Rośliny domowe

Regularnie oglądaj liście storczyka od spodu. Jak pielęgnować i uprawiać Milotnię?

Orchidea Miltonia to jeden z piękniejszych gatunków roślin przeznaczonych do domowej uprawy. Urzeka dużymi kwiatami i zniewalającym, choć delikatnym zapachem. Poza tym jest kwiatem łatwym pielęgnacji. Do tworzenia egzotycznej kolekcji we własnym mieszkaniu zachęca również korzystna cena w sklepie ogrodniczym. Co warto wiedzieć o storczyku Miltonia?

Regularnie oglądaj liście storczyka od spodu. Jak pielęgnować i uprawiać Milotnię?
Storczyk Miltonia ma duże, aksamitne kwiaty. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Miltonia – szczegóły na temat gatunku

Storczyk Miltonia, z rodzaju Orchidaceae, wywodzi się z górskich rejonów Ameryki Środkowej i Południowej. Nazywana jest niekiedy bratkiem storczykowym, bo na pierwszy rzut oka jej kwiaty przypominają naszego popularnego bratka. Utrzymują się one przez miesiąc od zakwitnięcia.

Występuje w wielu gatunkach i odmianach. Duże, aksamitne kwiaty mogą przybierać kolor biały, czerwony, fioletowy lub różowy. Liście są podłużne, soczyście zielone. Z kłącza Miltonii wychodzi po kilka bulw (z delikatnymi korzeniami wrastającymi w szczeliny), a z nich natomiast wyrastają ze 2 – 3 liście i pędy kwiatostanowe. W sezonie od marca do października roślina ta stanowi fantastyczną dekorację na lekko doświetlonych stanowiskach w domu, na balkonie, tarasie lub w ogrodzie.

W naturze Miltonia jest rośliną samożywną, epifitem, rosnącym na pniach drzew. Daleko jej jednak do gatunku pasożytniczego. Drzewa stanowią dla tego storczyka swego rodzaju podłoże, do którego można się przyczepić przy użyciu korzeni, pełniących funkcję organów czepnych. Z kolei za specjalną warstwę ochronną służą obumarłe komórki korzeni, które przez jakiś czas zatrzymują w sobie wodę opadową. Dzięki temu wspomniana orchidea może długo korzystać z zebranej wilgoci.

Miltonia należy do kategorii orchidei o sympodialnym typie wzrostu. Ten trudny termin oznacza mniej więcej tyle, że kwiaty pojawiają się:

 • na szczycie pędu,
 • u jego podstawy,
 • w kątach cienkich liści.

Opisywana orchidea nie należy do najwyższych i osiąga od 30 do maksymalnie 40 centymetrów wysokości.

Orchidea Miltonia Orchidea Miltonia, jej pachnące kwiaty przypominają bratki. Fot. 123RF/PICSEL

Jak pielęgnować Miltonię?

Storczyki różnego typu można podzielić na ciepłolubne i zimnolubne. Miltonia należy do tych drugich, bo zdecydowanie nie przepada za ciepłymi stanowiskami. Aby zakwitła, będzie wymagać odpowiedniej opieki i zapewnienia właściwych warunków, w postaci zwiększonej wilgoci i umiarkowanego nasłonecznienia.

Delikatne korzonki Miltonii nie lubią ani zbyt dużego nawodnienia, ani suszy. W niesprzyjających warunkach – zamierają. Kolejną kwestią, którą trzeba brać pod uwagę w przypadku tego storczyka, to temperatura – ta musi być zróżnicowana i wynosić:

 • od 19 do 21 stopni Celsjusza w okresie spoczynku (zimą),
 • od 16 do 18 stopni Celsjusza nocą w okresie wegetacyjnym,
 • od 25 do 28 stopni Celsjusza za dnia w okresie wegetacyjnym.

W warunkach domowych ta konkretna orchidea jest uprawiana w doniczkach, z reguły na wschodnich i zachodnich parapetach. Ze względu na wymagania temperaturowe, część osób decyduje się jednak na wystawianie jej na zewnątrz, na przykład na balkon lub na taras.

Najlepszym stanowiskiem jest słoneczne, ale jednak lekko zacienione miejsce. Podłoże musi być natomiast lekkie i na tyle przepuszczalne, by woda swobodnie mogła przepływać przez korzenie. W zupełności sprawdzi się zwykłe podłoże dla storczyków albo samodzielnie przygotowana ziemia z dodatkiem na przykład mchu torfowca, kory sosnowej czy tłucznia ceglanego.

