Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Uprawa bambusa w domu i ogrodzie. Tak o niego zadbasz

Bambus jako roślina doniczkowa doskonale radzi sobie w pomieszczeniach biurowych i mieszkalnych. Ma luźny pokrój, dzięki czemu bardzo dobrze prezentuje się, gdy w doniczce znajduje się kilka roślin. Bambus zwyczajny umieszczony w odpowiednim miejscu rośnie szybko, stając się wyrazistą dekoracją otoczenia.

Uprawa bambusa w domu i ogrodzie. Tak o niego zadbasz
Bambus uprawiany w doniczce jest efektowną ozdobą domu. Fot.123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Bambus zwyczajny – charakterystyka

Pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej bambus zwyczajny (Bambusa vulgaris) należy do rodziny traw (łac. Poaceae). Główny pęd rośliny składa się z pustych międzywęźli oraz przecinających ich węzłów o wyglądzie grubych pierścieni. To, co wyróżnia bambus wśród innych przedstawicieli traw, to fakt, że jego pędy drewnieją, jednocześnie zmieniając kolor na żółty. Dorasta do maksymalnie 2 m wysokości. Kiedy etap wzrostu się kończy, ze zgrubiałych węzłów wyrastają wiotkie gałązki, z których wyłaniają się wąskie, długie liście.

Przeczytaj również: Wypełnia dom szczęściem! Jak pielęgnować Lucky bamboo?

Bambus — właściwości

Jako trawa istniejąca na świecie ponad trzy tysiące lat, bambus należy do cenionych i popularnych roślin ze względu na zawartość ponad 520 substancji czynnych. Zawiera on między innymi takie składniki jak:

 • białka
 • tłuszcze
 • fruktoza
 • krzem
 • wapń
 • potas
 • żelazo
 • sód
 • aminokwasy

Spożywanie bambusa wspiera oczyszczanie organizmu, a także stymulację powstawania kolagenu. Składnik ten wspiera skórę, paznokcie, włosy oraz skórę i jest cennym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych.

Przeczytaj również: Leki z domowej apteki. Rośliny, które zadbają o twoje serce

Bambus — podłoże i stanowisko

Ziemia dla bambusa zwyczajnego uprawianego w warunkach domowych może być uniwersalna, jednak powinieneś dodać do niej gliny. Musisz też pamiętać o umieszczeniu na dnie doniczki grubej warstwy drenażu, który uchroni korzenie bambusa przed zalaniem. Możesz użyć w tym celu np. żwiru lub keramzytu. Przesadzanie bambusa wykonuj każdej wiosny, aby zapewnić mu optymalną przestrzeń do rozwoju i prawidłowego wzrostu. Każda kolejna doniczka powinna być jedynie odrobinę większa od poprzedniej. Zbyt duży pojemnik nie sprzyja właściwemu rozwojowi rośliny.

Stanowisko bambusa zwyczajnego powinno być słoneczne. Najlepiej więc zrobisz, umieszczając go od strony południowej lub zachodniej, zaraz na parapecie lub blisko okna. Im więcej światła, tym więcej będzie wykształcać liści. Oprócz dużej ilości światła zapewnij mu też wysoką temperaturę, która nie będzie spadała poniżej 20°C.

Samodzielne wyhodowanie tej trawy należy do wyjątkowo trudnych, jednakże warto wiedzieć, że jest to możliwe jedynie przez podział. Rozmnażanie bambusa przez nasiona nie jest możliwe.

Bambus — pielęgnacja

Każda roślina doniczkowa potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, aby mogła cieszyć oko możliwie jak najdłużej. Bambus możesz uprawiać w doniczce nawet kilka lat, jeśli tylko odpowiednio o niego zadbasz. Są przynajmniej cztery obszary, którymi musisz się w jego przypadku zajmować. Poniżej przedstawiamy krótki opis każdego z nich.

 • Nawadnianie podłoża – podlewanie bambusa jest kwestią kluczową. Obfite, regularne i jednocześnie dosyć często przeprowadzane będzie w sam raz. Podczas sezonu zimowego bambus może być przechowywany w pomieszczeniu o minimalnej temperaturze 5°C, która pozwala na spowolnienie jego procesów życiowych przy jednoczesnym zachowaniu potencjału na dalszy rozwój. Kiedy roślina ustawiona jest zimą w piwnicy czy też w ogrodzie zimowym, podlewaj ją jedynie sporadycznie.

