Rośliny domowe

Natrzyj nimi liście kwiatów. Będą zdrowe i błyszczące!

Rośliny to niezwykła ozdoba wnętrza. Dodatkowo błyszczące liście sprawiają, że prezentuje się ona zdrowo i okazale. Aby nabłyszczanie liści domowymi sposobami zdało swój egzamin, musisz w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czy zabieg można zastosować na danej roślinie.  

Natrzyj nimi liście kwiatów. Będą zdrowe i błyszczące!
Wystarczy kilka kropel. Liście roślin doniczkowych będa pięknie błyszczeć. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Nabłyszczanie liści – domowe sposoby 

Na rynku istnieje wiele preparatów, które służą do nabłyszczania liści domowych kwiatów. Ich zadaniem jest sprawienie, że piękny już z natury kwiat będzie elegancko połyskiwał w świetle dziennym oraz sztucznym. Dodatkowe funkcje nabłyszczacza to ograniczenie możliwości osadzania się na liściach kurzu i innych zanieczyszczeń, zniwelowanie możliwości powstawania zacieków podczas podlewania oraz wyeliminowanie zbyt dużej utraty wody wskutek parowania.  

W pierwszej kolejności możesz zastanowić się czym nabłyszczać liście. Zanim sięgniesz po gotowe produkty dostępne w sklepach, warto wykorzystać domowe specyfiki, które zadziałają identycznie jak specjalnie przygotowane preparaty, a przy tym nie będą zawierać szkodliwych substancji chemicznych oraz sztucznych składników.  

Naturalne nabłyszczanie liści 

Cykliczne usuwanie z liści osadzającego się kurzu pozwala im na normalne funkcjonowanie oraz oddychanie. Jest to niezwykle istotne w zachodzącym procesie fotosyntezy, do której właśnie są potrzebne liście twoich domowych roślin. Powierzchnia liści absorbuje dwutlenek węgla, a następnie wytwarza tlen, który wypuszcza do atmosfery.  

Czyszczenie należy wykonywać za pomocą delikatnie zwilżonej miękkiej ściereczki, dodatkowo do wody można dodać kilka składników, które wzbogacą roślinę w składniki odżywcze i posłużą jako naturalny preparat wspomagający porost kwiatów.   

zraszanie liści Pamiętaj o systematycznym usuwaniu kurzu z liści. Fot.123RF.com

Nabłyszczanie kwiatów doniczkowych praktykowane jest od wieków i wykorzystywane nie tylko w hodowlach na użytek domowy, ale także w większych sklepach ogrodniczych, czy kwiaciarniach, w których każda roślina musi prezentować się pięknie i przyciągać uwagę klientów.  

Nabłyszczanie liści domowym sposobem 

Możesz wykorzystać wiele produktów, które masz w domu, aby zadbać o błysk i czystość liści twoich ulubionych kwiatów. Oto kilka sposobów, którym warto się przyjrzeć bliżej. 

  • Nabłyszczanie liści piwem jest jednym z najbardziej znanym sposobów mycia liści. Wykorzystanie trunku pozwoli na odżywienie liści kwiatów doniczkowych oraz wzbogaci je o niesamowity blask. Należy pamiętać, że napój, którego masz zamiar użyć do czyszczenia rośliny, musi zostać odgazowany, dopiero po tym procesie można delikatnie zwilżyć ściereczkę i przecierać kolejno każdy liść.  

  • Decydując się na nabłyszczanie liści olejem, wystarczy dodać parę kropel tłuszczu do przygotowanej miski z wodą. Substancje oleiste nie tylko nadadzą połysku, ale także zapobiegną szybkiemu osadzaniu się kurzu, ponieważ nie będzie on przywierał do powierzchni liścia.  

  • Nabłyszczanie liści skórką od banana? Wnętrze skóry owocu jest niezwykle bogate w wartości odżywcze, dlatego nie warto pozbywać się odpadków po zjedzeniu miąższu. Skórki bananowe bardzo często wykorzystywane są jako produkt nabłyszczający nie tylko liście kwiatów. Ponadto zawarte w nich witaminy odżywią kwiaty i wspomogą ich rozrost.  

Nabłyszczanie liści kwiatów doniczkowych 

Każda z domowych roślin wymaga indywidualnej pielęgnacji. To od jej gatunku zależy, jak nabłyszczać liście. Należy pamiętać, aby podczas każdego zabiegu pielęgnacyjnego być niezwykle delikatnym i nie uszkodzić struktury liścia oraz kwiatu. To może spowodować obumarcie rośliny lub wdanie się niepożądanej choroby kwiatowej.  

