Spis treści:
- Jaką wodą podlewać storczyki?
- Jak sprawdzić, czy storczyk potrzebuje wody?
- Jak podlewać storczyka – sprawdzone patenty
Jaką wodą podlewać storczyki?
Storczyki to egzotyczne rośliny, wyróżniające się efektownymi kwiatami – cieszą się więc ogromną popularnością. To rodzaj bylin z rodziny storczykowatych. Wyróżniamy wiele ich gatunków, z których dla większości naturalnym środowiskiem jest dżungla. W związku z tym mają bardzo charakterystyczne wymagania – potrzebują wilgotnego powietrza i odpowiednio skomponowanego podłoża. Istotne jest także właściwe podlewanie storczyków. Rośliny te są epifitami, więc pobierają wilgoć z powietrza. Potrzebują zatem nawadniania w inny sposób, niż większość znanych roślin.
Jaką wodą powinniśmy podlewać storczyki? Jeśli zamierzamy podlewać je metodą tradycyjną, od góry, najlepiej będzie użyć deszczówki. Nie zawiera ona chloru, jest miękka i ma odpowiedni odczyn pH. Storczyki warto również podlewać przegotowaną, odstaną wodą pochodzącą z sieci wodociągowej. Można również wykorzystać do ich nawodnienia przefiltrowanej wody z kranu (po zastosowaniu filtra z odwróconą osmozą). W przypadku storczyków polecane jest jednak podlewanie ich „od dołu”, a zatem wykonywanie tak zwanych kąpieli wodnych.
Przeczytaj również: Jak i czym podlewać storczyki? Poradnik nie tylko dla początkujących
Jak sprawdzić, czy storczyk potrzebuje wody?
Storczyki nie lubią nadmiaru wody – najlepiej podlewać je co 4-14 dni, w zależności od wielkości doniczki, wilgotności czy ilości światła. Róbmy to w godzinach porannych, ponieważ słońce może powodować parowanie wody z podłoża.
Zarówno storczyk przesuszony, jak i przelany nie będzie dobrze się rozwijał i kwitł. Zbytnio przesuszony ma białe korzenie, zaś ich bardzo ciemny kolor świadczy o przelaniu i gniciu. Zdrowe korzenie storczyka powinny mieć kolor zielony. Roślinę należy podlać, gdy zauważymy, że jej korzenie stają się wiotkie i pojawia się na nich srebrny połysk.
Przeczytaj również: Storczyk nie choruje i kwitnie niemal cały rok. Czy to możliwe?
Jak podlewać storczyka – sprawdzone patenty
Ważne jest nie tylko to, kiedy podlać storczyki, ale również jakiej ilości wody użyć. Hodowcy dość dokładnie ustalili ilość wody, która jest potrzebna roślinie o średniej wielkości, uprawianej w warunkach domowych. Aby nie nawodnić storczyka zbyt małą lub zbyt dużą jej ilością, warto zastosować metodę z kostkami lodu. Wyjmujemy trzy kostki lodu z zamrażalnika i wkładamy je do doniczki. Lód roztapia się powoli w doniczce, nawadniając roślinę. Warto wykorzystywać tę metodę jeszcze z jednego powodu – lód schładza korzenie, dodatkowo pobudzając storczyka do wytwarzania nowych pąków.
Co jakiś czas storczykom trzeba zafundować kąpiel wodną. Jak to zrobić? Fot.123RF/Piscel
Aby wykonać polecaną kąpiel wodną, należy włożyć storczyka w doniczce do miski, a następnie wlać do niej wodę – w takiej ilości, by zanurzone było jedynie podłoże, a nie części zielone rośliny. Następnie należy poczekać kilkanaście minut, aż storczyk wypije odpowiednią ilość wody. Po tym czasie wyjmujemy roślinę z miski i czekamy, by nieco przeschła.
W czasie podobnych kąpieli wodnych możemy również odżywić storczyki, dodając do wody na przykład fusy z kawy czy sok z cytryny. W tym pierwszym przypadku do miski wsypujemy 100 g fusów z kawy, wlewamy 1 litr wody i pozostawiamy wszystko na godzinę. Po upływie tego czasu przecedzamy mieszankę i w pozostałej wodzie kąpiemy storczyki. Jeśli zaś chcemy wykonać kąpiel dla storczyków w wodzie z sokiem z cytryny, do miski wlewamy 1 litr wody, a następnie dodajemy do niej łyżkę soku z tego cytrusa. Po wymieszaniu kąpiemy storczyki w powstałym roztworze. Kawa chroni glebę przed przesuszeniem, a cytryna przed rozwojem pleśni.
Źródła: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Przycinanie grudnika – kiedy i jak to robić? Klucz do kwitnienia i rozrastania schlumbergery
Kolekcją kwiatów w mieszkaniu wzbudził sensację w internecie. Twierdzi, że rośliny uczą go pokory