Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Doskonały sposób na pobudzenie grudnika do kwitnienia. Wypuści mnóstwo pąków

Grudnik w sezonie zimowym dodaje mnóstwa uroku naszym wnętrzom. To wtedy obsypuje się kolorowymi kwiatami i zapowiada nadchodzące święta. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy odpowiednio się o niego zatroszczymy. Zastanawiasz się, jak pielęgnować grudnika, by obficie kwitł? Sprawdź, jaki domowy nawóz nie tylko pobudzi go zawiązywania pąków, ale nawet przedłuży jego kwitnienie.

Doskonały sposób na pobudzenie grudnika do kwitnienia. Wypuści mnóstwo pąków
Jak pielęgnować grudnika, by obficie kwitł? Fot. valerypetr/123RF.com

Spis treści:

Jak pielęgnować grudnika, by obficie kwitł?

Grudnik, czyli szlumbergera lub kaktus bożonarodzeniowy, jest długowieczną rośliną, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie okresu świątecznego. Przy właściwej pielęgnacji kwitnie rok po roku właśnie zimą, rozpoczynając zawiązywanie pąków w listopadzie albo grudniu. Przepiękne kwiaty mogą zdobić roślinę nawet przez 6-8 tygodni. Występują w wielu atrakcyjnych kolorach – od śnieżnej bieli, przez pastelowe odcienie różu, aż po intensywny pomarańcz, czerwień czy fiolet.

W odpowiednich warunkach kaktus bożonarodzeniowy może kwitnąć długo i obficie. Nawet do lutego lub marca, jeśli otoczymy go troskliwą opieką. Jak pielęgnować grudnika? Oto garść najważniejszych wskazówek:

  • Stanowisko – doniczkę z grudnikiem stawiamy blisko okna, ale za firanką. Miejsce nie powinno być bardzo nasłonecznione. Najlepszy będzie jasny parapet z dużą ilością rozproszonego światła;

  • Ziemia – kaktus bożonarodzeniowy, który rośnie w ciężkim podłożu, jest podatny na gnicie korzeni. Z tego względu warto zdecydować się na przepuszczalną ziemię o odczynie lekko kwaśnym, np. gotową mieszankę dla kaktusów i sukulentów. Pamiętajmy też o warstwie drenażu na dnie doniczki;

  • Temperatura – aby pobudzić grudnika do kwitnienia, zimą uprawiamy go w chłodnych warunkach (temperatura ok. 15°C). Wiosną i latem roślina może być przetrzymywana w temperaturze pokojowej;

  • Podlewanie – grudnik nie lubi ani przelewania, ani nadmiernego przesuszenia. Podlewajmy go regularnie niewielkimi porcjami wody, tak, aby ziemia w doniczce była cały czas lekko wilgotna. Roślinę nawadniamy rzadziej w okresie spoczynku, ale nie dopuszczamy do tego, aby jej pędy zaczęły się marszczyć;

  • Nawożenie – w czasie wegetacji grudnika nawozimy co 3-4 tygodnie. Zasilamy go również wtedy, gdy późną jesienią oraz zimą wytwarza pąki.

Fusy z kawy są doskonałym nawozem do grudnika. Fusy z kawy są doskonałym nawozem do grudnika. Fot. vladherman/123RF.com

Przeczytaj również: Dodaj dwie łyżki do wody i podlej zielistkę. Wypuści mnóstwo liści, a nawet pięknie zakwitnie

Nawóz na kwitnienie grudnika

Na początku zimy na właściwie pielęgnowanym grudniku zawiązują się pierwsze kwiaty. Od tej chwili rośliny nie powinniśmy przestawiać, bo na zmianę stanowiska szybko zareaguje zrzucaniem pąków. Jeśli chcemy, by kwitnienie trwało imponująco długo (do lutego lub marca), powinniśmy systematycznie podlewać grudnika i zastosować odpowiednie nawozy. Choć sprawdzą się rozcieńczone preparaty mineralne do roślin kwitnących, łatwo przenawozić nimi kaktusa bożonarodzeniowego. Bezpieczniej jest zastosować biohumus lub domową odżywkę – fusy z kawy.

Resztki te wykorzystuję do nawożenia własnego grudnika, który co roku odwdzięcza się długim kwitnieniem. Dlaczego fusy z kawy okazują się doskonałym nawozem dla tej rośliny? Stanowią one bogate źródło składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas, które pobudzają kaktusa bożonarodzeniowego do wytwarzania kwiatów. Co więcej, lekko zakwaszają glebę, stwarzając dla rośliny idealne warunki wzrostu. Warto jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością fusów z kawy, które wykorzystujemy do nawożenia grudnika. Stosowane w nadmiarze mogą mu zaszkodzić. Pamiętajmy też, zawsze powinny być one suche. Do nawożenia nie używamy świeżo mielonej kawy, tylko pozostałe po parzeniu fusy.

Jak nawozić grudnika fusami z kawy? Resztki rozkładamy na ręczniku papierowym na kilka godzin, aby całkowicie wyschły. Następnie 3 łyżkami suchych fusów posypujemy wierzch podłoża w doniczce i delikatnie mieszamy z ziemią. Kolejną porcję dosypujemy po miesiącu, dzięki czemu pobudzimy grudnika do długiego i obfitego kwitnienia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kiedyś była w każdym polskim domu. Jak pielęgnować anginkę zimą?

Rozrasta się błyskawicznie. Jak dbać o żyworódkę, by zdrowo rosła?

Błędy w pielęgnacji grubosza. Co zrobić, żeby drzewko szczęścia miało dużo liści?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.