Rośliny domowe

Twój storczyk żółknie i gubi kwiaty? Wiemy, jak mu pomóc

Naturalny cykl życia storczyków polega na tym, że roślina po okresie kwitnienia przechodzi w stan spoczynku.  Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o storczyka w okresie zimowania.

Twój storczyk żółknie i gubi kwiaty? Wiemy, jak mu pomóc
Zimą storczyki najczęściej przechodzą w stan spoczynku. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Storczyk – pielęgnacja  

Myśląc o najbardziej delikatnych roślinach, wielu osobom przychodzą na myśl storczykiPielęgnacja tych roślin jest, wbrew pozorom, nieskomplikowana. Podpowiadamy, co należy zrobić, by utrzymać je w świetnej kondycji. Wiedza o tym, jak dbać o storczyki, jest niezbędna dla uzyskania zadowalających efektów. Choć istnieje tak wiele odmian tego gatunku, wszystkie orchidee wymagają do przetrwania przede wszystkim: 

  • odpowiedniej ilości światła słonecznego
  • wystarczającej ilości wody
  • właściwie dobranego podłoża do uprawy

Storczyk — dostęp do światła

Niewystarczająca ilość światła to najczęstsza przyczyna braku kwitnienia storczyków w domu. Zastanawiasz się, czy ilość światła, jaką dostarczasz swojej hodowli storczyków, jest odpowiednia? Zwróć uwagę na kolor liści. Ich odcień pozwoli Ci ocenić, czy Twoja roślina stoi we właściwym miejscu i w przyszłości zakwitnie. Jeśli Twoja roślina ma: 

  • ciemnozielone liście – Twój storczyk otrzymuje za mało światła
  • żółtawo-zielone lub czerwone liście – Twój storczyk otrzymuje za dużo światła
  • jasnozielone liście – Twój storczyk otrzymuje odpowiednią ilość światła

Liście storczyka bezpośrednio wystawionego na słońce mogą ulec poparzeniu. Fot. Pexels

Storczyk — waga

Jednym z popularnych sposobów jest podniesienie storczyka w ręku. Jeśli gleba jest sucha, a storczyk w doniczce wydaje się lekki, to znak, że należy go podlać. Ciężka roślina nie wymaga podlewania. Przy odrobinie wprawy z łatwością określisz ilość wilgoci, jaka pozostała w doniczce. 

Stan korzeni u storczyka

Możesz też przyjrzeć się korzeniom storczyka. Tuż po podlaniu storczyka jego korzenie powinny stać się jasnozielone. To znak rozpoznawczy zdrowego okazu. Zwróć uwagę na: 

  • szare, wyschnięte korzenie – Twój storczyk otrzymuje za mało wody
  • brązowe lub czarne korzenie – Twój storczyk otrzymuje za dużo wody i zaczyna gnić
  • białe korzenie – Twój storczyk otrzymuje wystarczającą ilość wody

Storczyk — wilgotność gleby 

Alternatywnym rozwiązaniem jest sprawdzenie poziomu wilgotności gleby za pomocą palca. Po prostu włóż go głęboko do doniczki. Jeśli poczujesz, że gleba jest wilgotna lub mokra – nie należy podlewać rośliny. Z kolei, gdy mieszanka okaże się sucha, wtedy podlej storczyki. Dowiedz się, jak to robić, żeby uzyskać najlepsze efekty. 

Jak i kiedy podlewać storczyki? 

Podlewanie storczyków przez cały rok odbywa się w taki sam sposób. Najlepiej będzie, jeśli wlejesz wodę do storczyka w doniczce wczesnym rankiem. Przygotuj w tym celu przegotowaną i odstaną letnią wodę lub wodę destylowaną. Zimą podlewaj storczyka raz w tygodniu. Z kolei w cieplejszych miesiącach podlewanie storczyków w doniczce może być konieczne dwa razy w tygodniu. Zastanawiasz się, jak długo podlewać storczyki? Podlewaj je do momentu, gdy woda zacznie swobodnie wypływać z doniczki. Przeważnie trwa to około 15 sekund. Nie przesadzaj z ilością wodą. Storczyki w doniczce zawierającej jej nadmiar mogą gnić. Niekiedy można spotkać się ze spryskiwaniem storczyków letnią wodą. To świetne rozwiązanie, gdy Twoja hodowla storczyków rośnie w pomieszczeniu o suchym powietrzu. 

Przeczytaj również: Zapomnij o podlewaniu storczyków kranówką. Szybko ci się odwdzięczą

Niektórzy okresowo podlewają storczyki wodą zmieszaną z piwem. Jest to jedna z metod ich nawożenia. Fot. 123RF/PICSEL

Podłoże do uprawy storczyków 

Podłoże do uprawy storczyków powinno być lekkie i przepuszczalne. W ten sposób ziemia będzie mogła swobodnie przeschnąć po podlewaniu. Unikaj sadzenia storczyków w standardowej glebie dedykowanej roślinom balkonowym. Zamiast niej postaw na gotowe mieszanki przygotowane pod potrzeby storczyków w doniczce. 

