Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Spray na bujne liście zamiokulkasa. Jeszcze nigdy nie był tak gęsty

Zamiokulkas to wdzięczna i popularna roślina doniczkowa. Nie ma wygórowanych wymagań, a jego duże, błyszczące, ciemnozielone liście pasują zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, jak i do wywołania efektu domowej dżungli. Rzadko, ale zdarza się, że przy nieodpowiedniej pielęgnacji roślina żółknie i traci swoją elastyczność. Trzeba wówczas działać szybko – najpierw zlikwidować powód, dla którego zamiokulkas marnieje, a potem odżywić jego liście domowym, naturalnym sprayem. Jak go wykonać? Podpowiadamy w tym artykule.  

Spray na bujne liście zamiokulkasa. Jeszcze nigdy nie był tak gęsty
Jeśli zamioklulkas nie rośnie i nie wypuszcza nowych liści, potrzebuje odżywienia. Fot. Maryna Lipatova/123RF.com

Spis treści: 

Dlaczego zamiokulkas marnieje? 

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) uważany jest za jedną z najodporniejszych roślin doniczkowych. Jego mięsiste, gruboszowe liście, w których magazynuje wodę, pozwolą mu przetrwać nawet dłuższe okresy suszy. Jest więc świetnym wyjściem dla zapominalskich lub osób, które często wyjeżdżają, doskonale sprawdza się też w strefach biurowych. Co więcej, budowa zamiokulkasa pozwala mu na przetrwanie z dala od światła słonecznego, będzie się rozwijał nawet przy sztucznym świetle. Najczęstszym powodem, dla którego zamiokulkas marnieje, jest jego przelewanie. Roślina pochodzi z Afryki, nastawiona jest raczej na brak wody niż na jej nadmiar. Zbyt mokre podłoże naraża tę roślinę na choroby grzybowe, na które jest mało odporna. Objawem tego są najpierw żółte, wodniste plamy, a w końcu żółknące liście. Inną przyczyną tego, że zamiokulkas marnieje, jest zbyt mocna ekspozycja na słońce. Afrykańskie pochodzenie nie determinuje dużego zapotrzebowania na naświetlenie, w naturze roślina ta rośnie w dolnych partiach buszu czy lasów tropikalnych, gdzie dociera jedynie światło rozproszone. Południowy czy zachodni parapet nie jest więc dobrym miejscem dla zamiokulkasa, najlepiej będzie mu w głębi pokoju. Tym bardziej że nie będzie tam narażony na przeciągi, które mogą mu zaszkodzić

Przeczytaj również: Zamiokulkas jeszcze nigdy nie był tak bujny. Zrób prosty nawóz z popularnego warzywa

Co lubi zamiokulkas? 

Zamiokulkas ma niewielkie wymagania, lubi półcień i temperatury 18-16 stopni Celsjusza. Nasze mieszkania są więc dla niego miejscem idealnym. Podlewamy tę roślinę sporadycznie, raz na 2-3 tygodnie, a zimą tylko tyle, by nie dopuścić do zaschnięcia korzeni. Zamiokulkas lubi wodę miękką, o temperaturze pokojowej, najlepiej więc używać do niego wody przegotowanej i odstanej. Zbyt twarda woda spowoduje wytrącanie się osadu z soli na liściach rośliny, co utrudni jej oddychanie. Natomiast zbyt zimna stanie się przyczyną szoku termicznego, objawiającego się ciemnymi plamami na liściach. Dla zamiokulkasa najlepiej wybrać doniczkę o szerokości około 2 cm szerszą niż obwód jego korzeni. Wprawdzie nie ukorzenia się on zbyt głęboko, ale potrzebuje grubej warstwy drenażu, więc pojemnik nie powinien być zbyt płytki. Zbyt szeroka doniczka może sprawić, że kłącza będą opadały, w węższej będą ładnie podniesione. Mitem jest to, że zamiokulkas lubi zraszanie, może to pozostawić warstwę osadu na jego liściach, co przeszkadza roślinie w oddychaniu. Warto natomiast odkurzać jego liście.  

Chcesz, by zamiokulkas wypuścił dużo nowych liści? Raz w miesiącu zastosuj domową odżywkę w spray? Fot. Tatiana Pinkasevich/ lunnica/123RF.com
 

Odżywczy spray ze skórek granatu 

Od zamiokulkasa uprawianego w domu nie wymagamy kwitnienia: dochodzi do niego niezwykle rzadko, a kwiaty nie są specjalnie efektowne. Zależy nam natomiast, żeby roślina miała dużo masy zielonej: łodyg i liści, które wyglądają bardzo efektownie. Z pomocą przychodzi tu egzotyczny owoc, czyli granat. Jego skórka zawiera potas, magnez i fosfor, które są doskonałymi ukorzeniaczami i wspierają procesy fotosyntezy. Polifenole, wapń, cynk, żelazo i miedź również nie pozostają bez wpływu na rośliny. Stosowanie skórki tego owocu uodporni rośliny na działania patogenów, zniweluje skutki stresu czy pomoże im w walce ze szkodnikami. Dlatego, zamiast wyrzucać skórki z grantu, zrób z nich odżywczy spray do zamiokulkasa:  

  • skórki z granatu dokładnie wysusz i zmiel na proszek;  
  • pokrusz skorupki z kilku jaj; 
  • do litrowego słoika z wodą wsyp dwie łyżki sproszkowanych skórek, skorupki jaj i pół łyżeczki soli Epsom;  
  • odstaw całość na dobę, odcedź i wlej do butelki z atomizerem. 

Sprayem ze skórek granatu odżywiaj swojego zamiokulkasa raz w miesiącu lub gdy widzisz, że marnieje. W ten sposób zapewnisz roślinie warunki do rozwoju nowych łodyg i liści, wpisując się przy okazji w zasady zero waste i oszczędzając pieniądze.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powód jest banalny - zobacz, co trzeba zrobić

Zamiokulkas nie chce rosnąć, już dawno nie wypuścił nowych liści? Zastosuj organiczną odżywkę

Zastosuj herbatkę tymiankową na mszyce. Pospadają z bobu, kopru i drzewek owocowych

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.