Porady domowe

Dom do 70 m2 bez pozwolenia. Jest zgoda prezydenta. Kiedy i na jakich zasadach będzie można wybudować?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi postawienie domu o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę oraz bez konieczności ustanawiania kierownika budowy i prowadzenia dziennika.

Dom do 70 m2  bez pozwolenia. Jest zgoda prezydenta. Kiedy i na jakich zasadach będzie można wybudować?
Dom bez pozwolenia na budowę można podstawić już od 2022 r. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Zmiany w prawie budowlanym są konsekwencją realizowania przez rząd programu Polski Ład, który zakładał zniesienie formalności przy budowie małego domu mieszkalnego. Dla inwestorów skutkuje to skróceniem procesu budowlanego nawet o kilka tygodni i oszczędnościami wynoszącymi do kilku tysięcy złotych.

Dom do 70 m2 bez pozwolenia na budowę – podstawowe założenia

Głównym założeniem nowej ustawy (z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym)  jest wyszczególnienie takiej kategorii budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których budowa nie będzie wiązała się z koniecznością uzyskania:

  • pozwolenia na budowę
  • ustanawiania kierownika budowy oraz
  • prowadzenia dziennika budowy

Dodatkowo budowa takich domów nie będzie podlegała kontroli organów administracji architektoniczno-budowlanej przed rozpoczęciem budowy.

Może zainteresuje cię też artykuł: To warto wiedzieć o fotowoltaice. Co się zmieni od 2022 roku?

Budowa domu bez pozwolenia do 70 m2 wymaga spełnienia odpowiednich kryteriów. Fot. 123RF/PICSEL

Dom bez pozwolenia – co trzeba wiedzieć?

Nowe prawo budowlane przewiduje jednak kilka wymogów, które muszą zostać spełnione, aby inwestor mógł postawić mały dom bez uzyskania pozwolenia na budowę.

  • Budowa jednorodzinnych domów wolno stojących o powierzchni zabudowy od 35 m2 do 70 m2 i maksymalnie dwóch kondygnacjach wymagać będzie formalnego zgłoszenia. Do dokumentacji należy dołączyć projekt budowlany o powierzchni zabudowy do 70 m2 z poddaszem. Zgłoszenie należy złożyć do organu administracji architektoniczno-budowlanej (starosty lub wojewody) właściwego dla miejsca zamieszkania inwestora. Co ważne, do prac budowlanych można przystąpić od razu po doręczeniu organowi odpowiednich dokumentów.

  • Na obszarach, które nie posiadają miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor będzie musiał uzyskać decyzję o warunkach zabudowy (WZ). Urząd ma 21 dni na jej wydanie. Natomiast w przypadku terenów posiadających miejscowy plan, wystarczy samo zgłoszenie budowy.

  • Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Dlatego też taki dom nie będzie mógł zostać przeznaczony na wynajem.

  • Drugim wymaganym oświadczeniem jest przejęcie przez inwestora odpowiedzialności za kierowanie budową w przypadku nieustanawiania kierownika budowy.

  • Dopuszczalna gęstość zabudowy to jeden dom na każde 500 m2 powierzchni działki.

  • Po ukończeniu budowy inwestor musi dołączyć do zawiadomienia o jej zakończeniu oświadczenie o dokonaniu pomiarów powierzchni użytkowej budynku w sposób zgodny z przepisami oraz drugie oświadczenie, które dotyczy zgodności wykonania budynku zgodnie z projektem budowlanym oraz wymogami technicznymi.

Ważne jest także to, że domy bez pozwolenia będą musiały powstawać zgodnie z zachowaniem dotychczasowego prawa budowlanego. Dlatego inwestor ma także obowiązek m.in. geodezyjnego wyznaczenia terenu oraz powiadomienia nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia robót.

Przeczytaj również: W jaki sposób obniżyć koszty budowy domu?

Kiedy postawić dom bez pozwolenia na budowę? Fot. 123RF/PICSEL

Dom bez pozwolenia na budowę – od kiedy zacznie obowiązywać?

Ustawa została podpisana przez Prezydenta 29 października 2021 r. Nowe przepisy wejdą w życie dwa miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, co miało miejsce 2 listopada 2021 r., dlatego inwestorzy będą mogli rozpocząć budowy małych domów na nowych zasadach wraz z początkiem 2022 roku.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Źródła:

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2381,dwie-ustawy-z-podpisem-prezydenta.html
http://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/1534_u.htm

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dom do 70 m2 bez pozwolenia. Jest zgoda prezydenta. Kiedy i na jakich zasadach będzie można wybudować?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.