Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Ten naturalny nawóz na pewno masz w kuchni

Zamiokulkas to wyjątkowa roślina ozdobna o stosunkowo niewielkich wymaganiach. Zdarza się jednak, że roślina, która cieszyła nasze oczy swym pięknem, nagle marnieje, żółknie i nie wytwarza nowych liści. Sprawdź, jak temu zapobiec!   

Zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Ten naturalny nawóz na pewno masz w kuchni
Podlej tym zamiokulkasa. Efekty, jakie osiągniesz, mogą cię zaskoczyć. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Zamiokulkas — charakterystyka

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to wieloletnia roślina zielona należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). W naturze można go spotkać we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce (szczególnie w rejonach Tanzanii i Zanzibaru). Co ciekawe, jest to sukulent, dlatego posiada umiejętność gromadzenia wody w mięsistych liściach i bulwiastym kłączu. Jego naturalne środowisko to tereny górskich sawann, gdzie gleba często uboga jest w składniki odżywcze. Roślina doskonale radzi sobie w cieniu, do którego spychają go wyższe gatunki roślin. Ze względu na charakterystyczne liście, zamiokulkas często bywa mylony z zamią, z rodziny sagowców.

Rosnący w warunkach naturalnych zamiokulkas osiąga wysokość od 30 do 100 cm. Jego liście są jajowate lub podłużno-eliptyczne, zgrubiałe, połyskujące, lekko zaostrzone u wierzchołków. Wyrastają naprzemianlegle z krótkich ogonków (czasem błędnie uznawanych za łodygi), ułożonych na pędach, które rozwijają się z bulwiastych kłączy.

Przeczytaj również: Liście twojej draceny żółkną i usychają? Sprawdź dlaczego!

Zamiokulkas — uprawa i pielęgnacja 

Roślina ta jest stosunkowo łatwa w uprawie, gdyż nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.  

  • Zamiokulkas — podlewanie

Roślina nie wymaga częstego podlewania. Nie przeszkadza jej niedostatek wody — ładny wygląd zachowa przez ok. 2-3 miesiące od ostatniego podlewania. Już na pierwszy rzut oka widać, że kwiat gromadzi wodę w zgrubiałych liściach i charakterystycznych bulwiastych kłączach. Dzięki temu jest najlepszą rośliną dla zapominalskich. Jeśli od czasu do czasu zapomnimy go podlać, to nic się nie stanie.

  • Zamiokulkas — nawożenie

Rośliny nawozimy od kwietnia do września co 2 tygodnie lub raz w miesiącu nawozem albo odżywką do roślin zielonych. Zamiokulkas nie ma dużych wymagań pokarmowych, ale systematyczne zasilanie pozwoli na przyrost masy zielonej i ładne wybarwienie. Pamiętajmy, aby zawsze stosować się do wskazówek, które są podane na opakowaniu.

Źródło: Ogród Na Co Dzień/YouTube 

  • Zamiokulkas — stanowisko

Zamiokulkas najlepiej czuje się w miejscach półcienistych lub cienistych. Może nawet rosnąć w cieniu, w głębi pokoju. Roślina polecana jest również do uprawy w łazience. Temperatura pokojowa w okolicach 22 – 25 stopni Celsjusza jest dla niego idealna.

Gdy kwiat znajduje się w fazie spoczynku, można przenieść go w chłodniejsze miejsce, o temperaturze nie niższej niż 15 st. C. Warto zadbać, by jego stanowisko znajdowało się z dala od przeciągów, które mu szkodzą i powodują zrzucanie liści. Roślina nie nadaje się również do ogrodów i nie jest odporna na mróz, a pozostawiona na zewnątrz w zimnie szybko zamiera.

  • Zamiokulkas — przesadzanie

Młode zamiokulkasy możemy przesadzać co roku, do doniczki niewiele większej niż ta, w której rosły do tej pory. Starsze egzemplarze przesadzamy co 2-3 lata. Podczas przesadzania musimy uważać, aby nie uszkodzić korzeni. W ich przypadku niezwykle ważny jest drenaż. Na dno doniczki warto wsypać keramzyt. Podłoże powinno być przepuszczalne, próchniczne i żyzne, o naturalnym lub lekko kwaśnym pH. Można użyć podłoża do palm.