Aby Miltonia była piękna i zdrowa, trzeba ja przesadzać przynajmniej raz w roku, po okresie kwitnienia. Lubi ciasne doniczki, więc w wielu przypadkach wystarczy po prostu wymiana podłoża na świeże, pozbywają się przy okazji przegniłych liści.

Podlewanie Miltonii

Storczyk Miltonia, tak jak wiele innych storczyków, powinien rosnąć w warunkach, które będą mu przypominać naturalne środowisko wzrostu. Trzeba to uwzględnić podczas codziennej pielęgnacji, w tym podlewania.

Roślina powinna otrzymywać stałą ilość wody raz w tygodniu, natomiast musisz pilnować tego, by nie zalegała w niej woda. Z drugiej strony zwracać uwagę na to, by po podlaniu storczyk nie miał zbyt wysuszonego podłoża.

Nawadniając Miltonię, stosuj wodę odstaną, pozbawioną wapnia. Natomiast ogranicz tę czynność w okresie zimowym i późną jesienią. Latem – co zrozumiałe – roślina będzie potrzebować bardziej obfitego podlewania, bo woda jest jej potrzebna do intensywnego wzrostu.

Czytaj również: Zapomnij o podlewaniu storczyków kranówką. Szybko ci się odwdzięczą 

Nawożenie Miltonii

W okresie wegetacji Miltonię trzeba zasilać. Jest to korzystnie nie tylko dla samego rośliny, ale także dla mikroorganizmów glebowych, które zamieszkują w jej podłożu.

W tym celu warto zastosować nawóz przeznaczony dla storczyków lub dla pozostałych roślin ozdobnych, w dawce czterokrotnie mniejszej od zalecanej przez producenta.

Co robić po przekwitnięciu rośliny?

Pojawiające się na wiosnę, w lato lub jesienią kwiaty utrzymują się zwykle przez około miesiąc, a czasem i dłużej. Obfitsze i dłuższe kwitnienie jest obserwowane o tych storczyków, które przywykły do warunków w danym pomieszczeniu. Natomiast po maksymalnie 8 tygodniach kwiaty zamierają, wraz z całym pędem kwiatowym.

Po przekwitnięciu należy wyciąć suchy pęd kwiatowy. Na pewno nie zawiąże się już bowiem na nich więcej kwiatów – Miltonia zakwita jedynie na nowych łodygach. Nie usuwaj natomiast dekoracyjnych liści oraz pseudobulwy.

Jak rozmnażać storczyki Miltonia?

Rozmnażanie storczyków Miltonia najlepiej połączyć z przesadzaniem. Stosuje się kilka metod:

 • rozmnażanie przez podział,
 • rozmnażanie z pseudobulwy,
 • rozmnażanie przez pobranie sadzonek wierzchołkowych.

Najłatwiejsza jest druga z wymienionych technik, ponieważ pseudobulwy wychodzące z podłoża ułatwiają proces.

Na jakie choroby i szkodniki narażona jest Miltonia?

Orchidea Miltonia to gatunek raczej wolny od szkodników – szczególnie gdy roślinę zakupisz w sprawdzonym miejscu. Niestety nie jest wykluczone, że kiedyś zaatakują tego storczyka. Po czym rozpoznać ich obecność? Jednym z sygnałów będą zamierające żółte liście. To znak, że mogli pojawić się niespodziewani „goście”, w postaci:

 • przędziorków,
 • wciornastków,
 • tarczników,
 • mszyc,
 • wełnowców.

Często szkodniki opanowują storczyki za pośrednictwem innych domowych roślin. Dlatego warto raz na jakiś czas dokonywać oględzin rośliny, zwłaszcza spodniej strony liści. Pamiętaj też o tym, że szkodniki atakują storczyki w sprzyjających dla siebie warunkach. Najbardziej korzystne są dla nich przedłużające się okresy suszy, przeciągi w mieszkaniu i zbyt mała wilgotność powietrza.

Z kolei jeśli chodzi o choroby, na które narażone są Miltonie, to mowa głównie o schorzeniach grzybowych. Niepokojącym zjawiskiem jest na przykład tworzenie się charakterystycznych, mało estetycznych harmonijek na liściach. Oznacza to niedostateczną wilgoć podłoża. Innym przykładem są bardzo ciemnozielone liście, które mogą świadczyć o zbyt małej ilości docierającego do rośliny światła.

Czytaj również: Dlaczego pąki storczyka usychają i jak temu zaradzić?

Storczyk Miltonia – piękne kwiaty przy minimum troski

Storczyk Miltonia, tak jak większość storczyków, nie należy do gatunków wymagających. Przy odrobinie troski, możesz zatem cieszyć się pięknymi, wielokolorowymi i – co ważne – pachnącymi kwiatami nawet 2–3 razy w roku.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.