Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jaka kołdrę wybrać, żeby dobrze spać? Nie tylko wypełnienie ma znaczenie [PORADNIK]

Sen to kluczowy składnik zdrowego i dobrego życia – ogromnie wpływa na przykład na nastrój i efektywność w pracy. Jego jakość zależy nie tylko od tego, gdzieś śpisz: na jakim materacu i w jakim otoczeniu, ale również to – czym się przykrywasz. Jak wybrać kołdrę idealną? Oto kompleksowy poradnik.

Jaka kołdrę wybrać, żeby dobrze spać? Nie tylko wypełnienie ma znaczenie [PORADNIK]
Jaka kołdra jest najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Sprawdź. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jaką kołdrę wybrać?

Wybór kołdry bezsprzecznie wpływa na jakość snu. Zbyt gruba albo zbyt cienka kołdra sprawia, że trudno jest się w pełni zrelaksować i wygodnie wyspać. Z kolei zbyt lekka kołdra niektórym osobom nie daje wystarczającego poczucia bezpieczeństwa. Kołdry dzielą się na kilka typów – sklasyfikowanych na podstawie temperatury panującej za oknem.

  • Kołdra letnia

Latem noce bywają gorące i duszne, ale spanie całkowicie bez przykrycia dla niewielu osób jest komfortowe. Warto więc postawić na lekki i przewiewny model, który pozwoli się okryć, ale nie będzie zbyt ciepły. Warto szukać kołder wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak inlet bawełniany, będący delikatną odmianą tkaniny na bazie 100% wysokogatunkowej przędzy bawełnianej.

  • Kołdra zimowa

Rolą zimowej kołdry jest dawanie odpowiedniego ciepła. Trzeba pamiętać bowiem, że optymalna temperatura do spania to około 20°C. Kołdra jest więc zimą niezbędna! Model na mroźne noce powinien być grubszy i bardziej mięsisty, ale jednocześnie przewiewny.

  • Kołdra całoroczna

Jeśli masz ograniczony budżet albo nie masz gdzie przechowywać dwóch kołder, rozwiązaniem jest model całoroczny. To kołdra, będąca połączeniem lekkiego modelu letniego oraz grubszego zimowego. Sprawdza się u osób, które nie marzną bardzo zimą i nie potrzebują grubego okrycia na najzimniejsze miesiące.

kołdra Ze względu na przeznaczenie wyróżnić możemy kołdry zimowe, letnie i całoroczne. Fot.CanvaPro

Najlepsze wypełnienie kołdry

Przy wyborze kołdry ważne jest również jej wypełnienie. Zwykle jest ono albo syntetyczne, albo naturalne.

  • Kołdry syntetyczne

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym są bardzo popularne, na co z pewnością wpływa ich atrakcyjna cena i praktyczne właściwości. Choć sztuczne wypełnienie może wydawać się niezbyt zdrowe, to wystarczy naturalna tkanina poszycia, aby spało się pod nią doskonale. Najważniejszą zaletą kołder syntetycznych jest łatwość utrzymania ich w czystości. Nadają się do prania w pralce i to w temperaturze nawet 60°C czy 90°C. Pranie w wyższych temperaturach jest zalecane, ponieważ pomaga pozbyć się roztoczy oraz bakterii gromadzące się wraz z wydzielanym przez człowieka potem.

Przeczytaj również: Białe szafki w kuchni są już passe. Zobacz, jakie fronty będą modne w 2024 roku

  • Kołdry puchowe

Kołdry puchowe uważane są za najbardziej luksusowe i prestiżowe, ponieważ puch uznaje się za najlepszy rodzaj wypełnienia. 100% puch jest delikatny, sprężysty i ma najlepsze właściwości termoizolacyjne. Taka kołdra zimą grzeje, a latem pozostaje chłodna, utrzymując idealną temperaturę w czasie snu.

