Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Sukulenty - rośliny dla zapominalskich. Bezobsługowe i efektowne

Sukulenty to bardzo okazałe rośliny. Najczęściej są spotykane zarówno na domowych parapetach, jak i w letnich ogródkach. Ich uprawa nie jest skomplikowana i z pewnością każdy początkujący ogrodnik sobie z nią poradzi. Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować sukulenty, aby pięknie rosły przez wiele lat. Poznaj popularne gatunki tych niezwykłych roślin.  

Sukulenty - rośliny dla zapominalskich. Bezobsługowe i efektowne
Sukulenty to rośliny idealne dla początkujących. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Sukulenty – wprowadzenie i charakterystyka  

Jeśli jesteś początkującym hodowcą, z pewnością wiesz, że najbardziej wdzięcznymi sukulentami do uprawy są kaktusy. W naturalnym środowisku rośliny te rosną w suchym, kamienistym lub piaszczystym podłożu. Kaktusy – sukulenty najczęściej spotykane w domach i ogrodach – charakteryzują się oryginalną zdolnością. A mianowicie ich potencjałem jest gromadzenie wody w tkankach. Dzięki jej magazynowaniu sukulenty są w stanie przetrwać nawet w najtrudniejszych dla nich warunkach, np. na pustyni. Najwięcej wilgoci zatrzymują w sobie kaktusy olbrzymie, które licznie występują np. w Meksyku. Ponadto gatunki te są w stanie magazynować nawet 3 tysiące litrów wody, co stanowi ponad 90 procent masy roślin. Wielkie meksykańskie sukulenty rosnące w suchym klimacie mogą przeżyć bez kropli wody nawet 2 lata. Co więcej, utrata do 70 procent wody nie zagraża ich życiu.  

Najczęściej spotykane kaktusy doniczkowe mają bardzo zróżnicowane pokroje, m.in:  

 • kuliste,   
 • kolumnowe,   
 • słupowe,   
 • skręcone.   

Charakteryzują się mocno kłującymi cierniami, które zapewniają im ochronę w naturalnych warunkach. Warto podkreślić, iż w trakcie ewolucji u sukulentów nastąpił zanik liści. Przekształciły się one bowiem we wspomniane kolce. Istnieją jednak odmiany, które zamiast kolców zostały naturalnie wyposażone w drobne, cienkie włoski nazwane glochidiami.  

Okres kwitnienia sukulentów jest stosunkowo krótki. Nie zmienia to jednak faktu, że tym czasie potrafią zachwycać mnogością barw i kształtów. U większości z nich kwiaty wyrastają pojedynczo z pąków, które znajdują się na szczycie pędu lub u jego podstawy.  

Zobacz więcej zdjęć

Sukulenty – rośliny dla zapominalskich?  

Sukulenty to rośliny o wielu odmianach i gatunkach. Charakteryzują się mocno rozbudowanymi tkankami, w których gromadzona jest woda. Samo zjawisko sukulentyzmu związane jest z roślinami okrytonasiennymi. Do tej kategorii należą rośliny z mocnymi, mięsistymi łodygami, korzeniami i liśćmi.   

W Polsce, a więc w klimacie umiarkowanym, dostępne są najczęściej sukulenty doniczkowe. Rośliny kolczaste trochę rzadziej spotykane są w przydomowych ogródkach. Rosnąca z roku na rok popularność tych gatunków związana jest przede wszystkim z ich nietypowym wyglądem. Z tej racji w sklepach ogrodniczych spotkać można dużą ilość odmian sukulentów 

Te rośliny różnią się od siebie kształtem, kolorem czy teksturą liści. Dzięki temu, że większość sukulentów domowych ma niewielkie rozmiary, można je postawić właściwie w każdym miejscu. Urodziwe roślinki potrafią wybaczyć nawet wszelkie zaniedbania pielęgnacyjne.  