  • Zamiokulkas — rozmnażanie

Rozmnażanie zamiokulkasów jest równie łatwe jak ich uprawa. Wystarczy podzielić rozrośnięte kłącza podczas przesadzania. Każda nowa sadzonka powinna mieć co najmniej 1 liść, a najlepiej 2 liście, zapewniające pokarm kłączom, z których będą wyrastały kolejne pędy. Można również spróbować rozmnożyć zamiokulkasa za pomocą sadzonek liściowych, jednak jest to już trudniejsza metoda.

Dlaczego zamiokulkas ma żółte liście?

Niewłaściwa pielęgnacja rośliny może jej zaszkodzić i odbić się na kondycji rośliny. Najczęściej o chorobie rośliny świadczy to, że zamiokulkas:

  • żółknie,

  • opada,

  • ma pomarszczone liście,

  • gnije,

  • usycha,

  • czarnieje,

  • nie rośnie.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego zamiokulkas choruje i jak go uratować. Jednym z najczęściej popełnianych błędów pielęgnacyjnych, doprowadzających do żółknięcia liści, brązowienia kłącza, a w skrajnych przypadkach — gnicia rośliny jest przelanie.

Co zrobić, gdy zamiokulkas ma żółte liście? Pamiętajmy, że podłoże zwilżamy dopiero wtedy, kiedy nieco podeschnie. Lepiej roślinę przesuszyć, niż nadmiernie podlewać. Starajmy się również nie polewać liści, ponieważ mogą pokryć się brzydkimi plamami. Jeśli zauważymy, że nasza roślina jest przelana, przesadźmy ją do świeżego podłoża z warstwą drenującą. To powinno pomóc roślinie przetrwać.

Przeczytaj również: 5 wytrzymałych roślin domowych, których uprawa wymaga minimum czasu

Kolejnym powodem chorób i brzydkiego wyglądu zamiokulkasa jest ostre słońce. Zbyt silne oświetlenie może powodować poparzenia i plamy na liściach. Groźne dla rośliny mogą też być zimne przeciągi – zamiokulkas może w takich warunkach zrzucać liście. Przy spadku temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza roślina ginie.

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Przygotuj ten nawóz

Jest kilka przyczyn, które mogą powodować, że zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści. Oto najważniejsze z nich:

  • nieodpowiednia pora roku,

  • nieprawidłowe pH gleby,

  • niewłaściwe podlewanie,

  • zbyt mała ilość światła,

  • zbyt mała doniczka.

Jak sprawić, żeby zamiokulkas zaczął wypuszczać nowe liście? Wystarczy przygotować nawóz z żelatyny. Ta mikstura jest bardzo prosta w przygotowaniu, a daje świetne efekty. Wystarczy łyżeczkę żelatyny rozpuścić w szklance gorącej (ale nie wrzącej) wody i dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną mieszankę należy odstawić do wystygnięcia. Następnie należy dodać trzy szklanki zimnej wody i podlać roślinę. Taki zabieg warto powtarzać raz na miesiąc.   

Przeczytaj również: Podlewanie roślin mlekiem. Wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Żelatyna jest źródłem cennego azotu dla roślin, więc regularne jej dostarczanie poprawi ich ukorzenienie, wzmocni liście i sprawi, że zamiokulkas będzie wypuszczać nowe liście. Warto również zaznaczyć, że nawóz z żelatyny jest uniwersalny dla wszystkich roślin doniczkowych.   

Mało wymagający zamiokulkas jest wyjątkowo odporny na choroby. Jest rośliną lekko trującą, podczas przesadzania lub zabiegów pielęgnacyjnych warto więc obchodzić się z nią ostrożnie. Ozdobne liście są wizytówką tej pięknej rośliny. Zamiokulkasy lubimy za ich elegancję, egzotykę i niewielkie wymagania. Każdy może je uprawiać.

Przeczytaj również: Zmieszaj z wodą i podlej zamiokulkasa. Tylu nowych liści jeszcze nigdy nie wypuścił!

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.