnym przycinaniem. 

Swoją dracenę przesadzaj regularnie, najlepiej wiosną. Dzięki temu zawsze dopasujesz pojemnik do wielkości bryły korzeniowej i nie zahamujesz wzrostu. Warto też zrobić to, gdy widzisz, że rozpoczyna się choroba – szczególnie gnicie korzeni. Pamiętaj, by zmieniać doniczkę rośliny delikatnie.  

Smocze drzewo to wyjątkowa roślina, którą warto uprawiać w swoim domu. Najważniejszymi argumentami „za” są stosunkowo łatwa uprawa i cieszące oko liście. Jeśli szukasz efektownego gatunku z bogatą historią – wybierz właśnie tę dracenę. 

Przeczytaj również: Zioła na odchudzanie: Jakie warto stosować?

Oczyszczacz powietrza? Lepiej trzymaj w domu te rośliny na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wierzą, że ma magiczną moc! Jak uprawiać smocze drzewo w domu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.