Rośliny domowe

Dlaczego pąki storczyka usychają i jak temu zaradzić?

Storczyk to wspaniała ozdoba domu. Niestety czasem jego młode pączki usychają, przez co roślina nie może zachwycić nas swoimi pięknymi kwiatami. Wyjaśniamy, dlaczego pąki storczyków usychają i co na to wpływa oraz podpowiadamy, jak reagować, gdy storczyk więdnie. 

Dlaczego pąki storczyka usychają i jak temu zaradzić?
Usychające pąki storczyków mogą być oznaką złej pielęgnacji. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Przyczyny suchych pąków

Storczyki są długowiecznymi bylinami. Każdego roku tworzą nowe pąki kwiatowe. Rozwijają się z nich wspaniałe, niepowtarzalne kwiaty. Zdarza się jednak czasem, że pąki rośliny zaczynają zasychać, a następnie odpadają. Jaka może być tego przyczyna? Suche pąki to problem nie tylko estetyczny. Najczęstsze powody usychania młodych pąków to zły wybór stanowiska albo niekorzystne warunki klimatyczne danego miejsca. Rzadziej będzie to kwestia błędów hodowlanych.

Przeczytaj także: Błędy w uprawie storczyków. Czego się wystrzegać?

Storczyki a niedobór światła

Jesienią i zimą dni stają się krótsze. Brak światła odczuwają nie tylko ludzie, ale i orchidee. Każdy gatunek storczyka ma nieco inną tolerancję na niedobór słońca. Gdy jest go zbyt mało, storczyk nie jest w stanie zgromadzić energii potrzebnej do wzrostu pąków. Dlatego się ich pozbywa. Jest to mechanizm obronny rośliny. Dostępną energię orchidea wykorzystuje w całości do przetrwania niekorzystnej pory.

Zimą storczyki najczęściej usychają ze względu na niedobór słońca. Fot. 123RF/PICSEL

Gdzie postawić storczyki?

W okresie niedoboru światła słonecznego ustaw roślinę w jasnym miejscu. Najlepsze będzie bezpośrednio przy oknie. Od października do początku marca większość storczyków bardzo dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Możesz postawić doniczki nawet na południowym parapecie. Uważaj jednak wiosną i latem. Kiedy dni robią się dłuższe, niedobór światła może szybko zmienić się w nadmiar. Skutkiem będzie poparzenie liści. Na ten czas przenieś rośliny na wschodnie lub zachodnie okno.

Rośliny tropikalne zazwyczaj wymagają dobrze nasłonecznionych stanowisk. Zimą poświęć im więcej uwagi. Ustawiony w zacienionym miejscu storczyk więdnie i zamiera. Nie ma wtedy energii na utrzymywanie prawidłowych procesów metabolicznych. Najpierw pojawiają się suche pąki. Następnie opadają liście i pędy.

Nie jesteś w stanie zapewnić storczykowi odpowiedniej ilości naturalnego światła? Pomyśl o sztucznym oświetleniu.

Zimne przeciągi

Większość odmian storczyków, które spotyka się na domowych parapetach, to rośliny tropikalne. Są one przyzwyczajone do wyższej i bardziej wyrównanej temperatury. Dlaczego storczyk usycha? Przyczyną może być nieszczelne okno albo zbyt długie wietrzenie pomieszczeń. Jeśli zauważysz usychające pąki na storczyku, sprawdź, czy roślina nie jest narażona na chłodne powiewy.

Uważaj też przy transporcie świeżo zakupionego storczyka. W chłodniejsze dni nawet krótki przejazd może okazać się zgubny. Wtedy już po przybyciu na miejsce zauważysz, że przeziębiona roślina zrzuca pąki i kwiaty. Jeśli chcesz kupić orchideę jesienią i zimą, upewnij się, że zostanie dobrze zabezpieczona na czas transportu. Po powrocie do domu nie odwijaj jej od razu. Pozwól na wyrównanie się temperatury opakowania z tą panującą w pomieszczeniu.

Unikaj wietrzenia pokoju za pomocą okna, przy którym stoi storczyk. Zamiast tego otwórz na chwilę drzwi balkonowe. Temperatura pomieszczenia nie powinna na dłuższy czas spadać poniżej 18°C. Pamiętaj też, że przyczyny suchych pąków trzeba czasem szukać w sposobie ogrzewania mieszkania.

Suche powietrze

Storczyki lubią wysoką wilgotność. Zbyt suche powietrze wpływa negatywnie na ich kondycję. W naszych warunkach dzieje się tak zazwyczaj jesienią i zimą. Powodem jest centralne ogrzewanie. W zamkniętym pomieszczeniu nie ma stałego źródła wilgoci. Temperatura jest odpowiednia, ale wilgotność względna spada. Jeśli tak jest u ciebie, to już wiesz, dlaczego storczyk usycha.

