Schefflera – jak ją pielęgnować?

Data publikacji: 2016-12-30 09:00:00

Pomimo braku kwiatów, to niezwykle ozdobna roślina. Zawdzięcza to pięknym, przypominającym parasolki, grubym liściom. Szeflera jest bardzo prosta w uprawie, jakie warunki należy jej zapewnić? Przeczytasz poniżej.

Schefflera – jak ją pielęgnować?

Szeflera w Polsce znana jest jako roślina doniczkowa, choć jej naturalnym środowiskiem są tereny tropikalne, gdzie osiąga nawet do 45 metrów wysokości. Jej nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Jacoba Christiana Schefflera. Z powiedzeniem możemy uprawiać ją w domach czy biurach, a nawet w ogrodach zimowych. Nie zaszkodzi jej stanowisko cieniste ani krótkotrwały brak wody!

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. Pinterest

Jedną z najpopularniejszych odmian jest pochodząca z Tajwanu szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola). Osiąga do 1,5 m wysokości, ma ciemnozielone, błyszczące, dłoniasto złożone liście 15–20 cm długości, składające się z 7–9 listków. Na rynku znajdziemy również odmiany o liściach całkowicie zielonych, z jasnymi plamami bądź cętkami, powcinanych, pofałdowanych lub poskręcanych. Są odmiany niskie i wysokie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Jak pielęgnujemy?
Szeflera to idealna roślina dla osób zabieganych, którym zdarza się zapominać o podlewaniu i nawożeniu domowych kwiatów. Zadbajmy jednak o optymalne dla niej warunki. Po pierwsze: do ziemi, w której rośnie należy dodać torfu. Nie ustawiajmy jej w pełnym słońcu i nie podlewajmy zbyt obficie. Pamiętajmy, że lepiej ją przesuszyć niż „przelać”. W okresie jesienno-zimowym roślinę średniej wysokości podlewamy ok. 1,5 szklanki wody raz w tygodniu. Latem dawkę zwiększamy do ok. 3 szklanek w tygodniu. Rośliny nigdy nie stawiajmy bezpośrednio w przeciągu. Nawóz wieloskładnikowy stosujemy w okresie wiosenno-letnim – co 14 dni.
Kwiaty przesadzamy do większej doniczki, kiedy tego naprawdę potrzebują – niekoniecznie co roku. Jeżeli już przesadzamy, to najlepiej zrobić to w okresie wiosennym.  Kiedy roślina jest już średniej wielkości, należy pomyśleć o podporze dla niej - cienka łodyga nie zapewni jej stabilności.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

Opadające liście
Jeżeli nasza szeflera jest wiotka, może to oznaczać spory brak wody. Zżółknięte liście to sygnał, że roślina ma zbyt mały dopływ światła. Natomiast jeśli zrzuca liście, może to być oznaką nagłego spadku temperatury w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. Pinterest

Rozmnażanie
Szeflerę  możemy rozmnażać na dwa sposoby:

sadzonki wierzchołkowe - tniemy w miejscu już nieco drewniejącym 
sadzonki pędowe - z jednym lub dwoma liśćmi, przycinamy około 0,5 cm pod dolnym i około 1 cm nad górnym liściem. Sadzonki po zastosowaniu ukorzeniacza umieszczamy w wilgotnym i ciepłym podłożu (25ºC), pojemnik okrywamy folią, w której robimy kilka otworów.

Możemy również młodą sadzonkę umieścić w pojemniku z wodą, do momentu aż pojawią się małe korzonki – następnie roślinkę sadzimy w doniczce wypełnionej mieszanką ziemi uniwersalnej z torfem.

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Skrzydłokwiat. Jak go pielęgnować?
Fikus Benjamina - jak o niego zadbać?
Eszewerii czar. Jak ja pielęgnować?
Żywe kamienie (lithopsy) – jak je pielęgnować?
Życiodajne rośliny w biurze
Oczyszczanie domowego powietrza za pomocą roślin
Top 10, czyli najpiękniejsze kwiaty doniczkowe
Kwiaty doniczkowe trujące dla psa
Rośliny doniczkowe w sypialni

Rośliny w domu. Zobacz, najpiękniejsze inspiracje Użytkowników Deccoria.pl (Kliknij w zdjęcie)

  

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy