Rośliny domowe

Sansewiera cylindryczna wybacza wszystkie błędy pielęgnacyjne. Jest jednak pewien wyjątek

Sansewiera cylindryczna to roślina ozdobna pochodząca z Afryki Zachodniej, której poszczególne odmiany różnią się kolorem, kształtem i długością liści. Zachwyca przede wszystkim prostotą i jest idealna dla każdego, kto nie chce poświęcać zbyt dużo czasu na pielęgnację roślin. Postaw tę roślinę w sypialni. Efekty potwierdza nawet NASA.

Sansewiera cylindryczna wybacza wszystkie błędy pielęgnacyjne. Jest jednak pewien wyjątek
Sansewiera to stosunkowo łatwa w utrzymaniu i niedroga roślina. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Sansewiera to stosunkowo łatwa w utrzymaniu i niedroga roślina, może służyć nie tylko do ozdoby wnętrz lub balkonów. Jej liście, dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi wykorzystywane są też jako dodatek do kompozycji florystycznych. Warto ją więc mieć w swoim domu.

Jak pielęgnować sansewierię cylindryczną?

Pielęgnacja sansewiery cylindrycznej jest łatwa. Oprócz podlewania i regularnego nawożenia nie potrzebuje prawie żadnych innych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Małe rośliny można spryskiwać letnią wodą raz lub dwa razy do roku. Jeśli roślina jest już duża i nieporęczna, pomocne będzie przecieranie liści wilgotną szmatką. W ten sposób usunie się kurz z całej rośliny i pomoże jej się dobrze rozwijać. Można to zrobić za pomocą ręcznego opryskiwacza. Przycinanie rośliny nie jest konieczne. Sansewiera cylindryczna powinna być przesadzana co 2-3 lata. W zasadzie roślina ta wybacza wszystkie błędy pielęgnacyjne.

Sansewiera wybacza wszystkie błędy pielęgnacyjne. Fot.123RF.com

  • Podlewanie

Niewiele roślin doniczkowych, kiedy zapomni się ich podlać, radzi sobie tak dobrze jak sansewiera cylindryczna. Roślina przetrwa nawet długie okresy suszy bez szwanku. W związku z tym rzadkie i ekonomiczne podlewanie jest dla niej najlepsze. Sansewiera cylindryczna nie wykazuje zwiększonego zapotrzebowania na wodę w fazie wzrostu lub kwitnienia. Zbyt duża ilość wilgoci może spowodować, że korzenie zgniją, a liście staną się żółte i wiotkie. Z tego powodu sansewiera powinna być podlewana tylko wtedy, kiedy ziemia w doniczce lekko wyschnie.

W miesiącach zimowych sansewiera, kiedy przechodzi w fazę uśpienia, potrzebuje jeszcze mniej wody. Częstotliwość podlewania sansewiery cylindrycznej można porównać do pielęgnacji kaktusa. Jest dobrze dostosowana do suszy, ponieważ przechowuje wodę w mięsistych liściach. Należy pamiętać, aby nadmiar wody wylać 15 minut po podlaniu. Jeżeli roślina umieszczona jest częściowo zacienionym miejscu w pomieszczeniu, dostarczanie jej wody co 7 do 10 dni w zupełności wystarczy.

  • Nawożenie

Regularne nawożenie sansewiery cylindrycznej jest jej potrzebne do wzrostu i tworzenia nowych pędów. W okresie kwitnienia od kwietnia do sierpnia można dostarczać jej nawozu kaktusowego co około 4 tygodnie. Odpowiedni będzie też preparat do roślin zielonych, wzbogacony w substancje wzrostowe. Jesienią i zimą należy zrezygnować ze stosowania takich specyfików. Ze względu na to, że wszystkie gotowe podłoża są wstępnie nawożone, łącznie z popularnym granulatem glinianym sansewiera cylindryczna powinna być wzbogacona najwcześniej rok po przesadzeniu.

  • Przesadzanie

Przesadzanie sansewiery cylindrycznej jest jej potrzebne, aby dobrze się rozwijała. Należy to robić wiosną co około 2-3 lata. Zwłaszcza starsze rośliny lepiej rosną po takim zabiegu. Po latach doniczka z sansewierą jest zwykle pełna korzeni i kłączy, a pędy rosną tylko umiarkowanie. Użyte podłoże powinno:

  • być humusowe i dobrze ususzone,
  • pH musi wynosić od 6,5 do 7,

Do przesadzenia można użyć mieszanki gleby kaktusowej i roślinnej.

Warto wybrać doniczkę większą od 5 do 7 cm od poprzedniej i najpierw umieścić w niej cienką warstwę drenażową, która zapobiegnie szkodliwemu zaleganiu wody, a następnie mieszankę ziemi. Po przesadzeniu roślinę należy umieścić w cieniu lub półcieniu na około tydzień. Nie trzeba jej w tym czasie dodatkowo podlewać.

  • Rozmnażanie

Najprostszą metodą rozmnażania sansewiery cylindrycznej jest podział rośliny. Najlepszy na to czas to wiosna. Wówczas, aby to zrobić, należy wyjąć ją z doniczki i delikatnie podzielić. Ważne jest, aby każda nowa część miała co najmniej jedną do dwóch łodyg. Na koniec należy umieścić rośliny w doniczkach z odpowiednią mieszanką gleby.

Sansewierę cylindryczną można rozmnażać też przez sadzonki lub nasiona. Podczas reprodukcji przez sadzonki oddziela się liść od rośliny matecznej, skraca ostrym nożem i umieszcza w podłożu. W dobrych warunkach nowe korzenie uformują się w ciągu kilku tygodni. Roślina jest uważana za lekko trującą, ponieważ we wszystkich częściach zawiera saponiny. Z tego powodu wszystkie takie zabiegi należy wykonywać w rękawiczkach, aby nie doszło do podrażnienia skóry.

