Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Po tym poznasz, że storczyki trzeba przesadzić. Tiktokerka pokazuje genialny patent

Wystające korzenie z doniczki to znak, że nadchodzi czas na przesadzenie storczyka. Podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku, by pięknie kwitł w nowym miejscu oraz wyjaśniamy, jak dobrać odpowiednie podłoże i doniczkę.

Po tym poznasz, że storczyki trzeba przesadzić. Tiktokerka pokazuje genialny patent
Storczyka warto przesadzić, gdy korzenie są przerośnięte i wyraźnie wystają z doniczki. Fot. Canva Pro: dontstop/Lesya Marchuk

Spis treści:

Kiedy przesadzić storczyka?

Najbardziej wyraźnym sygnałem, że nadszedł czas na przesadzanie orchidei, jest moment, kiedy korzenie są przerośnięte i wyraźnie wystają z doniczki. To znaczy, że mają one już za ciasno i bardzo mało prawdopodobne, że zakwitną powtórnie.

  • Przesadzanie najlepiej zrobić wiosną, kiedy roślina nie kwitnie i nie ma wytworzonych pąków kwiatowych. 

  • Czasami należy przesadzić storczyka także interwencyjnie np. kiedy podłoże jest mocno rozdrobnione i kwiat zaczyna się rozkładać. Może się tak zadziać średnio po upływie dwóch lat.

  • Przesadzanie należy wykonać także wtedy, gdy na powierzchni podłoża pojawia się biały nalot – grzyb lub pleśń.

  • Warto pomyśleć o przesadzaniu rośliny, kiedy nawet najbardziej troskliwa pielęgnacja nic nie daje i orchidea nie kwitnie. To może być sygnał, że korzenie są nadgniłe.

  • Wymiana podłoża jest konieczna także wtedy, gdy podłoże zostało przelane lub uszkodzone w wyniku jakichś błędów w uprawie, lub gdy pojawiły się na nim ślady żerowania szkodników.

Czasami sama roślina daje znać, że nadszedł już czas, by przesadzić ją do nowego i większego pojemnika. Świadczą o tym korzenie, które wyszły poza doniczkę. Gdy zauważymy, że korzenie u naszego storczyka zaczynają wychodzić przez otwory odpływowe czy zwisają po bokach doniczki, to najwyższy czas, by przesadzić naszą roślinę.

Gdy zrobimy to prawidłowo, nie będziemy musieli się martwić, że opadną mu kwiaty. Jak widać na poniższym filmie, przesadzanie storczyka to nie jest wcale trudne zajęcie i można go wykonać nawet wtedy, gdy storczyk jest w pełnym rozkwicie.

@to_co_lubie_najbardziej To było duże wyzwanie #storczyk #przesadzanie #rośliny #kwiaty ♬ Just a Cloud Away - Pharrell Williams

Przesadzanie storczyków krok po kroku

Przesadzanie storczyków wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku każdej innej domowej rośliny doniczkowej, jednak należy zachować dużą ostrożność, by nie uszkodzić korzeni. Na początku delikatnie wyciągamy storczyka ze starej doniczki. Dokładnie strząsamy stare podłoże. Czy przycinać storczyki podczas przesadzania? Warto usunąć jedynie zgniłe korzenie, wszystkie zdrowe pozostawiamy. Do obcięcia obumarłych i zgniłych pędów najlepiej wykorzystać ostry, zdezynfekowany sekator. Do nowej, czystej doniczki wrzucamy niewielką ilość podłoża. Roślinę umieszczamy dokładnie pośrodku doniczki.

Co zrobić z korzeniami powietrznymi podczas przesadzania storczyka? Jeśli nasz storczyk posiada korzenie wystające poza doniczkę - absolutnie nie ich nie obcinajmy. Należy bardzo ostrożnie i lekko je skręcać i układać, przysypując nowym podłożem, tak by roślina stabilnie się trzymała. Czasami nie jest to proste zadanie, zwłaszcza gdy korzenie są dość długie. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i poświęcić swój czas na staranne ułożenie korzeni w doniczce.

