Porady ogrodnicze

Pędzenie cebuli w domu. Jak mieć świeży szczypior przez całą zimę?

Moda na kuchenne miniogródki nie przemija. Nie musisz jednak kupować drogich ziół doniczkowych z supermarketu – aromatyczną nać możesz wyhodować samodzielnie, po minimalnych kosztach. Podpowiadamy, jak sadzić cebulę do pędzenia na szczypior i w jaki sposób z niej najlepiej korzystać.

Pędzenie cebuli w domu. Jak mieć świeży szczypior przez całą zimę?
Pędzenie cebuli na szczypior można prowadzić w domu. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Kiedy można pędzić cebulę na szczypior?

Sama idea pędzenia polega na zmuszaniu roślin do wzrostu poza okresem ich naturalnej wegetacji. Tę taktykę stosuje się w odniesieniu do szeregu warzyw i ziół, ale także kwiatów cebulowych, np. tulipanów czy hiacyntów. Zasadniczo pędzić rośliny można więc przez cały rok kalendarzowy, ale latem po prostu nie ma takiej potrzeby.

Zamiast pytać, kiedy można pędzić cebulę na szczypior, lepiej jest więc zastanowić się, kiedy warto. Ponieważ listopadowe przymrozki dewastują zwykle wszelką nać w ogrodzie i na balkonie, późna jesień jest optymalną porą. Myśląc perspektywicznie, łatwo zapewnisz sobie stałą podaż zielonych witamin przez cały rok.

Nie szkodzi jednak, jeśli się zagapisz. Wziąwszy pod uwagę, jak długo trwa pędzenie cebuli na szczypior, opłaca się rozpocząć uprawę nawet pod koniec lutego! Wszystko, czego potrzebujesz, to w miarę nasłoneczniony parapet i odpowiedniej wielkości naczynie.

Przeczytaj również: Jak wyhodować awokado z pestki? Co zrobić, żeby awokado owocowało?

Jaką cebulę wybrać do pędzenia na szczypior?

Tak jak w przypadku wspomnianych wcześniej tulipanów, uroda nadziemnej części rośliny zależy od jakości cebulki. Powinna być ona odpowiednio duża i zdrowa, bez żadnych widocznych uszkodzeń czy objawów gnicia. Niektóre źródła jako optymalną wielkość cebuli do pędzenia wskazują 40–70 g.

Jaką cebulę wybrać? Do pędzenia na szczypior idealnie nadają się warzywa, które wcześniej rosły w ogrodzie i zostały pod koniec sezonu wykopane. Wśród bulw odpowiedniej wielkości znajdź takie, które mają gąbczastą szyjkę. Trudno jest składować je przez zimę, a do domowej uprawy będą w sam raz.

Naturalnie, w przypadku braku ogródka nie masz jak sadzić cebuli. Do pędzenia na szczypior możesz wówczas wykorzystać warzywa ze sklepu przeznaczone do konsumpcji. Wybieraj raczej pojedyncze sztuki niż cały worek i upewnij się, że są w dobrym stanie. Łupiny powinny być żółte i nieuszkodzone, zaś konsystencja twarda i jędrna. Dobrym znakiem są również widoczne zielone liście wybijające z szyjki.

Czy odmiana ma znaczenie? Owszem. Od tego, jaką cebulę wybierzesz do pędzenia szczypioru, zależy jego smak. Jeśli preferujesz łagodniejsze nuty i niższy poziom ostrości, możesz rozpocząć uprawę dymki lub białej cebuli. W sklepach ogrodniczych można też w sezonie wiosennym nabyć specjalną cebulę na szczypior, która daje drobniejsze liście.

pędzenie cebuli na szczypior Pędzenie cebuli na szczypior trwa do 3 tygodni. Fot.123RF.com

Jak sadzić cebulę do pędzenia na szczypior – krok po roku

  • Pędzenie cebuli w ziemi 

Najpopularniejszą metodą pędzenia jest uprawa doniczkowa w ziemi. Podłoże nie musi być przesadnie żyzne, gdyż cebula wszelkie potrzebne substancje odżywcze gromadzi w sobie. Ważne, by było jednak świeże i pozbawione resztek roślinnych mogących powodować gnicie.

Ziemią ogrodową wypełnij wybraną donicę – jej kształt jest obojętny i zależy od skali planowanej uprawy. Bardzo ważnym aspektem jest natomiast głębokość donicy, która musi gwarantować cebuli stabilność. Ze względów praktycznych najczęściej wybiera się korytka lub skrzynki, które doskonale mieszczą się na parapecie. Cebule rozmieść w glebie w odstępach ok. 6 cm, dbając, aby każda była przysypana ziemią nie bardziej niż do ok. 2/3 swej wysokości. Podłoże delikatnie ugnieć, aby unieruchomić bulwy, a następnie całość podlej odstałą wodą. Donice umieść na nasłonecznionym parapecie.

