Spis treści:
Dlaczego anturium nie chce kwitnąć?
Anturium zachwyca swoimi oryginalnymi, błyszczącymi liśćmi o sercowatym kształcie, ale jego głównym atutem są barwne kwiatostany. W odpowiednich warunkach potrafi kwitnąć nieprzerwanie przez cały rok, ale niekiedy jego kwitnienie zostaje zahamowane. Z czego to wynika? Najczęstszą przyczyną braku kwitnienia anturium jest niewłaściwa pielęgnacja. Jakich błędów należy unikać?
- Niewłaściwe stanowisko – anturium należy ustawić w miejscu jasnym, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego, które może spalić jego delikatne liście. Dla prawidłowego wzrostu i kwitnienia potrzebuje światła, natomiast na stanowiskach zbyt zacienionych nie zawiąże pąków kwiatowych.
- Nieodpowiednia temperatura – anturium preferuje ciepłe warunki z optymalną temperaturą 18-24 st. C. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może zahamować proces kwitnienia. Warto również unikać umieszczania rośliny w bezpośrednim sąsiedztwie grzejników lub innych źródeł ciepła oraz w miejscach, które są narażone na przeciągi.
Anturium najlepiej rośnie na stanowiskach jasnych, ale nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Fot.larisikstefania/123RF.com
- Przelanie – to kolejna przyczyna, dla której anturium nie chce kwitnąć. Podczas podlewania ważne jest, aby zachować równowagę i nie dopuścić do zalania gleby, gdyż grozi to gniciem korzeni, brązowieniem i opadaniem liści, a nawet obumarciem rośliny.
- Brak okresu spoczynku – aby anturium ponownie zakwitło, musi przejść okres spoczynku. Najczęściej trwa on od września do marca. Na zimę temperaturę uprawy anturium należy ograniczyć do 16-18 st. C. W tym okresie ograniczamy podlewanie oraz nawożenie.
- Stosowanie zbyt dużych dawek nawozu – niedobór składników odżywczych w podłożu może wstrzymać kwitnienie anturium, ale szkodliwe jest również przenawożenie rośliny. W okresie zimowym zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest mniejsze. Wtedy najlepiej stosować odżywki naturalne, nie obawiając się przenawożenia.
Jak pobudzić anturium do kwitnienia?
Jeżeli anturium nadal nie kwitnie pomimo odpowiedniej pielęgnacji, przygotuj domową odżywkę z popularnego warzywa. Jest nim pomidor. Nie tylko wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie, ale również dostarcza roślinom cennych składników odżywczych. To wyjątkowo dobre źródło potasu, który pobudza nasze okazy do obfitego kwitnienia. Zawiera też witaminy A i C oraz likopen, który chroni rośliny przed chorobami i wieloma niekorzystnymi czynnikami.
Odżywka z pomidora wzmacnia system korzeniowy anturium, poprawia ogólną kondycję rośliny oraz pobudza ją do kwitnienia. Wystarczy pokroić pomidor na mniejsze kawałki, wrzucić do blendera i dodać 0,5 l wody. Całość miksujemy na gładką masę, po czym przecedzamy przez sitko. Do uzyskanego płynu dodajemy 0,5 l wody i stosujemy do podlewania anturium (raz na 2 tygodnie, unikając przy tym moczenia liści).
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego pieniążek gubi liście? Co zrobić, żeby szybko odrosły?
To dlatego storczyki nie chcą ponownie kwitnąć. Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji
Dlaczego grubosz marnieje i gubi liście? Niezawodny sposób, by tchnąć w niego nowe życie