Jeśli chcesz poprawić komfort życia ulubionej rośliny, spróbuj zwiększyć wilgotność powietrza. Możesz ustawić na parapecie pojemniki z wodą. W sklepach z artykułami domowymi znajdziesz nawilżacze powietrza do powieszenia na grzejnik. Te ceramiczne pojemniki są nie tylko skuteczne, ale i ozdobne. Doskonały wpływ na klimat w pomieszczeniu ma też… pranie. Rozłóż suszarkę w pokoju, a wilgotność powietrza od razu wzrośnie. 

Pamiętaj jednak, aby nie popaść w przesadę. Nadmiar wilgoci może prowadzić do rozwoju pleśni. Zachowanie równowagi między więdnięciem storczyka a zagrzybieniem ścian może być trudne. Na pewno znajdziesz jednak złoty środek.

Przeczytaj także: Jak usunąć pleśń w doniczce z kwiatami? Poznaj domowe sposoby

Zbyt suche powietrze we wnętrzu również może być przyczyną obsychania pąków. Fot. 123RF/PICSEL

Brak wody

Niedobór wody w przypadku orchidei szybko staje się widoczny. Korzenie rośliny przybierają kolor srebrzysty, a liście i pąki obsychają. Brak wilgoci trudno jest wyczytać ze stanu substratu. Przede wszystkim obserwuj korzenie storczyka. Kiedy zauważysz, że wysychają, zanurz doniczkę w misce z wodą na około 20 minut. Zapotrzebowanie na wodę zależy od gatunku storczyka.

Inne przyczyny suchych pąków storczyka

Nie znalazłeś właściwej przyczyny usychających pąków na storczyku wśród wymienionych wyżej? Istnieją też rzadziej spotykane możliwości. Tego typu objaw u rośliny może wskazywać na przykład na obecność pasożytów. Niekorzystnie działa też nadmiar wilgoci, pochodzący np. z opryskiwania rośliny wodą. Pąki będą wtedy gnić.

Powstrzymaj się od przesadzania rośliny i przestawiania jej podczas tworzenia pąków. Niektóre orchidee mogą wtedy na znak protestu zrzucić wszystkie kwiaty. Storczyk może zostać przesadzony dopiero po zakończeniu kwitnienia. Najlepiej zrób to na wiosnę. Wtedy warunki świetlne i cieplne stają się korzystniejsze. Roślina będzie miała czas na regenerację.

Innym powodem zrzucania pąków mogą być świece lub nawet owoce (zwłaszcza cytrusy) ustawione w pobliżu storczyka. Owoce wydzielają gaz (etylen), który pobudza pąki do dojrzewania. Pod jego wpływem roślina szybciej się starzeje. Palące się świece natomiast przyczyniają się do obniżania wilgotności powietrza. Trzymaj je z dala od orchidei, by nie poparzyć liści.

Zobacz więcej zdjęć

Mój storczyk więdnie. I co teraz?

Co robić, gdy widzisz usychające pąki na storczyku? Przede wszystkim spróbuj znaleźć przyczynę pogarszającego się stanu rośliny. Być może znajdziesz ją na liście opisanych przez nas przypadków. Jeśli tak, to wystarczy, że poprawisz warunki życia rośliny. Nawet, jeśli pąki całkowicie opadną, nie musisz się martwić. Twój storczyk na pewno znowu zakwitnie.

Odpowiedni substrat dla storczyka

Jesteś początkującym miłośnikiem storczyków? Wybór odpowiedniego podłoża do tych pięknych roślin może nie być łatwy. W sklepach dostępnych jest mnóstwo różnych gatunków i odmian orchidei. Najczęściej spotykana jest ćmówka, czyli falenopsis (Phalaenopsis). Storczyki należące do tego rodzaju preferują luźne podłoże dedykowane. Mimo to są często błędnie sprzedawane w doniczkach z uniwersalną ziemią do kwiatów.

Istnieją oczywiście gatunki storczyków (w rozumieniu potocznym) rosnące w ziemi. Dla epifitów i litofitów (odpowiednio: roślin rozwijających się na drzewach i skałach), które mają odkryte korzenie, zwykłe podłoże kwiatowe może być zabójcze. Kupiłeś orchideę posadzoną w uniwersalnym podłożu? Jak najszybciej przesadź ją do podłoża odpowiedniego dla zakupionej odmiany.

Autor: Redakcja Deccoria

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.