Rośliny domowe

Sansewieria - rozmnażanie

Sanseweria, sansewiera, sansewieria gwinejska... W książkach o uprawie roślin można spotkać ją pod wieloma nazwami. Spolszczona nazwa tej rośliny to wężownica. Pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki i Azji. To bardzo mocna i wytrzymała roślina. Ma grube, proste, mięsiste liście, często w kształcie miecza, ozdobione poprzecznymi paskami.

REKLAMA

Fot.123RF.com

W sklepach ogrodniczych dostępne są jej różne gatunki, niektóre mają obrzeżone liście. Największym błędem w pielęgnacji sansewierii jest zbyt obfite podlewanie. Po zalaniu podłoża może gnić szyjka korzeniowa i liście się przewracają. Więcej o pielęgnacji tej rośliny przeczytasz tutaj.

Jak rozmnażać sansewierę?

Sansewierę możemy rozmnażać przez podział kłączy lub przez sadzonki z pociętych liści. Każda część liścia może dać początek nowej roślinie.

Żeby rozmnożyć wężownicę, ukorzeniając fragmenty liści, oprócz rośliny, potrzebny będzie ostry nóż, deska i doniczki wypełnione przepuszczalnym podłożem. Może być to podłoże do kaktusów i sukulentów. Może być to również podłoże z dodatkiem piasku i ukorzeniacza.

Zobacz więcej zdjęć

Wybieramy zdrowy, dojrzały liść i ucinamy lub wyłamujemy go przy podstawie. Ostrym nożem kroimy liście na części w odstępach 5-8 cm, następnie zostawiamy je na kilka godzin. Miejsce cięcia dobrze jest osuszyć przed sadzeniem. Niektóre poradniki radzą, żeby fragmenty liści były dłuższe nawet 15-centymetrowe, a czas przesychania trwał nawet 24 godziny.

Następnie sadzonki liści umieszczamy w doniczkach z podłożem, które przygotowaliśmy wcześniej. Sadzimy je pod niewielkim kątem, prawie pionowo, zagłębiając je mniej więcej do 1/5, 1/4 fragmentu liścia. Możemy oprzeć je o krawędź doniczki, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Potem musimy się nieco uzbroić w cierpliwość. Czas ukorzeniania fragmentów liścia w podłożu jest nieco dłuższy niż ukorzenianie sadzonek pędowych.

Zobacz więcej zdjęć

Fragmenty liści umieszczone w podłożu wytworzą korzenie po 4-6 tygodniach. Następnie potrzeba kolejnych 4 - 8 tygodni, żeby pojawiły się młode rośliny.

W tym czasie dbamy, aby podłoże było stale wilgotne, ale nie zbyt mokre. Ustawiamy sadzonki w ciepłym miejscu, gdzie jest mniej więcej 20-25 stopni Celsjusza. Najlepiej sadzonkować sansewierię wiosną w marcu lub kwietniu, ich przesadzenie zaleca się wtedy przeprowadzić mniej więcej w czerwcu. Ja jednak latem mam więcej czasu dla moich domowych roślin doniczkowych, dlatego tego typu zabiegi przeprowadzam dopiero w lipcu. Wiosną za dużo jest pracy w ogrodzie.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sansewieria - rozmnażanie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.