Rośliny domowe

Piękna i niebezpieczna diffenbachia

Okazałe i pięknie ubarwione difenbachie mogą być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Nie należy ich jednak ustawiać w pokoju dziecięcym oraz miejscach, gdzie przebywają domowi pupile. Wyjaśniamy dlaczego.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Difenbachia pochodzi z Brazyli a  nazwę nadano jej na cześć sławnego austriackiego ogrodnika cesarskiego - Josepha Dieffenbachia. Ta popularna roślina pokojowa, należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae), może osiągać nawet 120 cm wysokości. Tworzy wzniesiony pokrój, a najbardziej dekoracyjne są duże, nakrapiane liście. Trzeba mieć ogromne szczęście, aby ujrzeć kwiat diffenbachi, zakwita ona bowiem bardzo rzadko, tworząc kuliste kolby.  

Trująca piękność

Difenbachia jest wprawdzie niezwykle dekoracyjna i może skutecznie oczyszczać powietrze z wielu toksyn (np. ksylenu, toluenu), ale może być też niebezpieczna, gdyż w jej tkankach znajduje się silnie trujący sok, zawierający między innymi szczawiany wapnia i enzymy trawienne.

Uważana jest za jedną z niebezpieczniejszych trujących roślin doniczkowych. Dobrze o tym świadczy fakt, że Indianie używali jej do zatruwania strzał. Wprawdzie roślina nie stanowi zagrożenia na odległość i stojąc na parapecie nie wyrządzi nikomu krzywdy, ale gdy jej sok dostanie się do oczu, nosa i ust lub będzie miał kontakt ze skórą, może być przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych (np. pieczenia, poparzenia, stanów zapalnych, obrzęków, trudności z oddychaniem). Spożycie liści przez dziecko lub domowe zwierzę może spowodować podrażnienie a nawet tymczasowy paraliż strun głosowych.

Difenbachia – uprawa i pielęgnacja

Jeśli jednak będziesz obchodził się z difenbachią ostrożnie, roślina przez wiele lat może stanowić wspaniałą ozdobę mieszkania. Aby jednak mogła prawidłowo się rozwijać, mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawy.

W naturze difenbachie zasiedlają zacienione i wilgotne lasy równikowe, dlatego w mieszkaniu również oczekują podobnych warunków.

Difenbachia najlepiej rośnie w ciepłych (20-25 st.C), wilgotnych miejscach, dobrze reaguje na zraszanie, preferuje stanowiska jasne lub lekko zacienione. Unikaj wystawiania rośliny na działanie promieni słonecznych, gdyż może nastąpić poparzenie liści. Podłoże, w którym rośnie powinno być zasobne i lekko wilgotne (nie wolno też dopuścić do przesuszenia podłoża, gdyż wtedy natychmiast więdną i zasuszają lub nawet zrzucają liście). W okresie zimowym ogranicz podlewanie i przenieś doniczkę do chłodniejszego miejsca.

Od wiosny do jesieni warto nawozić difenbachię 1-2 razy w tygodniu nawozami dla roślin o ozdobnych liściach. Wiosną rośliny warto też przesadzić do nowego podłoża, a w razie konieczności, także do większej doniczki, dzięki temu będą miały lepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Możesz je również rozmnażać. Robi się to poprzez sadzonki pędowe.

Dlaczego difenbachia żółknie i gubi liście?

Ciekawe odmiany difenbachii

Rodzaj difenbachia liczy sobie ponad 50 gatunków roślin, ale w uprawie najczęściej spotykane są ich mieszańce i odmiany ozdobne.

Wśród odmian największym powiedzeniem cieszą się rośliny o dużych, zielonych liściach, ozdobionych wyraźnym, białym lub kremowym wzorem (np. „Compacta”, „Reflector”, „Tropic Snow”, „Camilla”, „Mars”, „Sparkles”) lub o liściach niemal całkiem żółtych (np. „Camouflage”), ale swoich amatorów znajdują też odmiany prawie zupełnie zielone (np. „Green Magic”

 Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Piękna i niebezpieczna diffenbachia"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.