Spis treści:
Liść laurowy — charakterystyka
Liście laurowe (Laurus nobilis) pochodzą z zimozielonego krzewu wawrzynu szlachetnego. Roślina ta występuje naturalnie na obszarach śródziemnomorskich, obecnie uprawiana jest w wielu krajach świata. Co ważne, liście laurowe to rośliny, które mogą przeżyć nawet 100 lat! W naturalnych warunkach dorastają do 10 m wysokości, ale nie trzeba martwić się na zapas, że w domu przebiją sufit. Liść laurowy uprawiany w doniczce rzadko przekracza 1,5 m wysokości.
Na wiosnę, przeważnie w marcu, drzewko laurowe ozdabiają żółte kwiaty z pręcikami. Ich kwitnienie kończy się niestety bardzo szybko, bo już w kwietniu. Na ich miejscu rozwijają się później ciemne owoce. Na szczęście to nie kwiaty stanowią główny atut tej rośliny, a liście. Ciemnozielone, skórzaste i lancetowate w kształcie, które po delikatnym roztarciu roztaczają intensywną woń.
Liście laurowe charakteryzują się ostrym, gorzkawo-korzennym zapachem i smakiem, przywodzącym na myśl korę cynamonu. Poza sztuką kulinarną wykorzystywane są także przy produkcji perfum.
Przeczytaj również: Od lat stosowana w medycynie. Lista prozdrowotnych właściwości pokrzywy jest długa
Liść laurowy — właściwości
Wawrzyn posiada wiele prozdrowotnych właściwości, dlatego stosowany jest również w ziołolecznictwie. Wykazuje on działanie oczyszczające, antygrzybiczne, wspomaga dobre trawienie, pracę serca oraz leczenie cukrzycy.
Poza tym zawiera wiele antyoksydantów i innych składników odżywczych, które mogą zapobiegać rozwojowi nowotworów. Olej z niego uzyskiwany pomaga złagodzić bóle różnego pochodzenia, np. reumatyczne, migrenowe po urazach fizycznych — złamaniach, zwichnięciach — wystarczy wmasować go w obolałe miejsce. Przy silnych bólach głowy, poza nacieraniem skroni, ulgę przyniesie picie naparu ugotowanego z wawrzynu. Kilka ususzonych liści należy zagotować aż do wrzenia, w dwóch szklankach wody. Kiedy mikstura ostygnie, będzie gotowa do wypicia.
Liście laurowe pomagają łagodzić ból. Fot. 123RF.com
Na co jeszcze pomagają liście laurowe?
- Przyśpieszają gojenie się ran
Dzięki przeciwzapalnym właściwościom wawrzyn łagodzi skutki ukąszeń owadów, leczy infekcyjne zmiany skórne oraz przyspiesza gojenie się ran i siniaków. W przypadku takich dolegliwości warto zastosować wawrzynowym okładem. Ususzone liście namocz w ciepłej wodzie, a następnie obłóż nimi zaognione miejsce. Zawiń je bandażem i pozostaw na skórze na kilka godzin.
- Rozjaśniają zęby
Niektóre składniki zawarte w liściach laurowych naturalnie wybielają zęby. Nacieraj je sproszkowaną „przyprawą” przynajmniej dwa razy w tygodniu – poprawa powinna być szybko zauważalna.
- Pomagają na bezsenność
Napar, który koi uciążliwy bólu głowy, pomoże również na bezsenność. Można go nie tylko pić, ale też dodawać do relaksującej kąpieli.
- Odstraszają owady i kleszcze
Wczesna jesień to szczytowy miesiąc aktywności komarów, kleszczy i azjatyckich biedronek. Wawrzyn uprawiany na parapecie okna nie dopuści, by groźne owady przeniknęły do wnętrza domu. Zawiera on kwas laurynowy, za którym insekty i pajęczaki bardzo nie przepadają.
Co więcej, liście laurowe włożone do opakowań i szafek, w których przechowujesz suche, zbożowe produkty, zapobiegną pojawianiu się moli spożywczych.
- Działają na skórę i włosy
Kiedy żyjemy w dużym stresie, zmęczenie w bardzo dużej mierze odbija się na naszych twarzach. Skóra jest przesuszona, pozbawiona blasku. Dawny zdrowy i ładny wygląd przywrócą jej inhalacje z liśćmi laurowymi. W dwóch szklankach wody zagotuj pięć liści laurowych. Przelej napar do dużego naczynia, pochyl się nad nim i nakryj ręcznikiem. Wdychaj parę przez ok. 30 minut.
Liście wawrzynu rozwiążą również najczęstsze „włosowe” problemy – wypadanie, puszenie, brak połysku. Wcieranie olejku laurowego w skalp wzmocni cebulki włosowe, dzięki czemu włosy będą rosły bujniej oraz nabiorą intensywnego koloru.
- Poprawiają humor
Wawrzyn zwalcza nie tylko bezsenność, ale także wszelkie dolegliwości związane z odczuwaniem ciągłego stresu – brak nastroju, zmęczenie, ospałość, nerwowość, a to wszystko w zaledwie kilka minut! Wystarczy, że weźmiesz kilka ususzonych listków i… podpalisz je. Zostaw je w popielniczce i wyjdź na 10 minut z okadzanego pomieszczenia. W tym czasie zniknie dym, którego nie polecamy wdychać, a także osłabnie ciężki, nieco męczący, laurowy aromat. Po powrocie do pokoju w powietrzu wyczujesz delikatną, korzenną woń. Jej wdychanie stymuluje produkcję endorfin (tzw. hormonu szczęścia) w mózgu. Hormon ten odpowiada za dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie, uspokaja system nerwowy. Już po kilku chwilach poczujesz się głęboko zrelaksowany i wyciszony.
Liście laurowe posiadają wiele właściwości leczniczych. Fot. 123RF.com
Liść laurowe — zastosowanie w domu
Już starożytni Grecy i Rzymianie wiedzieli, że liście laurowe mają niezwykłą moc. Laur uznawany był za święte drzewo, a gałązki, którymi ozdabiano głowy olimpijczyków, stały się symbolem zwycięstwa i heroizmu. Według dawnych wierzeń laur był uważany za roślinę, która potrafiła “posilić mózg”. Jego liście chroniły domostwa przed burzą, a noszone w kieszeni zabezpieczały przed czarami i chorobami.
Obecnie liściom laurowym wciąż przypisuje się magiczne moce. Niektórzy ich biały dym wykorzystują do oczyszczania domów przed złymi mocami i rzuconymi urokami. Inni wkładają liście do portfela, ponieważ wierzą, że ich obecność przyciągnie pieniądze. Natomiast liść laurowy włożony pod poduszkę ma sprowadzić prorocze sny. Niektórzy traktują go też jako amulet, który dodaje właścicielowi wewnętrznej siły i energii do walki z przeciwnościami losu.
Liście laurowe można wykorzystywać w domu również w sposób bardzo praktyczny i to nie tylko do przyprawiania potraw. Włożone do szafek z żywnością pomagają zabezpieczać ją przed atakiem niechcianych szkodników m.in. moli spożywczych. Kilka listków można również wsunąć do suszonych grzybów, mąki czy innych suchych produktów.
Niektórzy dodają listki laurowe także do prania. Zapobiegną one farbowaniu ubrań i pomogą uratować te rzeczy, które zostały odbarwione.
Przeczytaj również: 11 nietypowych zastosowań majonezu. Nie przypuszczałeś, do czego możesz go wykorzystać w domu
Roślinne złoto, które warto znać. Rośnie w wielu miejscach na INTERIA.TV.