Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Aptenia sercolistna tego nie znosi. Jak pielęgnować uroczy sukulent?

Aptenia sercolistna to roślina, która idealnie sprawdzi się do uprawiania w doniczkach w zaciszu domowym, a nawet w ogrodzie. Jednak ze względu na klimat, z którego pochodzi, lubi ciepło, dlatego utrzymywanie jej na zewnątrz przez cały rok niestety nie będzie możliwe. Sprawdź, jak prawidłowo uprawiać aptenię czterolistną i jak o nią zadbać. 

Aptenia sercolistna tego nie znosi. Jak pielęgnować uroczy sukulent?
Aptenia oprócz grubych liści ma piękne kwiaty, które przyciągają uwagę. Fot.123RF.com

Spis treści:

Aptenia sercolistna – co to jest i jak wygląda? 

Aptenia sercolistna to roślina dekoracyjna, która uprawiana jest głównie w donicach na balkonach, tarasach i w pomieszczeniach. Pochodzi z Afryki Południowej i zaliczana jest do grupy sukulentów. Aptenia ma wiele odmian, dlatego nie jest czystym gatunkiem, a mieszańcem. Wygląd tej rośliny może być zatem bardzo zróżnicowany. 

Aptenia nie osiąga dużych rozmiarów. Jej wysokość to nie więcej 5-10 centymetrów. Z kolei jej pędy mogą osiągać od 50 do 60 centymetrów długości. Rosną one bardzo szybko i są pokryte parami sercowatych, zielonych liści, które są charakterystyczne ze względu na swoją mięsistość i błyszczącą powierzchnię. 

W kątach liści, na szczycie rośliny pojawiają się nieduże, stokrotkowe kwiatki, które wyrastają przez całe lato, od czerwca aż do września. Mają igiełkowe, delikatne płatki, które otaczają środek. W zależności od odmiany mogą przybierać różne barwy – białą, kremową lub żółtą, lecz w Polsce te wersje są jeszcze trudno dostępne. 

Popularne są natomiast odmiany z jasnofioletowymi kwiatami, a także te kwitnące w odcieniach:

  • różowego,
  • czerwonego,
  • karminowo-fioletowego.

Kwiaty aptenii na dzień pozostają otwarte, z kolei na noc i w dni pochmurne się chowają. Oznacza to, że lubią one światło i słoneczny klimat. 

Przeczytaj również: Sukulenty - rośliny dla zapominalskich. Bezobsługowe i efektowne

Dlaczego aptenia sercolistna to sukulent? 

Aptenia sercolistna jest jednym z atrakcyjnych sukulentów, który powstał z dwóch innych gatunków: Aptenii cordifolia i Aptenii haeckeliana. To ważna wskazówka – dobre zrozumienie potrzeb tego typu roślin ułatwi ci ich pielęgnację!  

Sukulenty to rośliny dekoracyjne, które są bardzo łatwe w utrzymaniu. Często można je zobaczyć na balkonach, tarasach i w mieszkaniach. Pochodzą z ciepłych terenów, dlatego są przystosowane żyć w warunkach z ograniczonym dostępem do wody. W specjalnie wykształconej tkance wodnej potrafią przechowywać i gromadzić potrzebną im wodę, którą dzięki temu są w stanie efektywnie wykorzystywać. 

Uważa się, że sukulenty to wręcz idealne rośliny dla osób zapominalskich i takich, które lubią mieć rośliny w swoim mieszkaniu wyłącznie dla ozdoby. Nie są zbyt wymagające i nie trzeba o nie szczególnie dbać. Wystarczy zapewnić im odpowiednie miejsce, w którym znajdą jak najwięcej światła. 

Sukulenty potrafią nie tylko skutecznie magazynować ciecz, lecz także odpowiednio i oszczędnie nią zarządzać. Tak też jest w przypadku aptenii sercolistnej. 

Aptenia cordifolia Aptenia nie osiąga dużych rozmiarów. Jej wysokość to nie więcej 5-10 centymetrów. Fot.123RF.com

Aptenia sercolistna — uprawa i pielęgnacja 

Aptenia sercolistna nie jest trudna w uprawie, ale ma szczególne wymagania ze względu na swoje pochodzenie. Powinna zostać umieszczona w miejscu nasłonecznionym i ciepłym, wówczas kwitnie i się rozrasta. Najlepiej uprawiać ją w umiarkowanie żyznej i delikatnie wilgotnej ziemi, dodając do niej piasku bądź żwirku. 

Bardzo istotne jest o to, by zadbać o odpowiedni drenaż. Aptenia zdecydowanie lubi wilgoć, jednak nie toleruje zalegającej wody w pobliżu korzeni. Sukulent nie wymaga również zbyt częstego nawożenia. Można od czasu do czasu zasilić roślinę specjalnym nawozem dla kaktusów. 

