Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Po czym poznać, że storczyk potrzebuje wody? PORADNIK – jak podlewać storczyki, by kwitły i nie gniły

Storczyki to popularne i efektowne rośliny doniczkowe. Nieodpowiednie podlewanie może jednak doprowadzić do pogorszenia ich wyglądu, a nawet zgnicia. Jak często podlewać storczyki i jakiej wody używać? Warto dowiedzieć się, jak rozpoznać, że roślina potrzebuje nawodnienia.

Po czym poznać, że storczyk potrzebuje wody? PORADNIK – jak podlewać storczyki, by kwitły i nie gniły
Storczyki potrzebują odpowiedniego podlewania, by zdrowo się rozwijać i kwitnąć. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak często podlewać storczyki?

Storczyki to byliny z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). To popularne rośliny ozdobne, znane przede wszystkim z pięknych kwiatów. Mają intensywne kolory i zapach, ale też spore wymagania. Problemem może być już samo stanowisko, ponieważ rośliny te potrzebują dużo światła, jednak z drugiej strony nie mogą być mocno nasłonecznione. Lubią wilgotne powietrze i lekkie, przepuszczalne podłoże. Ważne jest, by podłoże dobrze odprowadzało wodę, gdyż jej zastój może być zabójczy dla tej egzotycznej rośliny. Naturalnym siedliskiem storczyków są pnie i konary drzew, gdzie korzenie tych roślin mogą się swobodnie rozrastać.

Jak często podlewać storczyka? Nie warto przesadzać z częstotliwością. Róbmy to raz w tygodniu latem i raz na 2 tygodnie zimą. Oczywiście, najlepiej kontrolować stan rośliny, gdyż wiele zależy od konkretnych warunków. Wpływ na optymalną częstotliwość podlewania może mieć między innymi wilgotność powietrza czy temperatura.

Po czym poznać, że storczyk potrzebuje wody?

Po czym poznać, że storczyka trzeba podlać? Stan podłoża możemy sprawdzić, umieszczając w doniczce drewniany patyczek. Jeśli zrobi się wilgotny, oznacza to, że korzenie rośliny są jeszcze dobrze nawodnione i nie musimy jej podlewać. Można też po prostu włożyć palec do doniczki, by sprawdzić, czy jest w niej mokro i zimno.

Odpowiednia pielęgnacja rośliny powinna w dużej mierze skupić się na jej właściwym podlewaniu. Przelany storczyk może zgnić. Wówczas liście i korzenie rośliny stają się miękkie i brązowieją. Mogą też wydzielać nieprzyjemny zapach zgnilizny. Jeśli zauważymy zatem, że liście stają się żółte, lepiej zaprzestać podlewania storczyka nawet na kilka tygodni. Należy też pozbyć się zgniłych korzonków. Pamiętajmy, że storczyka lepiej przesuszyć niż przelać.

jak prawidłowo podlewać storczyki Storczyki najlepiej podlewać w tzw. kąpieli wodnej. Fot.123RF.com

Jak prawidłowo podlewać storczyki?

Jak podlewać storczyki? Prawidłowe podlewanie tych roślin różni się od podlewania większości innych. Przede wszystkim trzeba uważać, by nie zmoczyć liści storczyka. Jeśli tak się stanie, wodę trzeba usunąć ręcznikiem papierowym lub ściereczką. Duże krople, osadzone na liściach, mogą przyczynić się między innymi do rozwoju infekcji grzybowej. Storczyk lubi jednak delikatne zraszanie.

Można podlewać storczyki od góry, w sposób uznawany za tradycyjny. Trzeba jednak odczekać chwilę i ewentualnie usunąć wodę z podstawki, ponieważ nie powinna w niej zalegać. Gdy korzenie i podłoże przeschną, możemy ponownie podlać storczyka. Najlepiej to zrobić po 7-10 dniach.

Kąpiel to inna metoda nawadniania storczyków. W takim wypadku umieszczamy roślinę z doniczką w misce z wodą i pozostawiamy na około 15-30 minut. Im młodsza jest roślina, tym dłużej powinna się nawadniać.

Przeczytaj również: Dwa domowe przepisy na nawóz do storczyków. Będą kwitły jak nigdy wcześniej

Jaką wodą podlewać storczyki?

Storczyki najlepiej podlewać deszczówką. Woda z kranu może zawierać zbyt duże ilości wapnia, co wpłynęłoby negatywnie na te rośliny. Warto więc ewentualnie używać wody filtrowanej, wody destylowanej zmieszanej z wodą z kranu lub wody z kranu z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny. Ten ostatni roztwór delikatnie zakwasi podłoże. Jeżeli nie ma innej możliwości, do podlania storczyka można też zastosować przegotowaną i odstaną wodę z kranu.

Kiedy storczyki potrzebują najwięcej wody?

Storczyki rosnące w ciasnych doniczkach potrzebują więcej wody, więc powinny być częściej podlewane. Gdy korzeni jest dużo, szybciej pobierają one wodę z podłoża, przez co szybciej ono wysycha.

Co ciekawe, powinniśmy podlewać roślinę w godzinach porannych, gdyż właśnie wówczas pobiera ona najwięcej wody. W nocy wchłanianie wody nie jest już tak intensywne, przez co jej nadmiar może zaszkodzić roślinie. Jeśli podlejemy storczyka rankiem, jego podłoże i korzenie pobiorą odpowiednią ilość wody i zdążą przeschnąć nieco do wieczora. W związku z tym jest to najlepsza, polecana praktyka.

Przeczytaj również: Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.