  • Nabłyszczanie liści monstery możesz wykonać za pomocą delikatnie zwilżonej szmatki lub wstawiając roślinę do wanny i spłukując ją z góry niewielkim strumieniem wody. Monstera jest rośliną mającą liście dużych rozmiarów, na których kurz zbiera się znacznie łatwiej i szybciej. Dodatkowo może odkładać się go bardzo dużo, dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności oraz cykliczne powtarzanie czynności pielęgnacyjnych.  

  • Jeżeli chcesz wykonać nabłyszczanie liści storczyka, musisz zachować dużą ostrożność. Wszelkie większe zabrudzenia musisz ściągnąć bez używania środków do tego przeznaczonych, tak aby nie zarysować powierzchni liścia. Do dalszego czyszczenia przyda się miękka szmatka lub delikatny wacik nasączony wodą. Dla lepszych efektów możesz dodać kilka kropel soku z cytryny. Kwasek zawarty w owocu spowoduje, że powstałe zabrudzenia zejdą o wiele łatwiej bez konieczności nadmiernego pocierania. Pamiętaj, aby ruch, którym będziesz myć poszczególne liście, zaczynał się od górnej strony liścia i był wykonywany na zewnątrz.  

  • Nabłyszczanie liści fikusa spowoduje, że kurz znajdujący się w pomieszczeniu nie będzie nadmiernie osiadał na roślinie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dodanie oleju do wody, którą chcesz umyć roślinę, w ten sposób efekt pielęgnacji będzie utrzymany znacznie dłużej niż w przypadku obmywania samą wodą.  

Nabłyszczanie jest niezwykle istotnym elementem, który może przedłużyć żywotność roślin zdobiących Twoje mieszkanie. Należy pamiętać, aby ten proces powtarzać cyklicznie przynajmniej raz w miesiącu. Taki zabieg spowoduje, że kwiaty będą szybciej rosnąć, oraz nie będą tak podatne na usychanie i różnego rodzaju choroby.  

Nabłyszczanie liści kwiatów doniczkowych – których lepiej nie ruszać? 

Chcąc dbać o swoje domowe okazy, musisz wiedzieć, jakie rośliny nie nadają się do nabłyszczania oraz przecierania ich za pomocą szmatki. Jeżeli nie jesteś ekspertem w dziedzinie roślin, najlepszą zasadą, jaką możesz przyjąć jest niestosowanie pielęgnacji nabłyszczającej u kwiatów, których liście pokryte są włoskami, takich jak kaktusy, maranty, czy sukulenty, ani w sytuacji, gdy struktura liścia jest matowa z natury. Rośliny, które mają liście o pierzastej strukturze oraz nitkowatej budowie, również nie nadają się do domowych pielęgnacji polegających na przecieraniu ich zwilżona szmatką.  

Wdrożenie środków nabłyszczających mogłoby naruszyć delikatną budowę liścia i zaburzyć jego naturalne funkcjonowanie, jednocześnie zapychając i uszkadzając widoczne mieszki.  

Mycie roślin doniczkowych  

Nabłyszczanie liści kwiatów doniczkowych nie zawsze musi odbywać się za pomocą szmatki ręcznego wycierania poszczególnych liści. Jeżeli kwiat jest dość duży, można delikatnie umieścić go w wannie lub pod prysznicem. Pamiętaj, aby w takim przypadku zabezpieczyć odpływ przed ziemią, która wypłynie z doniczek. Ponadto powierzchnie doniczki możesz przykryć folią, to ochroni kwiat przed zbyt dużym nawodnieniem, w szczególności, kiedy masz do czynienia z rośliną nielubiąca zbyt dużej wilgoci.  

zraszanie lisci draceny Delikatne liście możesz zraszać wodą ze spryskiwacza. Fot.123RF.com

W przypadku roślin o niewielkich rozmiarach możesz wykorzystać miskę wypełnioną letnią wodą, a następnie, obracając kwiat o 180 stopni, zanurzyć delikatnie liście w wodzie i zamieszać. W ten sposób pozbędziesz się zbędnego osadu bez konieczności używania ściereczek. Delikatne liście małych kwiatków doniczkowych możesz także zrosić za pomocą spryskiwacza z wodą w temperaturze pokojowej. Taki zabieg zniweluje możliwość uszkodzenia liści.  

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Natrzyj nimi liście kwiatów. Będą zdrowe i błyszczące!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.