Rośliny domowe

Sansewieria - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Sansewieria, znana również jako “wężownica” lub “język teściowej”, to piękna roślina o ciekawych, spiczastych liściach. Popularność zyskała nie tylko dzięki walorom estetycznym. Ujmuje także tym, że jest bardzo łatwa w uprawie i rozmnażaniu. Dodatkowo, skutecznie oczyszcza powietrze przekształcając toksyny i inne szkodliwe substancje w tlen. Podpowiadamy, jak o nią dbać i rozsadzać, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Sansewieria - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
REKLAMA

Pochodzenie i charakterystyka

Sansewieria (łac. Sansevieria) zawdzięcza swoją nazwę włoskiemu księciu Raimondo di Sangro z San Severo, który w XVIII wieku sprowadził ją z gorącej Etiopii do Neapolu. Dzięki swej niebywałej wytrzymałości, nazywana bywa rośliną z żelaza. Przetrwa upały, suszę i mocne zanieczyszczenia powietrza. Jeśli szukasz ozdobnej rośliny, która wybaczy ci brak podlewania przez miesiąc lub ustawienie jej na nasłonecznionym parapecie, na którym nic innego nie jest przeżyje dłużej niż kilka dni - sansewieria będzie właściwym wyborem. Możesz wybierać spośród około 70 gatunków różniących się od siebie układem białych plamek lub linii na zielonym tle. Możliwe jest samodzielnie regulowanie nasycenia zieleni liści. W bardziej zacienionych miejscach barwa staje się ciemniejsza, w nasłonecznionych - jaśniejsza. Długość sztywnych, pionowych liści waha się od kilkunastu centymetrów do jednego metra.


Fot. 123RF.com

Minimalistyczne piękno wężownic sprawia, że bardzo dobrze komponują się one z prostymi, modernistycznymi wnętrzami. Kiedyś obecne w większości domów, potem nieco zapomniane, znów zyskują na popularności.

Pielęgnacja sansewierii

Dbanie o język teściowej nie wymaga dużo czasu ani wysiłku. Generalnie, najlepszym sposobem pielęgnacji tej niezwykłej rośliny jest … nie robienie niczego. Jedyne, co jej szkodzi, to mroźne powietrze i zbyt obfite podlewanie, ponieważ prowadzi do gnicia korzeni i -  w efekcie tego - ich obumarcia. Dużo łatwiej jest uratować sansewierię, która została lekko podsuszona, niż taką, której zaserwowano za dużą wilgotność w doniczce.


Fot. 123RF.com

Mięsiste liście wężownicy widoczne nad powierzchnią ziemi wyrastają wprost z grubych kłączy stanowiących rodzaj magazynów na wodę. W swoim naturalnym środowisku, w okresach suszy, to właśnie z nich korzysta roślina, aby przetrwać. Dlatego pamiętaj o tym, aby w doniczce znajdował się odpowiedni drenaż, tak, aby nie mogła zalegać w niej woda. Wystarczy, że podlejesz ją raz na 3-4 tygodnie.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sansewieria - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.