Czy przesadzanie storczyków podczas kwitnienia jest wskazane? Wszystko zależy od sytuacji.  Czasem lepiej wstrzymać się z przesadzaniem rośliny w czasie jej kwitnienia, ponieważ może to chwilowo zaburzyć jej wzrost i doprowadzić do obumarcia kwiatów. Zdarza się też, że storczyki cały czas powtarzają kwitnienie, więc czekanie w nieskończoność z przesadzaniem również nie miałoby sensu.

Jednak w skrajnych przypadkach, gdy zauważymy gnicie korzeni naszego storczyka, lepiej będzie przesadzić roślinę i zaryzykować utratę kwiatów niż całej rośliny.

W przypadku przesadzania storczyków ogromne znaczenie ma to, jaka ziemia, zostanie wykorzystana do przesadzania. Jeśli storczyk się przyjmie, szybko zauważysz, jak wolne przestrzenie wypełniają się nowymi korzeniami. 

Przeczytaj również: Oto królowa storczyków. Ma ogromne kwiaty i przepiękny zapach

Źródło: Storczyki - przesadzanie różnych gatunków storczyków. Youtube.com. Kanał: ogród na co dzień

Podłoże dla storczyków — jakie wybrać?

Uprawa na zwykłej, ogrodowej ziemi do kwiatów nie jest możliwa, storczyki potrzebują dość specyficznego podłoża. Najlepiej sprawdzają się kawałki kory drzewnej, specjalnie wyselekcjonowane do storczyków. Kora dobrze trzyma wilgoć, a powstające między nią przestrzenie są świetnym bankiem tlenu dla korzeni. Podłoże może być wymieszane z niewielką ilością mchu torfowca. On efektywniej utrzymuje wilgotne środowisko, warto więc wymieszać go w niewielkim stosunku z korą drzewną.

Doniczka dla storczyka — jaka jest najlepsza?

Odpowiednia pielęgnacja storczyków będzie łatwiejsza, jeśli kupisz odpowiednie doniczki. Niektóre gatunki, jak na przykład Phalenopsis, w ogóle wymagają zastosowania przezroczystych doniczek. Dzięki temu do korzeni będzie docierało światło, które jest im potrzebne do życia. Storczyki rosną w naturze, czepiając się kory drzewa. Wszystkie części rośliny są odkryte, dlatego też tak istotne jest to, by miały dostęp do słońca.

Na rynku znajduje się mnóstwo odpowiednich doniczek do storczyków. Świetnie sprawdzają się szklane, jednak często wykorzystuje się także plastikowe. Można posadzić roślinę w doniczce kolorowej, byleby była transparentna i dobrze przepuszczała słońce. Przezroczysta doniczka to duże ułatwienie, dzięki któremu uprawa uda się nawet początkującej osobie. Będziesz widzieć, czy korzenie są przesuszone i czy wymagają podlewania.

Pielęgnacja storczyków po przesadzeniu

Podlewanie storczyków po przesadzeniu lepiej zostawić do momentu, kiedy roślina zacznie się oswajać z nowym otoczeniem. Przeprowadza się je dopiero po upływie mniej więcej pięciu dni. Wtedy podlewamy je standardowo – przelewając podłoże i po upływie 15 minut wylewając nadmiar wody z osłonki. Od tego momentu przywraca się standardową częstotliwość podlewania.

W początkowym okresie storczyki potrzebują bardzo wiele uwagi. Nawozi się je dopiero po kilku tygodniach - można wówczas zastosować żelowy lub stały nawóz do storczyków. To dlatego, że podłoże do storczyków najczęściej zawiera niewielkie dawki nawozu, które wystarczą na początek. Roślina może wymagać też palikowania. Do tego będą potrzebne specjalne patyczki do storczyków. Świetnie sprawdzają się spiralne, które otaczają pędy storczyka. Palikowanie może być potrzebne długo – aż do momentu, kiedy roślina nie wytworzy nowych korzeni. Ten proces może potrwać nawet kilka miesięcy. 

Nie zdziw się, jeśli po przesadzeniu storczyk nie będzie kwitł przez jakiś czas. Roślina koncentruje całą uwagę na wytworzeniu korzeni. Jednak bardzo prawdopodobne, że za chwilę zakwitnie piękniej i intensywniej niż w starym podłożu.

Przeczytaj również: Zapomnij o podlewaniu storczyków kranówką. Szybko ci się odwdzięczą

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.