Rośliny domowe

Zapomnij o podlewaniu storczyków kranówką. Szybko ci się odwdzięczą

Storczyki zachwycają swoją urodą, dlatego są często wybierane, aby ozdabiać wnętrza mieszkań. Jednak aby na łodygach pojawiły się kwiaty, a liście tych roślin były zawsze soczyście zielone, należy poświęcić nieco wysiłku ich pielęgnacji. Dotyczy to zwłaszcza podlewania storczyków – i to zarówno częstotliwości, jak i sposobu ich nawadniania.  

Zapomnij o podlewaniu storczyków kranówką. Szybko ci się odwdzięczą
Niektórzy okresowo podlewają storczyki wodą zmieszaną z piwem. Jest to jedna z metod ich nawożenia. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Storczyki pochodzą z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej, z Azji i z Australii. Większość ich odmian to epifity – oznacza to, że storczyki rosną m.in. na drzewach. 

Wyróżniają je dosyć grube, mięsiste, podłużne liście. Storczyki mają jeden lub kilka pędów kwiatowych, a ich kwiaty – które utrzymują się na łodygach nawet przez 9 miesięcy – mogą przybierać różne kolory i kształty. W Polsce najbardziej popularny jest falenopsis (tzw. ćmówka) – odmiana ta nie sprawia problemów, jeśli chodzi o uprawę, a ponadto długo kwitnie. Sprawdź swoja wiedzę o storczykach.

Rozwiąż nasz QUIZ: Storczyki. Czy wiesz o nich wszystko?

Podlewanie storczyków – jak często należy to robić? 

To, jak często należy podlewać te rośliny doniczkowe, zależy od kilku czynników. Decyduje o tym: 

  • odmiana storczyka

Popularny w Polsce rodzaj storczyka, czyli falenopsis musi być podlany dopiero wtedy, gdy jego podłoże będzie wyraźnie przesuszone. Nadmiar wody może mu poważnie zaszkodzić. Natomiast uprawiając pafiopedilum nie można doprowadzić ani do przesuszenia korzeni, ani do wyschnięcia podłoża. 

  • temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się storczyk

Ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniu powoduje, że storczyk może wymagać częstszego podlewania. Należy nawadniać go rzadziej, jeśli we wnętrzach jest wilgotno. 

Storczyki trzeba podlewać dopiero wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Przyjmuje się jednak, że roślina ta powinna dostawać porcję wody w odstępach czasu wynoszących kilka dni, jednak nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie (dotyczy to zwłaszcza odmiany falenopsis). Ponadto warto codziennie delikatnie zraszać storczyki – trzeba przy tym uważać, aby nie zamoczyć ich kwiatów. Ten zabieg pielęgnacyjny należy przeprowadzać, trzymając spryskiwacz w dość dużej odległości od rośliny. 


Autor: makeyourlifegreener

Jak sprawdzić, czy storczyk wymaga podlewania? 

Aby nie przelać storczyka, należy sprawdzić, czy faktycznie potrzebuje on podlania. W tym celu można: 

  • zweryfikować wilgotność podłoża dotykiem – włóż palec w podłoże, w którym rośnie storczyk, na głębokość przynajmniej 2 cm. Jeśli będzie ono sprawiało wrażenie chłodnego, nieco wilgotnego, poczekaj z kolejnym podlaniem. Roślina ta wymaga nawodnienia, gdy podłoże jest wyraźnie suche,

  • ocenić kolor korzeni – możesz sprawdzić w ten sposób, czy storczyk potrzebuje wody, niezależnie od tego, czy znajduje się on w ceramicznej, czy w przezroczystej doniczce. Wystarczy, że spojrzysz na korzenie znajdujące się na powierzchni podłoża. Jeśli są one białe, oznacza to, że przyszedł czas na podlewanie. Nie nawadniaj rośliny, kiedy korzenie są zielone. Natomiast gdy będą miały one ciemnozielony odcień, oznacza to, że najprawdopodobniej przesadziłeś z podlewaniem. Ratunkiem dla rośliny może być wtedy jej delikatne przesuszenie – kolejny raz nawodnij ją dopiero za dwa tygodnie. 

Oprócz podlewania storczyki potrzebują też dosyć wysokiego poziomu wilgotności powietrza. Dlatego uprawiając je, warto zainwestować w nawilżacz powietrza.  

