Spis treści:
- Wawrzyn szlachetny – co to za roślina?
- Jak uprawiać liść laurowy w domu?
- Drzewko laurowe – jak pozyskać liście?
- Liść laurowy – zastosowanie
- Liść laurowy – właściwości
Wawrzyn szlachetny – co to za roślina?
Wawrzyn szlachetny to prawidłowa nazwa drzewka laurowego. Jest to roślina, która należy do rodziny wawrzynowatych. Jej liście potocznie nazywa się liśćmi laurowymi lub liśćmi bobkowymi. W starożytnej Grecji i Rzymie wieńcami uplecionymi z ulistnionych gałązek wawrzynu dekorowano głowy zwycięzców igrzysk.
Drzewko laurowe jest rośliną wieloletnią, która ma zwarty i pionowy pokrój. Może przyjmować postać krzewu albo drzewa. W niektórych rejonach dorasta nawet do 10 metrów wysokości, jednak nie zdarza się to zazwyczaj w naszym klimacie.
Najbardziej charakterystyczne są liście drzewka laurowego. Są lancetowate, ostro zakończone, skórzaste i sztywne. Po przecięciu mają specyficzny zapach. Liście wawrzynu szlachetnego są jadalne.
Kwitnienie drzewka laurowego przypada najczęściej na marzec lub kwiecień. Wyrastają wtedy niewielkie żółte kwiaty. Owocem rośliny jest owalna jagoda.
Jak uprawiać liść laurowy w domu?
Drzewko laurowe można uprawiać w domu. Wystarczy zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu. Potrzebuje ona przede wszystkim jasnego i ciepłego stanowiska, bez przeciągów.
-
Ziemia
Do sadzenia drzewka laurowego najlepiej użyć ziemi, która jest żyzna oraz przepuszczalna. Natomiast doniczka, w której chcemy umieścić roślinę, nie powinna być zbyt duża, ponieważ najlepiej będzie ona rosła w lekko ciasnym dla niej pojemniku.
Liść laurowy znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie ludowej. Fot.123RF.com
-
Podlewanie
Podlewanie drzewka laurowego jest również istotną częścią pielęgnacji. Podczas okresu wiosenno-letniego należy roślinę podlewać umiarkowanie i nie dopuszczać do przesuszenia podłoża. Natomiast jesienią i zimą warto ograniczyć nawadnianie. Trzeba również pamiętać o tym, że drzewko laurowe potrzebuje dużej wilgotności powietrza, dlatego warto codziennie zraszać roślinę.
-
Nawożenie
Nawożenie drzewka laurowego w sezonie powinno się odbywać co około 14 dni, kiedy to zasilamy roślinę nawozem wieloskładnikowym. Proces powinno się zakończyć w połowie sierpnia. Natomiast zasychające liście rośliny, należy regularnie usuwać.
-
Rozmnażanie
Chcąc mieć więcej okazów, możemy przeprowadzić rozmnażanie drzewka laurowego. Można je wykonać poprzez sadzonki pędowe, które pobiera się z rośliny matecznej w czasie wiosny. Następnie należy je ukorzenić w wilgotnym piasku, przykrywając je folią perforowaną. Ukorzenianie rośliny może potrwać nawet 3 miesiące.
-
Szkodniki
Musimy również uważać na szkodniki, które mogą zaatakować nasze drzewko laurowe. Jeśli tak się stanie i roślina zostanie zajęta przez miseczniki lub tarczniki, to należy wtedy zastosować chemiczne środki ochrony roślin, które można zakupić w sklepie ogrodniczym. Ważne jest jednak to, że po ich użyciu, nasze liście laurowe nie mogą być już używane do przygotowywania potraw.
Drzewko laurowe – jak pozyskać liście?
Przycinanie drzewka laurowego powinno odbywać się w okresie od kwietnia do sierpnia. Liść laurowy bardzo lubi cięcie. Najlepiej jest to robić często, ale równocześnie przycinając małą ilość liści. Uzyskane liście można używać np. jako przyprawę w kuchni.
Dodatkowo nasze drzewko laurowe poprzez przycinanie można formować np. w kule. Jeśli nie będziemy tego wykonywać, to liście zaczną być niekształtne i rzadkie.
Warto też wiedzieć o tym, że w naszych domowych warunkach, wawrzyn w pierwszych dwóch latach będzie rósł powoli, a następnie bardzo przyspieszy. Pozwala nam to nie tylko na łatwe formowanie drzewka lub krzewu, ale też na spokojne oskubywanie listków do doprawiania potraw.
Przeczytaj również: Spal albo pokrusz, zobaczysz, co się stanie. Oryginalne zastosowanie liścia laurowego w domu
Liście laurowe mają właściwości poprawiające samopoczucie. Fot. 123RF.com
Liść laurowy – zastosowanie
Liść laurowy ma przede wszystkim zastosowanie w kuchni. Stosuje się go do wzmocnienia smaku różnych potraw. Przyprawę warto dodawać do przygotowywania zup, między innymi barszczu, kapuśniaku, grzybowej czy koperkowej. Jest on również istotnym elementem wielu sosów, a w szczególności tych, robionych na bazie gulaszu. Może on także znaleźć się w tradycyjnym, polskim bigosie.
Dodatkowo liść laurowy świetnie będzie pasował do różnego rodzaju dań mięsnych lub ryb. Urozmaici on także smak galaret, zalew octowych, marynat czy pasztetów. Zmielone liście laurowe stanowią również jeden ze składników mieszanki przypraw, jaką jest garam masala.
Poza kuchennymi zastosowaniami warto wspomnieć także o odstraszających właściwościach liści laurowych. Włożone do szafek z żywnością, pomagają zabezpieczać ją przed atakiem niechcianych szkodników.
Liść laurowy – właściwości
Liść laurowy ma również właściwości lecznicze. Na przykład napar z liści laurowych, ma dobroczynny wpływ na stawy i dolegliwości ze strony układu kostnego, dlatego poleca się go osobom cierpiącym na artretyzm i reumatyzm.
Oprócz tego zalecany jest również do stosowania dla osób, które są diecie, ponieważ liść laurowy pobudza układ trawienny i wspomaga usuwanie niestrawionych resztek. Tego typu napar powinno się spożywać raz dziennie i to maksymalnie przez 5 dni. Chcąc go zaparzyć, musimy zalać wrzącą wodą łyżkę zmielonych liści i odstawić napar na pięć minut, aż dobrze się zaparzy. Taki napój będzie też doskonałym lekiem na zgagę oraz wzdęcia.
W ziołolecznictwie laur znany jest przede wszystkim jako środek o działaniu napotnym, detoksykującym, oczyszczającym i moczopędnym. Wiele osób również uważa, że pomaga on obniżyć poziom cukru we krwi.
Oprócz tego liście laurowe można stosować na:
- zatrucia,
- przeziębienia,
- zapalenia oskrzeli,
- chrypkę,
- suchy kaszel,
- infekcję dziąseł,
- łupież,
- łuszczycę,
- grzybicę,
- trądzik.
Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że liście laurowe mogą stanowić jedynie uzupełnienie leczenia. Najlepiej stosowanie ich skonsultować ze swoim lekarzem. Natomiast w przypadku użytku zewnętrznego, przetwory z liści laurowych można stosować bez większych obostrzeń i ograniczeń.
Przeczytaj również: Pędzenie cebuli w domu. Jak mieć świeży szczypior przez całą zimę?