Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak pielęgnować marantę w domu?

Maranta to niewielka roślina doniczkowa, dorastająca maksymalnie do 25 cm wysokości. Jej nazwa pochodzi od znanego w świecie botaniki Bartlomea Maranti – twórcy systematyki roślin. Ten przepiękny kwiat o wzorzystych liściach nie jest łatwy w uprawie, jednak przy właściwej pielęgnacji potrafi zachwycić, zwłaszcza drobnymi kwiatami, które z reguły pojawiają się raz w roku i kwitną kilka dni. 

Jak pielęgnować marantę w domu?

Maranta pochodzi z regionu Ameryki Południowej i Środkowej, jednak w stanie naturalnym możemy spotkać ją jedynie w rejonach Brazylii. To roślinka przystosowana jedynie do warunków pokojowych, pozostawiona w ogrodzie od razu zmarnieje.

Jej atutem są również różnobarwne liście. W naszym klimacie najczęściej uprawia się: marantę leuconeura’e oraz jej dwie odmiany: 'Tricolor' oraz 'Kerchoveana'-  charakteryzujące się zielonymi liśćmi z czerwonymi nerwami ('Tricolor) oraz z brunatnymi plamami ('Kerchoveana'). 


Fot.123RF.com

Jak pielęgnować marantę?

Wybierając odpowiednie stanowisko dla maranty, pamiętajmy, że nadmiar promieni słonecznych sprawia, że traci ona kolory. Dlatego doniczkę z kwiatem najlepiej ustawić w miejscu półcienistym. Ponadto, niedostateczna ilość wilgoci powoduje, że końce liści maranty zasychają.

Maranta jest rośliną, która uwielbia powietrze wilgotne i ciepłe, ma to oczywiście związek z jej miejscem pochodzenia. W takich warunkach, toleruje temperaturę do 29 st C., jednak średnia temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się kwiat, powinna wynosić około 20 st C. Niższa, tolerowana temp. to 16-18 st. C.

Zabiegi pielęgnacyjne maranty nie powinny przysporzyć nam problemów. Należy ją obficie podlewać i zraszać liście – najlepiej dwa razy w tygodniu.

Roślinę powinniśmy również nawozić. Robimy to w okresie od kwietnia do września, przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Do tego celu stosujemy dawkę o połowę niższą, niż ta podana na opakowaniu. W ten sposób unikniemy spalenia rośliny. Marantę przesadzamy raz do roku, jest to zabieg konieczny.


Fot.Maranta /East News

Możemy ja również rozmnażać poprzez podział. Czynność tę wykonujemy właśnie podczas przesadzania. Ostrym nożem dzielimy roślinę mateczną na mniejsze okazy. Tak przygotowane sadzonki przesadzamy do wcześniej przygotowanych doniczek z ziemią.

Deccoria.pl
Zdjęcie glówne: 123RF.com

Przeczytaj również:

Co robić, gdy kaktus nie chce zakwitnąć?

Jak pielęgnować schefflerę?

Jak pielęgnować monsterę?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.