 • Zraszanie bambusa – w przypadku tej trawy istotne jest regularne i dosyć obfite zraszanie liści. Służy to nie tylko zwiększeniu wilgotności, którą bambus bardzo lubi. Pozwala też na usunięcie z rośliny kurzu, który, gromadząc się na ich powierzchni, może zakłócić ich prawidłowy wzrost.

 • Nawożenie – jeśli chcesz, by liście były pięknie wybarwione, a cała roślina zdrowa, zadbaj o regularne nawożenie bambusa. Wybierz nawóz płynny i mineralny. W takiej postaci dodawaj go do wody, którą podlewasz bambus raz na trzy tygodnie, nie rzadziej. Wykonuj tę czynność przez cały sezon wzrostowy, a w zimie daj roślinie odpocząć.

 • Przycinanie – w pielęgnacji bardzo ważne jest przycinanie bambusa. Usuwaj zaschnięte, żółte liście ostrym narzędziem, na przykład sekatorem lub nożem. Robi się to około 2-3 cm od nasady liścia. Przycinanie powinno też dotyczyć przerośniętych pędów, które zbyt mocno wybijają się w górę i w efekcie nie rozpoczynają procesu wypuszczania cienkich gałązek bocznych z liśćmi.

Bambus — choroby

Dobrą wiadomością jest to, że choroby bambusa występują rzadko, jednak jest kilka, na które warto zwrócić szczególną uwagę. W ostatnich latach pojawiła się tak zwana rdza zbożowa, która charakteryzuje się rozległymi, żółtymi plamami na wierzchniej stronie liści. Chorobę zwalcza się dedykowanymi jej środkami chemicznymi.

Druga przypadłość dotyka bambus wtedy, gdy jest przelewany, a jego korzenie znajdują się zbyt długo w wodzie. W takim przypadku może dojść do gnicia rośliny. Jeśli podejrzewasz, że doszło do takiej sytuacji, jak najszybciej wyjmij roślinę z donicy. Jeśli ziemia jest mocno wilgotna i czujesz zapach stęchlizny, zdejmij nadmiar podłoża z korzeni, zostawiając jedynie tyle, by były nim odrobinę otulone. W takim stanie pozostaw bambus na dobę lub dwie. Ziemia obeschnie i będziesz mógł posadzić bambus w nowej, położonej na warstwie grubego drenażu.

Jedynym realnym zagrożeniem dla doniczkowego bambusa zwyczajnego są przędziorki, które pojawiają się, kiedy wilgotność powietrza jest zbyt niska, a sama roślina wykazuje objawy zasuszenia. Charakterystyczne, niewielkie pajęczyny i jeszcze mniejsi przedstawiciele pajęczaków gromadzą się szczególnie u nasady liści i od ich spodu. Powodują zwijanie się i żółknięcie liści, których trzeba się niezwłocznie i na bieżąco pozbywać. Jeśli zauważysz przędziorki na swojej roślinie, zacznij szybko działać. Jednym ze skuteczniejszych sposobów walki ze szkodnikiem jest użycie na liściach bambusa roztworu z szarego mydła i wody, który stosuje się w postaci sprayu. Roślinę należy spryskiwać, w szczególności od spodniej strony liści, przez około tydzień. W praktyce zabieg wykonuje się co drugi lub trzeci dzień, w sumie trzy razy. Po tym czasie po przędziorkach nie powinno być śladu. Jeśli nie masz nic przeciwko chemii, możesz zastosować jeden z dostępnych w sklepach insektycydów.

Podstawą właściwej pielęgnacji bambusów jest czujna obserwacja i szybka reakcja na pojawiające się, niepokojące objawy.

Ciekawostki o bambusie

Na koniec jeszcze kilka informacji dotyczących bambusa zwyczajnego, które mogą cię zainteresować:

 • zanim pędy bambusa zdrewnieją, można je ugotować, a ich ciekawy smak przypomni ci szparagi,
 • woda do zraszania liści musi być miękka,
 • w warunkach naturalnych bambus może osiągnąć nawet kilkanaście metrów wysokości,
 • liście pozostają na pędach do dwóch lat,
 • w swoim środowisku, po kilkudziesięciu latach życia bambus kwitnie i wydaje owoce, po czym ginie,
 • istnieje około 50 rodzajów i ponad 600 gatunków tej rośliny,
 • wykorzystuje się go do tworzenia tkanin,
 • jest bezwonny.

Bambus zwyczajny jest wyjątkową rośliną, o którą warto właściwie zadbać, aby odwdzięczyła się pięknym wyglądem i długim życiem. Odkryj jej urok!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.