  • Przycinanie

Przycinanie sansewiery cylindrycznej nie jest przez nią dobrze tolerowane. Chociaż roślina może stać się dość duża, nie należy używać noża do jej podcinania. Przy dobrej pielęgnacji cylindryczne liście mogą osiągnąć wysokość do 1 metra, dlatego należy wziąć to pod uwagę, planując uprawę tej rośliny. Nie powinno się usuwać zdrowych liści. Jedynie chore można skrócić u podstawy. Jeżeli roślina zostanie nieodpowiednio przycięta, wówczas stanie się nieestetyczna, a ponadto zarazki i bakterie mogą przenikać przez otwarte przestrzenie i spowodować jej więdnięcie.

  • Ziemia

Ziemia sansewiery cylindrycznej powinna być luźna, raczej uboga w składniki odżywcze. Można do niej użyć przepuszczalnej gleby do kaktusów lub tradycyjnego podłoża doniczkowego wymieszanego z piaskiem i granulatem glinianym. Ważne jest jednak, aby przepuszczało ono powietrze, by nadmiar wody mógł wypłynąć, ponieważ roślina nie toleruje nasiąkania wodą. Sansewiera cylindryczna akceptuje również dodatek kompostu do podłoża. Niektóre odmiany rośliny mogą być też uprawiane hydroponicznie.

  • Stanowisko

Stanowiskiem sansewiery cylindrycznej powinny być jasne, ciepłe pomieszczenia. Idealna lokalizacja to ta przy oknie, od 20 do 22°C i przy dużej wilgotności. Należy unikać temperatury poniżej 15°C. Jeżeli na zewnątrz spadnie ona poniżej tej wartości, a roślina przebywa na balkonie lub tarasie, wówczas należy przenieść ją do mieszkania. Położenie w jasnym wnętrzu jest szczególnie ważne dla odmian o wielobarwnym wzorze.

W przypadku wielu odmian, takich jak „Futura superba” możliwe jest umiejscowienie sansewiery w częściowo zacienionym miejscu. Od końca maja do sierpnia rośliny mogą znajdować się w miejscu półcienistym lub zacienionym balkonie, tarasie, lub ogrodzie. Ważne jest, aby stopniowo przyzwyczajać je do warunków zewnętrznych, aby uniknąć nieestetycznych odparzeń liści. Miejsce na zewnątrz powinno być chronione przed deszczem, ponieważ podłoże nie powinno nasiąkać wodą.

Przeczytaj również: Sansewieria walcowata. Ciekawa roślina doniczkowa. Jak ją uprawiać?

Niektórzy nazywają ją "rogami diabła". Fot. 123RF/PICSEL

Sansewiera cylindryczna — choroby

Choroby sansewiery cylindrycznej pojawiają się rzadko, ponieważ jest to roślina bardzo wytrzymała, która nie jest na nie podatna. Choć jak każdy gatunek doniczkowy może zostać zaatakowana przez wełnowce lub przędziorki. Jeżeli inwazja tych szkodników zostanie zauważona, należy szybko zareagować i spryskiwać roślinę wodą wolną od wapnia. Może być atakowana również przez zgniliznę korzeni. Jest to choroba spowodowana zbyt dużą wilgotnością i niewłaściwym podłożem. Aby ją wyeliminować, należy zapewnić roślinie optymalną temperaturę i niewielkie nawadnianie. Pomocne może być też jej przesadzenie.

Roślina polecana przez NASA

Sansewieria ma spory potencjał dekoracyjny jak na tak niewymagający kwiat doniczkowy. Szable, czyli jej podłużne, strzeliste liście, wyglądają bardzo efektownie i wpasowują się w nowoczesne wnętrza. Roślina będzie zachwycać swoim pokrojem zarówno wtedy, gdy pozostawisz jej liście nieskrępowane, jak i wówczas, gdy zostaną one zaplecione w atrakcyjny warkocz. Musisz mieć jednak świadomość, że ceną za stworzenie interesującej, plecionej kompozycji będzie ewentualne obumieranie części sansewierii.

Wężownica to naturalny oczyszczacz powietrza. Fot.123RF.com

Sansewieria uznawana jest za jeden z najlepiej dotleniających pomieszczenia roślin doniczkowych - potwierdzili to naukowcy z NASA. Kwiat ten do sypialni polecany jest z tego względu, że nocą zamienia dwutlenek węgla w tlen oraz oczyszcza powietrze z innych zanieczyszczeń. Dzięki tej roślinie powietrze, którym oddychamy, jest czystsze oraz bardziej nawilżone.

Język teściowej sprawia również, że rzadziej narzekamy na problemy spowodowane złą jakością powietrza, czyli bóle głowy czy bezsenność.

Dzieje się tak, ponieważ wężownica pochłania i rozkłada toksyczne związki, takie jak np. formaldehyd, który negatywnie wpływa  na układ oddechowy oraz benzen -  związek zawarty m.in. w klejach i farbach, który przy wysokim stężeniu powoduje obniżenie nastroju.

Przeczytaj również: TOP 10 najmniej wymagających roślin do domu

Pod pojęciem „najmniej wymagające rośliny” kryją się gatunki, które są rzadko atakowane przez szkodniki. Fot.123RF.com

Oleje roślinne. Nie każdy nadaje się do smażenia na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sansewiera cylindryczna wybacza wszystkie błędy pielęgnacyjne. Jest jednak pewien wyjątek"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.