Przeczytaj również: Tak przesadzisz storczyka krok po kroku. Zacznie rosnąć ze zdwojoną siłą

Nawożenie storczyków 

Regularne nawożenie storczyków to klucz do sukcesu, zarówno w przypadku kwitnących storczyków, jak i storczyków w stanie spoczynku! Hodowla storczyków wymaga zastosowania zrównoważonego nawozu z niezbędnymi składnikami odżywczymi. Zwróć uwagę, by zawierał on śladowe, a najlepiej zerowe, ilości mocznika oraz azotu. Pamiętaj, że nawożenie suchego storczyka jest niewskazane. To droga do spalenia suchych korzeni, czego z pewnością wolisz uniknąć. Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie nawodnienie rośliny. Po podlaniu zastosuj nawóz rozcieńczony z wodą w proporcji 1:4. Taki roztwór sprawi, że będziesz mógł cieszyć się pięknym storczykiem w doniczce. Aby zapewnić optymalne kwitnienie, nawoź storczyka co dwa tygodnie lub raz w miesiącu. 

Storczyki warto nawozić raz na dwa tygodnie. Fot. Pexels

Stanowisko dla storczyków 

Dla storczyków najlepsze są miejsca przy oknach wychodzących na południe oraz wschód. Lepiej nie umieszczaj storczyka w doniczce przy oknie zachodnim. W godzinach popołudniowych wysoka temperatura może negatywnie wpłynąć na jego rozwój. Z kolei okna od strony północnej są przeważnie zbyt ciemne. Uważaj jednak, by liście nie dotykały szyby! Jest to istotne zwłaszcza zimą, gdyż może powodować ich zamarzanie. W miarę upływu czasu i zmian pór roku rozważ również zmianę położenia swoich storczyków w doniczce. Nadmierna ilość światła padającego bezpośrednio na liście storczyka w domu może przyczynić się do poparzeń słonecznych. Manipuluj ilością światła, przesuwając storczyk w doniczce od i do okna.  

Storczyki – uprawa w czasie spoczynku 

Jak widzisz, hodowla storczyków nie jest szczególnie skomplikowana. Niestety koniec cyklu życia orchidei jest przez wiele osób niezrozumiały. W miesiącach zimowych uśpione storczyki tracą kwiaty i liście. Z tego powodu niektórzy decydują się na wyrzucenie rośliny. Na szczęście nie jest to konieczne! To po prostu czas spoczynku. Zazwyczaj w zimie storczyki potrzebują czasu na regenerację. W tym okresie wzmacniają swój system korzeniowy, wypuszczają liście i gromadzą energię. Wszystko po to, by zachwycić cię w kolejnym okresie kwitnienia. Storczyki w doniczce zakwitają przeważnie co 8–12 miesięcy.  

Przeczytaj również: Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu?

Zimą storczyki potrzebują czasu na regenerację. Fot. 123RF/PICSEL

Podlewanie i nawożenie storczyków w stanie spoczynku 

Pamiętaj, by w czasie spoczynku ograniczyć podlewanie rośliny. W okresie jesienno-zimowym, gdy większość storczyków znajduje się w stanie spoczynku, należy całkowicie zaprzestać również nawożenia storczyków. Zimujący storczyk pobiera z gleby mniej składników odżywczych, dlatego nie ma potrzeby dodatkowo mu ich dostarczać. Storczykowi w okresie spoczynku należy zapewnić również więcej światła oraz przenieść go do chłodniejszego pomieszczenia. W tym czasie należy pozwolić roślinie na regenerację i z cierpliwością wyczekiwać pojawienia się nowych pędów. Gdy zaczną pojawiać się nowe zalążki, to znak, że roślinę można częściej podlewać i zacząć stopniowo wprowadzać rozcieńczone nawozy.

Jakie storczyki wybrać do uprawy w domu? 

Storczyki urzekają swoją elegancją, a ich doskonałość wydaje się nieprawdopodobna. Z tego powodu można spotkać je zarówno w domach, jak i w ogrodach. Jeśli szukasz unikalnego kwiatu doniczkowego, dobrze wypielęgnowany storczyk z pewnością zachwyci ciebie i twoich gości. Jaki gatunek storczyków sprawdzi się w domu? Do wyboru masz około 28 tysięcy gatunków botanicznych. Najpopularniejsze z nich to Cymbidium (Cymbidium), Katleja (Cattleya) i tzw. ćmówka, czyli Falenopsis (Phalenopsis). 

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.