Rośliny domowe

Nie ma lepszego patentu na podlewanie storczyków. Są optymalnie nawilżone i pięknie rosną

Storczyki to efektowne rośliny o szczególnych potrzebach pielęgnacyjnych. Są dosyć kapryśne, więc musimy im zapewnić właściwe stanowisko i należycie o nie dbać. Jaką wodą podlewać storczyki i w jaki sposób to robić? Przedstawiamy najlepsze sposoby ich nawadniania.

Nie ma lepszego patentu na podlewanie storczyków. Są optymalnie nawilżone i pięknie rosną
Jaka wodą powinniśmy podlewać storczyki, żeby bujnie kwitły? Jest kilka metod. Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Jaką wodą podlewać storczyki?

Storczyki to egzotyczne rośliny, wyróżniające się efektownymi kwiatami – cieszą się więc ogromną popularnością. To rodzaj bylin z rodziny storczykowatych. Wyróżniamy wiele ich gatunków, z których dla większości naturalnym środowiskiem jest dżungla. W związku z tym mają bardzo charakterystyczne wymagania – potrzebują wilgotnego powietrza i odpowiednio skomponowanego podłoża. Istotne jest także właściwe podlewanie storczyków. Rośliny te są epifitami, więc pobierają wilgoć z powietrza. Potrzebują zatem nawadniania w inny sposób, niż większość znanych roślin.

Jaką wodą powinniśmy podlewać storczyki? Jeśli zamierzamy podlewać je metodą tradycyjną, od góry, najlepiej będzie użyć deszczówki. Nie zawiera ona chloru, jest miękka i ma odpowiedni odczyn pH. Storczyki warto również podlewać przegotowaną, odstaną wodą pochodzącą z sieci wodociągowej. Można również wykorzystać do ich nawodnienia przefiltrowanej wody z kranu (po zastosowaniu filtra z odwróconą osmozą). W przypadku storczyków polecane jest jednak podlewanie ich „od dołu”, a zatem wykonywanie tak zwanych kąpieli wodnych.

Przeczytaj również: Jak i czym podlewać storczyki? Poradnik nie tylko dla początkujących

Jak sprawdzić, czy storczyk potrzebuje wody?

Storczyki nie lubią nadmiaru wody – najlepiej podlewać je co 4-14 dni, w zależności od wielkości doniczki, wilgotności czy ilości światła. Róbmy to w godzinach porannych, ponieważ słońce może powodować parowanie wody z podłoża.

Zarówno storczyk przesuszony, jak i przelany nie będzie dobrze się rozwijał i kwitł. Zbytnio przesuszony ma białe korzenie, zaś ich bardzo ciemny kolor świadczy o przelaniu i gniciu. Zdrowe korzenie storczyka powinny mieć kolor zielony. Roślinę należy podlać, gdy zauważymy, że jej korzenie stają się wiotkie i pojawia się na nich srebrny połysk.

Przeczytaj również: Storczyk nie choruje i kwitnie niemal cały rok. Czy to możliwe?

Jak podlewać storczyka – sprawdzone patenty

Ważne jest nie tylko to, kiedy podlać storczyki, ale również jakiej ilości wody użyć. Hodowcy dość dokładnie ustalili ilość wody, która jest potrzebna roślinie o średniej wielkości, uprawianej w warunkach domowych. Aby nie nawodnić storczyka zbyt małą lub zbyt dużą jej ilością, warto zastosować metodę z kostkami lodu. Wyjmujemy trzy kostki lodu z zamrażalnika i wkładamy je do doniczki. Lód roztapia się powoli w doniczce, nawadniając roślinę. Warto wykorzystywać tę metodę jeszcze z jednego powodu – lód schładza korzenie, dodatkowo pobudzając storczyka do wytwarzania nowych pąków.

Co jakiś czas  storczykom trzeba zafundować kąpiel wodną. Jak to zrobić? Fot.123RF/Piscel

Aby wykonać polecaną kąpiel wodną, należy włożyć storczyka w doniczce do miski, a następnie wlać do niej wodę – w takiej ilości, by zanurzone było jedynie podłoże, a nie części zielone rośliny. Następnie należy poczekać kilkanaście minut, aż storczyk wypije odpowiednią ilość wody. Po tym czasie wyjmujemy roślinę z miski i czekamy, by nieco przeschła.

W czasie podobnych kąpieli wodnych możemy również odżywić storczyki, dodając do wody na przykład fusy z kawy czy sok z cytryny. W tym pierwszym przypadku do miski wsypujemy 100 g fusów z kawy, wlewamy 1 litr wody i pozostawiamy wszystko na godzinę. Po upływie tego czasu przecedzamy mieszankę i w pozostałej wodzie kąpiemy storczyki. Jeśli zaś chcemy wykonać kąpiel dla storczyków w wodzie z sokiem z cytryny, do miski wlewamy 1 litr wody, a następnie dodajemy do niej łyżkę soku z tego cytrusa. Po wymieszaniu kąpiemy storczyki w powstałym roztworze. Kawa chroni glebę przed przesuszeniem, a cytryna przed rozwojem pleśni.

Źródła: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Po czym poznać, że storczyk potrzebuje wody? PORADNIK – jak podlewać storczyki, by kwitły i nie gniły

Przycinanie grudnika – kiedy i jak to robić? Klucz do kwitnienia i rozrastania schlumbergery

Kolekcją kwiatów w mieszkaniu wzbudził sensację w internecie. Twierdzi, że rośliny uczą go pokory

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.