Sukulenty uchodzą za rośliny stosunkowo łatwe w uprawie. Dotyczy to zarówno sukulentów domowych, jak i sukulentów ogrodowych. Nazywane są nawet roślinami dla zapominalskich. Ale czy to prawda? Faktem jest, że sukulenty świetnie sobie radzą bez podlewania, znoszą więc długie susze. Dlatego, jeśli wyjeżdżasz na wakacje, nikt nie musi się nimi zajmować, a po twoim powrocie dalej będą wyglądały pięknie i zdrowo. Wbrew pozorom sukulenty lubią wodę w większej ilości, ale tylko od czasu do czasu.   

Ciekawostka: Sucus – oznacza sok, a całe słowo po łacinie oznacza „magazynujący sok”. Z tej racji, raz podlana roślina zatrzymuje i dozuje wodę do swoich tkanek przez dłuższy czas.  

Popularne gatunki sukulentów do uprawy domowej  

Sukulenty domowe to rośliny, które z pewnością potrafią zachwycać. Najbardziej popularne gatunki sukulentów to:  

 • rozchodnik Morgana – pięknie prezentuje się w koszu wiszącym. Charakteryzują go zaokrąglające się, szaro-zielone lub szaro-niebieskie liście, których długość może wynosić nawet 50 cm. Ten meksykański sukulent lubi średnią lub wysoką temperaturę. Aby jego uprawa przebiegła pomyślnie, należy zrobić przerwę między podlewaniami, tak aby gleba lekko się wysuszyła. Podczas zimowania najlepiej pozostawić glebę delikatnie suchą. Ten sukulent kwitnie stosunkowo rzadko. Jeśli tak się stanie, rozpoznasz go latem po różowych lub czerwonych kwiatach. Roślina ta preferuje jasne światło, jednak nie może być ono zbyt ostre. W przeciwnym razie promienie słoneczne mogą poparzyć liście rozchodnika;  

Rozchodnik Morgana ma długie i mięsiste pędy. Fot. 123RF/PICSEL

 • kaktus Bożego Narodzenia (inne nazwy to: grudnik lub szlumbergera ucięta) – żeby zadbać o prawidłowy wzrost tej rośliny, powinieneś dopilnować, aby górne 2 warstwy ziemi mogły wyschnąć między podlewaniami. Trzymaj je w zimnie. Pamiętaj, że sukulenty w doniczce są bardzo wrażliwe, należy więc zwrócić uwagę na to, aby ich nie odwodnić lub nie przelać. W przeciwnym razie pąki roślin mogą opadać. Temu kaktusowi zapewnij średnią do wysokiej ilości światła. Roślinę powinno się nawozić latem, nawet trzy razy; 

  Przeczytaj też: Twój grudnik nie kwitnie? Wiemy, co zrobić, by miał bujne kwiaty
   

Szlumbergera ucięta to śliczny i kwitnący sukulet  Fot. 123RF/PICSEL

 • eszeweria – jest to wyjątkowo okazała roślina, która tworzy płaskie, kwiatowe rozety z zaokrąglonymi krawędziami. Pomiędzy podlewaniami ziemia, w której rośnie, powinna być sucha. Nadmierne podlewanie powoduje gnicie rośliny. W okresie zimowym kwiaty te muszą mieć mniej wody. Nie są tak wytrzymałe, jak mogłoby się wydawać. Często na ich liściach powstają blizny spowodowane zbyt silnym strumieniem wody. Należy więc delikatnie podlewać roślinę;  

  Przeczytaj też: Eszewerii czar

Eszeweira to uroczy i niewymagający sukulent, który można uprawiać w pojedynczych doniczkach lub kompozycjach. Fot. 123RF/PICSEL

 • grubosz jajowaty – to faworyt wśród sukulentów. Wywodzi się z Południowej Afryki, rośnie gęsty i błyszczący. Charakteryzuje się zielonymi liśćmi, zabarwionymi czerwienią. Roślinę należy pozostawić do momentu całkowitego wyschnięcia gleby między podlewaniami. Mimo że niektórzy ogrodnicy lubią, gdy liście tracą blask, są to oznaki, że może zacząć je gubić. Pamiętaj, że te sukulenty umierają od nadmiaru wody.  

