Rośliny domowe

Ten storczyk kwitnie bez przerwy przez kilka miesięcy. Jego uprawa to łatwizna

Storczyk Dendrobium to szlachetny gatunek orchidei charakteryzujący się efektownymi kwiatami rosnącymi wzdłuż łodygi liściowej. Podpowiadamy, jak o niego dbać i co zrobić, gdy opadają mu kwiaty i żółkną liście.

Odpowiednio pielęgnowany storczyk Dendrobium kwitnie cały czas przez kilka miesięcy. Fot. Pixabay
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Storczyk Dendrobium — podstawowe informacje

Storczyk należący do rodzaju Dendrobium dzieli się na tysiące gatunków zróżnicowanych pod względem kolorów i kształtów. Storczyki Dendrobium naturalnie występują w lasach tropikalnych na terenie Azji oraz Australii.

Ich cechą charakterystyczną są dzwonkowate kwiaty wyrastające z długiego pędu, przedzielone rosnącymi naprzemiennie lancetowatymi liśćmi. W środowisku naturalnym żyją jako epifity, co oznacza, że rosną na drzewach, nie szkodząc im, ponieważ składniki odżywcze potrzebne do wzrostu czerpią z powietrza i deszczu.

Storczyki te uprawiane w warunkach domowych zazwyczaj osiągają niewielkie rozmiary. Zwykle ich wysokość nie przekracza 30-40 cm. Warto zauważyć, że zakwitają dopiero, gdy ich pędy osiągną wysokość 20 cm. Odpowiednio pielęgnowany storczyk Dendrobium jest w stanie kwitnąć nawet przez kilka miesięcy.

Storczyk Dendrobium ze względu na efektowne łodygi pełne kwiatów, często wykorzystywany jest do bukietów, kompozycji i dekoracji we flakonach.

Przeczytaj również: Oto królowa storczyków. Ma ogromne kwiaty i przepiękny zapach

Storczyk Dendrobium często wykorzystywany jest do kompozycji w szkle. 123RF/PICSEL

Storczyk Dendrobium — odmiany

Do popularnych gatunków storczyka Dendrobium, które z powodzeniem można uprawiać w domu należą:

  • Dendrobium nobile
  • Dendrobium phalaenopsis
  • Dendrobium kingianum
  • Dendrobium densiflorum
  • Dendrobium chrysotoxum

Storczyk Dendrobium — podlewanie

Podczas podlewania storczyka Dendrobium należy postępować tak, jak w przypadku pozostałych odmian orchidei. Rośliny te nie lubią, gdy ich korzenie zbyt długo zalegają w wodzie - może to powodować gnicie i zamieranie rośliny. Dlatego w ich przypadku zalecane jest podlewanie w formie zanurzania w wodzie. Do doniczki ze storczykiem należy wlać wodę, odczekać aż korzenie ją przyjmą, a następnie odlać ją z doniczki. Podlewanie warto powtórzyć dopiero, gdy korzenie przeschną. 

Czym podlewać storczyk Dendrobium? Do podlewania tej rośliny najlepiej sprawdzi się:

  • odstana woda z kranu
  • deszczówka
  • woda filtrowana
  • woda destylowana wymieszana ze zwykłą wodą

Przeczytaj również: Zapomnij o podlewaniu storczyków kranówką. Szybko ci się odwdzięczą

Do podlewania storczyka Dendrobium najlepiej użyć odstaną wodę z kranu. Fot. 123RF/PISCEL

Storczyk Dendrobium — nawożenie

W okresie wzrostu i kwitnienia warto nawozić roślinę preparatem przeznaczonym do storczyków. Warto wcześniej rozcieńczyć go z wodą. Alternatywną formą nawożenia może być spryskiwanie liści i korzeni rośliny roztworem z nawozem. Gdy roślina jest w fazie wzrostu, można zasilać ją dodatkowymi składnikami ożywczymi raz na tydzień lub dwa tygodnie. W zimie wystarczy zrobić to raz na miesiąc.

Co ważne, gdy storczyk zacznie gubić kwiaty i przejdzie w stan spoczynku, należy całkowicie zaprzestać nawożenia.

Storczyk Dendrobium — stanowisko

Dla storczyka Dendrobium polecane jest jasne stanowisko, jednak nie można rośliny wystawiać na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ może to skutkować poparzeniem liści. Dlatego do uprawy tych roślin polecane jest rozproszone światło słoneczne. Doniczkę z kwiatem warto ustawić w okolicy okna wschodniego lub zachodniego, przysłoniętego firanką.

Storczyk Dendrobium lubi również ciepłe i wilgotne powietrze, dlatego warto zraszać jego liście lub ustawić go w pobliżu nawilżacza powietrza.

Źródło: Storczyk Dendrobium phalaenopsis. Youtube.com. Kanał: ogród na co dzień

Storczyk Dendrobium — przesadzanie

Roślinę warto przesadzać do większego pojemnika raz na dwa lub trzy lata. Do tego celu warto wykorzystać specjalne podłoże do storczyków lub posłużyć się mieszanką keramzytu, kory i mchu.

Aby przesadzić storczyk, należy na początku bardzo delikatnie wyciągnąć go z doniczki, uważając jednocześnie, by nie uszkodzić korzeni. Następnie strząsamy pozostałości starego podłoża i sprawdzamy stan korzeni. Jeśli któreś odnogi są zgniłe, należy odciąć je zdezynfekowanym sekatorem. Kolejnym krokiem będzie wysypanie na dno nowej doniczki podłoża i ułożenie rośliny na środku. Trzeba delikatnie zebrać wszystkie korzenie, by nie wystawały poza doniczkę, a następnie obsypać je podłożem z bocznych stron i z góry, tak by roślina stabilnie się trzymała.

Przeczytaj również: Tak przesadzisz storczyka krok po kroku. Zacznie rosnąć ze zdwojoną siłą

Storczyk Dendrobium — odpowiednia uprawa i pielęgnacja

Często zdarza się, że naszemu storczykowi Dendrobium żółkną liście i opadają kwiaty. Jest to naturalny proces przechodzenia rośliny w stan spoczynku po okresie intensywnego kwitnienia. Wówczas należy zapewnić roślinie właściwe warunki do regeneracji. Najczęściej okres ten przypada w sezonie jesienno-zimowym. W tym czasie należy ograniczyć podlewanie i zraszanie rośliny oraz przenieść ją do chłodniejszego pomieszczenia. Okres spoczynku pozwoli roślinie zebrać siły do ponownego kwitnienia.

Co zrobić, gdy storczyk Dendrobium przekwitnie? Gdy kwiaty obumrą, a pędy zaschną, należy je delikatnie usunąć i postępować z rośliną według powyższych wskazówek. Okres zimowania powinniśmy zakończyć, gdy zobaczymy, że roślina zaczyna wypuszczać nowe kiełki. Wtedy warto przenieść ją do cieplejszego i jaśniejszego pomieszczenia oraz zacząć częściej podlewać.

Przeczytaj również: Twój storczyk żółknie i gubi kwiaty? Wiemy, jak mu pomóc

Storczyki na każdy parapet na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ten storczyk kwitnie bez przerwy przez kilka miesięcy. Jego uprawa to łatwizna"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.