Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Zamiokulkas zamiolistny - rozmnażanie i przesadzanie krok po kroku

Zamiokulkas zamiolistny szturmem pobił europejski rynek roślin domowych. Szykowny, reprezentacyjny pokrój i niezbyt wygórowane wymagania pielęgnacyjne przyczyniły się do znacznej popularności tego gatunku. Coraz częściej ozdabia on nie tylko nasze mieszkania, ale również biura i miejsca użyteczności publicznej.

Zamiokulkas zamiolistny - rozmnażanie i przesadzanie krok po kroku
Rozmnażanie zamiokulkasa nie sprawi trudności nawet początkującym domowym ogrodnikom. Fot.123RF.com

Z artykułu dowiesz się:

Zamiokulkas zamiolistny jest wieloletnią rośliną zielną z rodziny obrazkowatych (Araceae). W warunkach naturalnych występuje we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce (szczególnie w rejonach Tanzanii i Zanzibaru). Jest sukulentem, ma umiejętność gromadzenia wody w mięsistych liściach i bulwiastym kłączu. Rośnie na terenach górskich sawann, gdzie gleba często uboga jest w składniki odżywcze. Dobrze radzi sobie w cieniu, do którego spychają go wyższe gatunki roślin. Z powodu charakterystycznych liści, zamiokulkas często bywa mylony z zamią, z rodziny sagowców.

zamiokilkas Uprawa zamiokulkasa jest prosta, roślina ma minimalne wymagania. Fot.123RF.com

W warunkach naturalnych zamiokulkas osiąga wysokość od 30 do 100 cm. Jego liście są jajowe lub podłużno-eliptyczne, zgrubiałe, połyskujące, lekko zaostrzone u wierzchołków. Wyrastają naprzemianlegle z krótkich ogonków (czasem błędnie uznawanych za łodygi), ułożonych na pędach, które rozwijają się z bulwiastych kłączy.

Warunki uprawy zamiokulkasa

Pochodzenie wiele zdradza na temat warunków uprawy zamiokulkasa. Preferuje on pół-cieniste, cieniste miejsca, w których temperatura waha się w okolicach 22-25 st. C. Kiedy roślina znajduje się w fazie spoczynku, może zostać przeniesiona w chłodniejsze miejsce, o temperaturze nie niższej niż 15 st. C. Jego domowe stanowisko powinno znajdować się z dala od przeciągów, które mu szkodzą i powodują zrzucanie liści. Warto zaznaczyć, że nie nadaje się on do ozdabiania ogrodów, gdyż w zimnie szybko zamiera.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

  • Podłoże

Ziemia w doniczce zamiokulkasa powinna być żyzna, próchnicza, dobrze przepuszczalna o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Nie zapominajmy o dobrym drenażu.

  • Nawożenie

W fazie wzrostu i rozwoju rośliny wystarczy dokarmiać ją raz na 2-3 tygodnie, rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym.

  • Podlewanie

Nie przeszkadza mu niedostatek wody — ładny wygląd zachowa przez ok. 2-3 miesiące od ostatniego podlewania. Co więcej, to właśnie przelanie rośliny, jest jednym z najczęściej popełnianych błędów pielęgnacyjnych, doprowadzających do żółknięcia liści, brązowienia kłącza, a w skrajnych przypadkach — gnicia całego egzemplarza. Podłoże zwilżamy dopiero wtedy, kiedy nieco podeschnie. Starajmy się nie polewać liści, ponieważ mogą pokryć się brzydkimi plamami.

Zamiokulkas przesadzanie krok po kroku

Stosujemy ogólne zasady przesadzania roślin doniczkowych, tj. młode okazy przenosimy co roku na przełomie marca i kwietnia, starsze — co 2-3 lata. Rozsadzanie zamiokulkasa krok po kroku - zobacz, jak to zrobić na poniższym filmiku. 

Autor: makeyourlifegreener 

Zamioklulkas rozmnażanie krok po kroku

Rozmnażanie zamiokulkasa nie sprawi trudności nawet początkującym domowym ogrodnikom. Można to wykonać na 3 sposoby:

  • przez ukorzenianie się liści z ogonkiem lub samych liści (w przypadku pojedynczych listków, odtworzenie rośliny zajmie znacznie więcej czasu). Sadzonki pobiera się od kwietnia do czerwca. Proces wytwarzania korzeni przyśpieszy umieszczenie ich w specjalnym preparacie ukorzeniającym;
  • przez podział kłącza podczas przesadzania.
  • z nasion - zamiokulkas uprawiony w domu kwitnie niezmiernie rzadko, z tego względurozmnażanie przez zawiązywanie nasion jest mocno utrudnione.

zamiokulkas korzenie Zamiokulkasa można rozmnażać na trzy sposoby. Fot.123RF.com

Choroby i szkodniki zamiokulkasa

Większość chorób rośliny wynika z nieprawidłowej pielęgnacji — zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu lub przelania. Część chorób (zgnilizny, fytoftoza) można jednak przenieść z podłoża lub innych zainfekowanych egzemplarzy. Dobrą informacją jest, że zamiokulkas w zasadzie rzadko pada ofiarą szkodników. Zagrożeniem mogą być jedynie nicienie, atakujące system korzeniowy rośliny.

Przeczytaj również: To dlatego zamiokulkas żółknie i usycha. Wiemy, jak go uratować

zamiokulkas Żółknięcie liści może być objawem starzenia się rośliny. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.