Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Ta roślina rośnie jak na drożdżach i zachwyca. Pod jednym warunkiem

Fatsja to bardzo elegancki, szybkorosnący kwiat, który podbije serce każdego miłośnika roślin. Jeśli opanujesz podstawowe zasady pielęgnowania tego gatunku, na długo pozostanie on w twoim domu. Podpowiadamy, jak dbać o fatsję japońską, by pięknie rosła. 

Ta roślina rośnie jak na drożdżach i zachwyca. Pod jednym warunkiem
Fatsia japońska ma bardzo charakterystyczne liście. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Fatasia — podstawowe informacje

Ojczyzną Fatsii (łac. Fatsia) jest Japonia. Roślina swoją popularność zyskała na początku XX wieku dzięki temu, że rośnie szybko, łatwo się rozmnaża i posiada duże, gładkie liście, które wyglądają jak liście klonu. Zgodnie z naukami Feng Shui Fatsia jest w stanie chronić pozytywną atmosferę w domu.

Fatsia należy do rodzaju roślin dwuliściennych z rodziny Araliaceae (łac. Araliaceae). W pomieszczeniach uprawiany jest tylko jeden gatunek — japońska fatsia. Ma też inną nazwę — Siebold's Fatsia. Osiąga wysokość 1,5 metra, rośnie dość szybko i dobrze się rozmnaża. Czasami fatsja nazywana jest aralią, chociaż fatsia to roślina doniczkowa, a aralia to wieloletnia roślina ogrodowa.

Popularne domowe odmiany:

  • fatsja 'Variegata' - o liściach z jasnymi brzegami i ograniczonym wzroście, co ułatwia utrzymanie tej rośliny w uprawie doniczkowej.
  • fatsja 'Spider's Web' - o liściach pokrytych włoskami przypominającymi pajęczą nić.

Fatsia japońska — pielęgnacja

Fatsja to jedna z tych roślin, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Jakie jest najlepsze stanowisko dla fatsji japońskiej? Ponieważ roślina ma niewielkie wymagania świetlne, dobrze znosi nawet głęboki cień. Najlepiej jednak czuje się w miejscu z dużą ilością rozproszonego światła. Nie wystawiaj jej na pełne słońce, ponieważ grozi to poparzeniem liści.

Problemem nie jest też szeroki zakres temperatur od 10- 20 st. C. Jednak optymalna temperatura uprawy to 18-20 st.C. Nie stawiaj jej przy grzejniku, ponieważ bardzo źle znosi przegrzanie (zasychanie i zawijanie końcówek liści).

Fatsia japońska — ziemia

Do uprawy najlepsza będzie uniwersalna ziemia kwiatowa. Podłoże powinno być też stale wilgotne. Gdy ziemia w doniczce nadmiernie się przesuszy lub jest zbyt mokra, to liście fatsji zaczynają więdnąć. Sprawdź: Jak uratować przelaną roślinę?

Fatsia japońska — podlewanie

Od kwietnia do sierpnia fatsję powinno się podlewać dwa razy w tygodniu — najlepiej miękką, odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Ponieważ roślina ta lubi dużą wilgotność powietrza, możesz również raz na jakiś czas delikatnie ją spryskać. Warto też systematycznie przecierać duże liście miękką szmatka zwilżoną ciepłą wodą. W okresie spoczynku (wrzesień-marzec) podlewanie ogranicz do jednego razu w tygodniu. Nie zaszkodzi, jeżeli raz na jakiś czas zasilisz roślinę płynnym nawozem dla roślin zielonych.

Nie zdziw się, jeżeli od połowy do końca lata dolne liście fatsji zaczną żółknąć i opadać. W ten sposób roślina przygotowuje się do spoczynku zimowego. 

Fatsia japońska — rozmnażanie

W warunkach domowych fatsję japońską można rozmnożyć za pomocą sadzonek wierzchołkowych. Pobiera się je w okresie wiosennym. Na sadzonki wybierz pędy z co najmniej dwoma parami zdrowych liści i wierzchołkiem wzrostu. Utnij ok. 10 cm wierzchołkowy fragment pędu. Dolne liście usuń, a końcówkę sadzonki zanurz w ukorzeniaczu i posadź w podłożu (najlepsza będzie mieszanka torfu i piasku).

Uwaga: wszystkie części rośliny są trujące, dlatego zabiegi pielęgnacyjne warto przeprowadzać w rękawiczkach. Do fatsji nie powinny mieć też dostępu dzieci oraz zwierzęta mieszkające z nami w domu. 

Fatsia japońska — choroby i szkodniki

Twoja fatsja ma żółte lub brązowe liście? Zbyt wysoka temperatura, przenawożenie, nieprawidłowe nawadnianie mogą prowadzić do zaburzeń fizjologicznych, objawiających się zasychaniem, żółknięciem lub czernieniem i opadaniem liści. Na ogół zmiana warunków uprawy na optymalne pozwala w szybkim czasie poprawić zdrowie rośliny.

Zgorzel zgnilakowa fatsji (wywołuje ją grzyb Pythium splendens) – to groźna choroba infekcyjna, która może pojawić się podczas uprawy. Dolne liście żółkną, więdną i stopniowo zamierają. Po wyjęciu rośliny z doniczki, widoczna jest zgnilizna korzeni. Rozwojowi choroby sprzyja zbyt wilgotne podłoże i wysoka temp. powietrza (25-28°C). Chore rośliny należy podlać biopreparatem grzybobójczym.

Niebezpieczne są również szkodniki, które sporadycznie pojawiają się na liściach rośliny. Zazwyczaj są to:

  • przędziorek chmielowiec – objawy: mozaikowate przebarwienia na górnej stronie liścia,
  • wciornastek – objawy: zniekształcenie i odbarwienia najczęściej młodych liścia fatsji,
  • mszyce - objawy: liście zniekształcone i zabrudzone odchodami mszyc, widoczne skupiska owadów. 

Szkodniki te możemy zwalczać popularnymi preparatami naturalnymi, które znajdziesz w sklepach ogrodniczych.

Przeczytaj: Domowe rośliny doniczkowe - plamy na liściach i mszyce

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.