Jeśli zależy ci na naprawdę dobrej jakościowo kołdrze, postaw na model wypełniony puchem gęsim. Na rynku dostępne są także modele z kaczym puchem, jednak on jest znacznie gorszym surowcem. Najważniejszym kryterium określającym jakość puchu jest jego sprężystość – określa się ją za pomocą symbolu CUIN. Im wyższa wartość CUIN, tym bardziej wyporny i lepszy puch. 

Kołdry dla alergików

Ograniczony wybór kołder mają alergicy, a w ich przypadku kupno właściwego modelu ma ogromne znaczenie dla jakości snu. Jaką wybrać kołdrę, będąc alergikiem?

  • Stawiaj na modele z hipoalergicznych materiałów: mikrofibry, bawełny organicznej czy specjalnych włókien antyalergicznych. Unikaj wypełnień z pierza i puchu, które są najbardziej podatne na gromadzenie alergenów.

  • Wybieraj produkty, mające certyfikaty potwierdzające antyalergiczne właściwości kołdry, na przykład certyfikat Oeko-Tex Standard 100.

  • Postaw na kołdrę z właściwościami antybakteryjnymi, które zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów, co jest dodatkowym atutem dla alergików.

  • Wybierz model, który z łatwością upierzesz – regularne pozbywanie się roztoczy i kurzu to podstawa zdrowego snu alergików.

kołdra Wybierając kołdrę dla alergika, warto też pamiętać o odpowiednim poszyciu. Fot.123RF.com

Poszycie kołdry

Podobnie jak wypełnienie, również ważne jest odpowiednie poszycie kołdry, czyli jej tkanina zewnętrzna. To ona ma bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego powinna mieć naprawdę dobrą jakość. Najczęściej poszycie wykonane jest z:

  • bawełny – przewiewnej, bezproblemowej w praniu i świetnie odprowadzającej nadmiar wilgoci,
  • batystu – naturalnej tkaniny na bazie bawełny, która również jest przewiewna i oddychająca,
  • jedwabiu – delikatnego, przewiewnego i bardzo przyjemnego w dotyku.

Należy unikać poszycia wykonanego z poliestru, który jest tkaniną sztuczną i bardzo mało komfortową w kontakcie ze skórą.

Kołdra dopasowana do twoich potrzeb

Wybierając kołdrę, trzeba przyjrzeć się swoim nawykom w zakresie snu. Być może śpisz sam, ale masz tendencje do „wędrowania” po łóżku i jednoosobowa kołdra będzie zbyt mała. Może być też tak, że bardzo marzniesz i jedyne wypełnienie, które jest w stanie cię ogrzać to puch. Niektórzy nie zasną, jeśli nie będą przykryci ciężką, otulającą kołdrą obciążeniową. I choć rekomendacje w zakresie kołder są dosyć uniwersalne, to każdy wie najlepiej, w jakich warunkach jest w stanie porządnie się wyspać. Jeśli więc na zimę nie potrzebujesz kołdry zimowej, bo jest zbyt gruba – zostań przy letniej. Kołdra to taka część wyposażenia sypialni, którą trzeba dopasować do siebie w 100%.

Jak dbać o kołdrę?

Wybrałeś kołdrę idealną, która zmieniła jakość twojego snu – doskonale! Teraz czas dowiedzieć się, jak o nią dbać, aby jak najdłużej ci służyła. Przede wszystkim, należy jak najczęściej ją wietrzyć – wymrażanie pościeli zimą, gdy temperatura sięga kilkunastu stopni to doskonały sposób na pozbycie się roztoczy! Raz na sezon trzeba kołdrę uprać, tak jak zaleca producent. Co kilka lat kołdrę trzeba wymienić – to produkt, który zużywa się i może po jakimś czasie tracić swoje właściwości.

Znalezienie kołdry idealnej może nie być łatwe, ale warto poświęcić na to trochę czasu. Odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb okrycie jest bowiem jednym z najważniejszych składników zdrowego i spokojnego snu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Co zrobić, gdy ubrania skurczyły się w praniu? Cztery metody, które przywrócą im kształt

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.