Jak podlewać storczyki – odpowiednia technika 

Storczyki można podlewać: 

  • tradycyjnie, czyli wlewając wodę bezpośrednio do doniczki – podłoże musi zostać mocno nawilżone wodą. Po podlaniu należy odczekać, aż woda przesiąknie przez doniczkę na podstawek i wylać jej nadmiar,

  • techniką głębokiego zanurzenia – metoda ta zakłada, że cała osłona wraz z podłożem musi znaleźć się pod wodą. W tym celu należy wyjąć osłonkę z kwiatem z doniczki i włożyć ją do wanny lub większej miski. Po napuszczeniu wody do zbiornika storczyk musi w nim przebywać ok. 30 minut. Po wyciągnięciu osłonki z wanny, nadmiar wody zalegający w podłożu musi zostać usunięty – gdy ścieknie ona na podstawek, należy ją wylać. 

Pamiętaj, że nadmiar wody nie może zalegać ani w podłożu, ani w podstawce. Takie błędy w podlewaniu storczyków to najczęstsze powody gnicia korzeni storczyka i obumierania rośliny. 

Jaką wodę wykorzystywać do podlewania storczyków? 

Odradza się podlewania storczyków wodą pochodzącą bezpośrednio z kranu. Roślinom tym zdecydowanie lepiej służy: 

  • deszczówka – jednak musi ona zostać zebrana na terenach o niewielkim zanieczyszczeniu środowiska,

  • woda przegotowana i odstana – idealna woda dla storczyków to taka, która zostanie nalana do konewki 24 godziny przed podlewaniem. W tym czasie straci ona większość znajdującego się w niej chloru,
  • woda, która została przepuszczona przez filtr z odwróconą osmozą 
  • woda mineralna i destylowana. 

Niektórzy okresowo podlewają storczyki wodą zmieszaną z piwem. Jest to jedna z metod ich nawożenia. Piwo to bogate źródło witamin z grupy B. Doskonale wpływają one na prawidłowy rozwój zdrowego systemu korzeniowego. Dzięki takiemu nawożeniu rośliny stają się też odporniejsze na choroby.  

Piwo można wykorzystać do podlewania roślin tylko raz w miesiącu. Nie można nim odżywiać roślin, które przeszył w okres wegetacji – jest to „nawóz” do stosowania tylko w czasie kwitnienia. Natomiast stosunek piwa do wody w mieszance do podlewania powinien wynosić 1:30. 

Drenaż w doniczce 

Storczyki bardzo źle reagują na zastój wody w podłożu. Właśnie dlatego w doniczce, w której są uprawiane, musi znaleźć się drenaż. Umożliwia on przesączanie, a w efekcie usuwanie zbędnej wody. Dzięki temu korzenie mogą dokładnie obeschnąć i mają zapewniony dostęp do powietrza.

Drenaż umożliwiający sprawne odprowadzanie nadmiaru wody można przygotować z: 

  • wypiekanej glinki, czyli keramzytu, który zatrzymuje wilgoć, ale będzie też stabilizował doniczkę,
  • węgla drzewnego,
  • mchu torfowego,
  • kokosa – mogą to być wiórki lub kora. 

Aby wykonać drenaż, wystarczy wymieszać ze sobą te składniki (ich proporcje nie mają znaczenia), a następnie umieścić je w doniczce wraz ze storczykiem. 

Jak uratować przesuszonego lub przelanego storczyka? 

Nawet wiedząc, jak nie podlewać storczyków, można doprowadzić do ich przesuszenia lub podlać je zbyt dużą ilością wody. Co robić w takiej sytuacji? 

  • Sposobem na to, aby zbyt obficie podlewany storczyk mógł przetrwać, jest wyjęcie go z osłonki i osuszenie w miejscu z dobrym dostępem do świeżego powietrza.
  • Następnie konieczne jest jego przesadzenie do doniczki z suchym podłożem.


Autor: makeyourlifegreener

Natomiast gdy jego korzenie zaczęły gnić, stały się brązowe, ciemnozielone, trzeba usunąć takie fragmenty, a dopiero potem zająć się jego posadzeniem w nowym miejscu. 

W przypadku, gdy storczyk zaczął obumierać na skutek niedostatku wody, w pierwszej kolejności należy ostrym narzędziem usunąć uschnięte liście i korzenie. Następnie roślinę trzeba włożyć do pojemnika wypełnionego keramzytem. 

Storczyki to kwiaty, którym trudno odmówić walorów dekoracyjnych. Ich uprawa jest dosyć łatwa, a same rośliny nie mają zbyt dużych wymagań. Trzeba jednak poświęcić nieco uwagi ich podlewaniu – należy pielęgnować je pod tym względem z wyczuciem, a w razie przelania lub przesuszenia storczyka, szybko reagować. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.