Idealne warunki wzrostu szczypiorku oprócz światła obejmują temperaturę w granicach 20–25°C, stosunkowo łatwo osiągalną w ogrzewanych pomieszczeniach. Podlewanie powinno być regularne, ale umiarkowane – zbyt wilgotna gleba niestety sprzyja gniciu. Uważaj też, aby nigdy nie lać wody na bulwy, a tylko bezpośrednio do podłoża. W ciepłe dni możesz też pomyśleć o lekkim wietrzeniu pomieszczenia.

  • Uprawa cebuli na szczypior w wodzie 

Nie jesteś pewien, jak sadzić? Cebulę do pędzenia na szczypior alternatywnie uprawia się również w wodzie. To idealne rozwiązanie zwłaszcza do małych kuchni oraz mieszkań, gdzie z uwagi na alergię unika się ziemi. Wszystko, czego będziesz potrzebować, to słoik oraz pasująca do niego cebula. Warzywo powinno być na tyle szerokie, aby blokowało się między szklanymi ścianami i nie wpadało do wnętrza.

Słoik napełnij w taki sposób, aby włożona do niego cebula tylko korzeniami dotykała poziomu wody. Taka „sadzonka” prezentuje się dość ciekawie i nie zajmuje wiele miejsca. Zamiast słoika możesz wykorzystać szklankę lub dekoracyjny kubek. Wodę należy oczywiście regularnie uzupełniać, aby korzenie były stale zanurzone. Raz na kilka dni warto ją całą wylać i wymienić na nową.

pędzenie cebuli na szczypior Cebulę można pędzić w doniczkach w podłożu albo w naczyniu wypełnionym wodą. Fot.123RF.com

Jak długo trwa pędzenie cebuli na szczypior?

W najmniej optymistycznym scenariuszu od wysadzenia cebuli do uzyskania umiarkowanie wysokiego szczypioru miną trzy lub cztery tygodnie. Obserwacje dowodzą jednak, że jeśli wybierzesz bulwę ze wschodzącymi już listkami, doczekasz się plonów wcześniej. Za dojrzały szczypior uważa się liście sięgające 30 cm wysokości.

Z uwagi na to, jak długo trwa pędzenie cebuli na szczypior, niecierpliwi mogą chcieć rozpocząć kilka upraw w tygodniowych odstępach. Każda może składać się z jednej lub kilku bulw. Najwięksi fani szczypiorku uprawiają na parapecie pełne korytka!

Wyhodowany szczypior możesz ścinać partiami, pozwalając niższym liściom dorosnąć. Jeśli jedna z cebul przestanie już płodzić, możesz też bez przeszkód wymienić ją na nową bez naruszania struktury całej donicy. Wiosną, gdy temperatury wzrosną, uprawę możesz bezpiecznie przenieść na balkon.

Pędzenie cebuli – dlaczego warto?

Samodzielne pędzenie ziół w domu to nie tylko kwestia finansowych oszczędności. Wybierając cebulę ze sprawdzonego źródła, redukujesz również ryzyko skażenia pestycydami, herbicydami i metalami ciężkimi, które łatwo odkładają się w zielonych liściach. Domowa uprawa to także powód do osobistej satysfakcji oraz naturalistyczna ozdoba kuchni!

Dlaczego więc nie spróbować, kiedy można? Pędząc cebulę na szczypior, zapewniasz całej rodzinie łatwy dostęp do soczystej, aromatycznej przyprawy, która doskonale ożywia kanapki, sałatki czy jajecznicę. Możesz ją również wykorzystać do sosów i dipów oraz jako dodatek do zupy. Nadmiar szczypiorku po pokrojeniu da się łatwo zamrozić na później.

Szczypior to wielki sprzymierzeniec zdrowia i silnej odporności. Jest bardzo bogaty w witaminę C i K, a ponadto zawiera również witaminy A, B1, B2 oraz kwas foliowy. Dostarcza organizmowi także żelaza, magnezu i potasu. Sedno jego uzdrowicielskiego potencjału tkwi jednak w organicznych związkach siarki, które są odpowiedzialne za charakterystyczną woń.

Obecna w szczypiorku (jak również czosnku i cebuli) alicyna ma udowodnione działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Domowa uprawa przez zimę może być więc tanią, skuteczną i bardzo smaczną metodą, jak uchronić się przed sezonowymi infekcjami. Naukowcy dodają, że regularne spożywanie szczypiorku może też chronić przed nowotworami!

Przeczytaj również: Wysiew i sadzenie warzyw przed zimą. Jak przygotować zagonek na warzywa ozime?

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pędzenie cebuli w domu. Jak mieć świeży szczypior przez całą zimę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.