Porady ogrodnicze

Ziemia z liści. Jak ją przygotować i stosować?

Liście, które spadają z drzew można praktycznie wykorzystać, przygotowując z nich naturalny nawóz tzw. „ziemię z liści”.

REKLAMA

Fot.Pixabay.com

Ziemia liściowa to rodzaj kompostu, który otrzymujemy z liści drzew i krzewów ozdobnych i owocowych. Przygotowanie jej jest bardzo proste, choć wymaga czasu. Od zwykłego kompostu różni się zawartością składników mineralnych - jest uboga w azot, fosfor i potas, za to bogata w związki węgla. Gotowa ziemia liściowa charakteryzuje się dużą pojemnością wodną oraz obojętnym lub lekko kwaśnym odczynem pH.

Jakie liście kompostować?

Przede wszystkim materiał na kompost nie może posiadać objawów chorób i śladów obecności szkodników. Należy również pamiętać, że liście poszczególnych gatunków różnią się tempem rozkładu. I tak np. materiał z dębu, gruszy, olchy i orzecha włoskiego rozkłada się wolniej niż ten z wierzby, brzozy, jabłoni czy leszczyny.

WARTO WIEDZIEĆ

Liście orzecha włoskiego zawierają juglon, związek, który hamuje wzrost niektórych gatunków roślin (np. pomidory, azalie). Stosujemy go wyłącznie pod żywotniki i porzeczki. Nie należy kompostować również liści kasztanowca ze względu na występowanie szkodnika - szrotówka kasztanowcowiaczka (Cameraria ohridella), którego larwy mogą zimować na liściach.

Jak przygotować nawóz z liści?

Proces produkcji ziemi liściowej trwa zwykle około 12 miesięcy. Kompost przygotować na dwa sposoby: w kompostowniku oraz w workach foliowych.

Przygotowanie ziemi liściowej w kompostowniku

Jeżeli zdecydujemy się na przygotowanie ziemi z liści w kompostowniku, pamiętajmy aby nie umieszczać w nim innego materiału.

 
Fot.123RF.com

W kompostowniku liście układamy na pryzmie w ok. 20 cm warstwach, które przekładamy cienkimi warstwami dojrzałego kompostu lub świeżej ziemi leśnej. Aby przyśpieszyć rozkład liści, do pryzmy należy dodać dawkę azotu np. mocznik (500g/1m³ liści) lub świeży obornik. Gotową pryzmę przysypujemy świeżą ziemią i obficie podlewamy wodą. Następnie całą pryzmę przykrywamy folią. Co kilka miesięcy masę organiczną należy przerzucać i zwilżać wodą, aby nie dopuść do jej przesychania.

Przygotowanie ziemi liściowej w workach foliowych

Taki sposób przygotowania ziemi z liści jest bardzo wygodny. Materiał kompostuje się w grubych, foliowych workach.


Fot.Pixabay.com

Zgrabione liście wkładamy worków, lekko je uciskając. Na wierzch liści wsypujemy kredę nawozową (CaCO3) lub popiół drzewny (2-3 kg/1m³) oraz dawkę dojrzałego kompostu (20 litrów/1m³) lub obornika. Całość ugniatamy i obficie podlewamy wodą, a następnie szczelnie zawiązujemy worki. Boki worków w kilku miejscach przekuwamy, aby zapewnić dostęp powietrza.

Tak przygotowany materiał ustawiamy w zacienionym miejscu ogrodu. Co około 2-3 miesiące worki podrzucamy, aby rozdrobnić powstające wewnątrz bryły. Stale też należy kontrolować wilgotność rozkładającej się masy w workach, tak żeby była stale wilgotna.

Czas rozkładu liści zależy od gatunku rośliny i stopnia ich rozdrobnienia. Na uzyskanie w pełni dojrzałej ziemi liściowej potrzeba przeciętnie od 1 do 2 lat, jednak dobrze rozdrobnione i stale wilgotne liście drzew i krzewów, które łatwo ulegają mineralizacji (np. brzozy, jabłoni, leszczyny, wierzby) mogą przekształcić się w ziemię już nawet po 6 miesiącach.

Gdzie stosować kompost z liści?

Ziemię liściową warto stosować jako podłoże dla roślin ozdobnych o małych wymaganiach pokarmowych. Natomiast wymieszana ze zwykłym podłożem polepsza jego strukturę (rozluźnia gleby ciężkie i gliniaste, a lekkie wzbogaca w substancję organiczną i zwiększa ich pojemność wodną. Wykorzystać ją można także do ściółkowania rabat i grządek z warzywami. W ten sposób zwiększona zostaje wilgotność podłoża i ograniczony wzrost chwastów.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ziemia z liści. Jak ją przygotować i stosować?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.