Ponieważ są to rośliny, które potrafią gromadzić i magazynować wodę, nie wymagają zbyt częstego podlewania. Latem wystarczy to robić 1-2 razy w tygodniu. Warto jednak wcześniej sprawdzać ziemię, ponieważ nie może być stale mokra. Zimą natomiast sukulenty podlewane są niekiedy tylko raz w miesiącu, wszystko zależy od danego gatunku. 

W chłodne pory roku, takie jak jesień i zima, warto przechowywać aptenię wyłącznie w pomieszczeniu. Roślina potrafi gromadzić wodę, dlatego dość dobrze radzi sobie z suszą. Warto jednak pamiętać, by podlewać ją, gdy ziemia w doniczce już nieco przeschnie. Wówczas można ją obficie nawodnić i po kilku minutach wylać nadmiar wody, który zgromadzi się w podstawce doniczki. W okresie zimowym należy używać wody odstanej o temperaturze pokojowej. 

Aptenia sercolistna — zastosowanie i sadzenie 

Aptenia dobrze wygląda na skalniakach, czy w ogródkach żwirowych. Można za jej pomocą tworzyć ogrodowe kompozycje w donicach bądź w ogrodzie. Sprawdzi się także na murkach i skarpach pod warunkiem, że będą to miejsca nasłonecznione. Z łatwością przygotujesz z nich sadzonki pędowe, które szybko ukorzeniają się w wodzie. Gdy tak się stanie, możesz przenieść je do donicy. 

Aptenię można sadzić zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Idealnie sprawdzi się do obsadzania doniczek wysokich lub wiszących. To rośliny, które rozrastają się okazale, dlatego można je posadzić samodzielnie lub z kolorowymi portulakami wielkokwiatowymi i dorotkami. 

Wieloletnie Aptenie nie są niestety odporne na mróz, dlatego w Polsce, w ogrodach uprawiane są jako rośliny jednoroczne. Jesienią, kiedy temperatura spada poniżej 10°C, należy przesadzić je do doniczek i przenieść do domu, gdzie przezimują. Zimą potrzebują jak najwięcej światła i najlepiej czują się w pomieszczeniach chłodniejszych niż przegrzanych. Dlatego pamiętaj, aby roślinę trzymać z dala od kaloryfera. 

Aptenia cordifolia roślina o różowych kwiatach rosnących na skale. Aptenia dobrze wygląda na skalniakach, czy w ogródkach żwirowych. Fot.123RF.com

Aptenia sercolistna – rozmnażanie 

Aptenie można rozmnażać w bardzo prosty sposób – to znaczy za pomocą sadzonek pędowych. Jak to zrobić? 

  • Zetnij końcówki pędów na długość ok. 12 cm. 
  • Ścięte końcówki włóż do wody lub do przepuszczalnego podłoża. Roślina w krótkim czasie wypuści korzenie.  

Jeżeli Aptenie są bardzo rozrośnięte i nie masz miejsca w ogrodzie lub doniczce, to sadzonki możesz pobrać również późnym latem. Następnie ukorzeń je i umieścić w doniczkach, a następnie w takiej postaci je przezimuj. Wiosną będą szybko rosły, natomiast na zewnątrz będziesz mógł je zasadzić w połowie maja, po przymrozkach. 

Aptenia sercolistna – choroby i szkodniki 

Mimo iż aptenia to roślina bardzo łatwa w uprawie, to jednak są powody, przez które jej uprawa może się nie udać. Są to: 

  • zbyt duża ilość wody stosowanej do podlewania – jej nadmiar może zaszkodzić sukulentowi, powodując grzybicę, 
  • atak szkodników typowych dla każdego ogrodu, jak ślimaki, ale mogą ją również opleść wełnowce, których trudno będzie się pozbyć z powodu zbyt małych listków. 

Aptenia sercolistna nie jest wrażliwa na choroby. Opisane powyżej sytuacje, w których rzeczywiście może dojść do jej uschnięcia, są raczej wyjątkami. Najczęstszym powodem problemów jest przelanie rośliny. Dlatego ważne jest, aby kontrolować nadmiar wody i nawadniać roślinę zgodnie z jej zapotrzebowaniem. 

Aptenia oprócz grubych liści ma piękne kwiaty, które poprzez charakterystyczne i intensywne barwy przyciągają uwagę. Dlatego też roślina ta często wybierana jest nie tylko do mieszkań, lecz także do niewielkich ogródków. Można za jej pomocą przyozdobić oraz sprawić, że będą wyglądać żywo i estetycznie. Warto zatem zwrócić uwagę na ten gatunek przy aranżacji zimowego zakątka. 

Przeczytaj również: Monilaria obconica - jak pielęgnować najmniejsze sukulenty?

Monilaria obconica Wygląda jak uszy królika. Jak uprawiać Monilaria obconica? Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.