Spis treści:
Jak myszy dostają się do domu?
Myszy, choć wyglądają przyjaźnie, są w stanie wyrządzić wiele szkód. Te wszystkożerne gryzonie niepostrzeżenie pojawiają się w domu, piwnicy, spiżarni czy na strychu, gdzie szukają pożywienia. Nie są pod tym względem wymagające – choć preferują rozmaite ziarna, nie pogardzą również owocami, warzywami oraz mięsem. Żerując w naszych zapasach, pozostawiają po sobie nieprzyjemny zapach i odchody, które stanowią źródło wielu niebezpiecznych chorób. Myszy nie tylko zanieczyszczają i niszczą żywność, ale również uszkadzają inne dobra materialne. Aby w naturalny sposób ścierać zęby, chętnie podgryzają kable, odzież, książki i rozmaite przedmioty, na które się natkną.
W jaki sposób myszy dostają się do domu? Tym nieproszonym gościom wystarczy naprawdę niewielka dziura, aby dostały się do wnętrza domu czy mieszkania. Na ogół są to szczeliny, na które na co dzień nie zwracamy większej uwagi. Szpara przy listwie podłogowej, w pokryciu dachowym lub okolicy rur instalacji centralnego ogrzewania to miejsca, przez które może wślizgnąć się do wnętrz mała myszka. Bez większego trudu wydrąży tunel w ścianie czy podłodze, aby utorować sobie drogę do ciepłego schronienia i źródeł pożywienia. Wysokość również nie jest dla myszy przeszkodą, ponieważ ten zwinny gryzoń może wspinać się po drzewach i ścianach budynków. Podobnie proste jest dla niego przegryzienie się przez izolację, np. styropian czy wełnę mineralną.
Myszy najlepiej pozbyć się w humanitarny sposób. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Najlepszy sposób na nornice jesienią. Wpycham do norek i mam problem z głowy
Jak pozbyć się myszy z domu?
Każdy, kto kiedykolwiek miał w domu mysz, doskonale wie, jak trudno jest się jej pozbyć. Najskuteczniejszym sposobem niekoniecznie musi być deratyzacja, która stanowi niehumanitarną metodę. Jeśli nie chcemy zabijać myszy, możemy skorzystać z kilku przyjaznych zwierzętom rozwiązań, które są polecane przez internautów. Jedną z najchętniej stosowanych metod jest lep na myszy. Jak działa ten produkt? Pułapka ta wabi gryzonie przyjemnym dla nich zapachem. Myszy, wchodząc na lep, przyklejają się do jego powierzchni, dzięki czemu możemy je wyłapać. Co ważne, pułapka na myszy z klejem nie zawiera substancji biobójczych, dlatego nie wyrządzi krzywdy zwierzętom. Możemy je uwolnić, smarując miejsce styku lepu i futerka gryzonia olejem spożywczym, po czym wynosząc pułapkę wraz z gryzoniem na zewnątrz. Mysz po chwili oswobodzi się i ucieknie.
Polecane są również sprawdzone żywołapki pozwalające na schwytanie zwierzęcia i wpuszczenie go na wolność. W sklepach znajdziemy pułapki z zapadką, w których możemy umieścić rozmaite wabiki, np. pestki słonecznika, masło orzechowe lub ziarno pszenicy. Część osób twierdzi, że myszy najlepiej przyciągnie do żywołapki... kawałek wędzonego boczku. Jak zapewniają niektórzy internauci, równie skuteczne są odstraszacze ultradźwiękowe. Inni natomiast zachęcają do stosowania do odstraszania myszy olejku lawendowego, którym należy nasączyć waciki lub gaziki, a następnie umieścić je w szczelinach w ścianie bądź podłodze. Podobnie ma działać świeża mięta – warto rozłożyć we wszystkich miejscach, w których pojawiają się myszy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Żaden szczur się nie przeciśnie. Naturalne sposoby na odstraszenie szczurów
Nornice niszczą ogród? Wsyp do dziur, które zrobiły, szybko się wyniosą
15 robaków, które żyją w twoim domu. Jak rozpoznać i szybko pozbyć się szkodników?
Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowy sposób na mrówki na INTERIA.TV.