 Grubosz jajowaty nie lubi częstego podlewania. Fot. 123RF/PICSEL

Odmian sukulentów jest bardzo dużo. Większość z nich preferuje podobne warunki pielęgnacyjne. Co istotne, sukulenty podzielone są na kilka grup:  

 • sukulenty korzeniowe o wielkich bulwach, należą do nich np. pelargonie,  
 • sukulenty doniczkowe łodygowe (pędowe) czyli baobaby oraz różne aloesy,  
 • sukulenty doniczkowe liściowe, zaliczają się do nich m.in. rozchodniki, rojniki, haworsje, zamioculcas zamiolistny,  
 • kaktusy.  

Botanicy zaliczają do tej grupy także orchidee.  

Wyżej wymienione okazy wyglądają pięknie, rosnąc w pojedynkę, jak i tworząc rozległe grupy. Co istotne, zabarwienie sukulentów jest wręcz nieograniczone. Kwiaty sukulentów występują w kolorach: niebiesko-zielonym, różowym, czerwonym, żółtym, białym, burgundowym, a nawet prawie czarnym. Liście sukulentów mogą być zaokrąglone lub kolczaste. Wiele z odmian sukulentów ma przyjemny „dotyk”, nawet kaktusy.  

Sukulenty – pielęgnacja  

Sukulenty to rośliny łatwe w uprawie, a nawet mocno tolerancyjne na wszelkie zaniedbania. Często spotkać się można z powszechnym, choć nieprawdziwym stwierdzeniem, że o kaktusy i inne sukulenty właściwie nie trzeba dbać. W tej teorii będą one same zdrowo rosnąć. Przekonanie to jest błędne, powinno się o nie dbać, tak jak o każde inne roślinny doniczkowe. Pielęgnacja sukulentów jest jednak nieco inna niż w przypadku większości roślin. Faktem jest natomiast, że nie sprawia ona zwykle problemów.  

Roślinom tym przede wszystkim należy zapewnić dużo światła. Najlepiej ustawić je w domu na parapecie okna wychodzącego na południowy wschód. Musisz też wiedzieć, że większość sukulentów lubi wysoką temperaturę, dlatego warto przetrzymywać je w ogrzewanych pomieszczeniach. Temperatura takiego miejsca (szczególnie w okresie kwitnienia roślin) powinna wynosić od 20 do 25°C. W okresie spoczynku sukulentów powinna być nieco niższa (do 15°C).  

Zobacz więcej zdjęć

Jeśli chodzi o podlewanie sukulentów, warto dopilnować, aby ich podłoże nie było stale mokre. Między podlewaniami konieczna jest przerwa na to, by ziemia w doniczce przeschła. Latem sukulenty wymagają podlewania do dwóch razy w tygodniu, zimą wystarczy to robić raz w miesiącu. Jeśli zależy ci na długim okresie żywotności tych roślin, powinieneś je nawozić, ale tylko latem! Najlepiej zasilić je dwa razy w miesiącu nawozem bogatym w azot.  

Sukulenty nie wymagają intensywnej opieki i z tego względu są polecane osobom, które często zapominają o podlewaniu roślin. Największym błędem, jaki możesz popełnić w pielęgnacji sukulentów, jest nadmierne nawodnienie. Lepiej je delikatnie przesuszyć niż zbyt obficie podlać. Nawet gdy liście lub pędy sukulentów marszczą się z braku wody, nie jest to powód do obaw. W momencie podlewania roślina zadziwiająco szybko odzyska dawny kształt i w mgnieniu oka wróci do zdrowia.   

Jeśli więc jesteś początkującym ogrodnikiem, nie będziesz miał problemu z wyborem sukulentów do ogrodu czy do domu. Ilość odmian sprawia, że dobierzesz dla siebie idealne rodzaje sukulentów

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.