Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Zjawiskowo kwitnie i przetrwa, gdy nie będzie cię w domu. Hoja – pielęgnacja i rozmnażanie

Hoja znana jest nie tylko z błyszczących liści i pachnących kwiatów. Dzięki swojej wytrzymałości oraz łatwości w pielęgnacji jest rośliną idealną dla miłośników zieleni – również początkujących. Sprawdź, jak uprawiać hoję, aby zdrowo rosła. Wyjaśniamy, co zrobić, żeby pięknie kwitła i przedstawiamy jej ciekawe odmiany.

Zjawiskowo kwitnie i przetrwa, gdy nie będzie cię w domu. Hoja – pielęgnacja i rozmnażanie
Podpowiadamy, co zrobić, żeby hoja pięknie kwitła. Fot. masyuran/123RF.com

Spis treści:

Hoja (hoya) – wytrzymała roślina doniczkowa

Hoja, znana także jako woskownica, to roślina doniczkowa, której znakami rozpoznawczymi są błyszczące liście oraz efektowne, gwiazdkowate kwiaty. Należy ona do rodziny toinowatych (Apocynaceae) i pochodzi z tropikalnych regionów Azji, Australii i wysp Pacyfiku. Jest pnączem, przez co świetnie nadaje się do dekoracji wnętrz jako roślina wisząca lub prowadzenia na podporach.

Ciekawe odmiany hoi

W obrębie rodzaju hoya znajduje się ponad 500 gatunków i odmian, które różnią się kształtem liści, barwą kwiatów czy wymaganiami pielęgnacyjnymi. Do najpopularniejszych i ciekawych odmian hoi należą:

  • hoja kerri (Hoya kerrii) – z liśćmi w kształcie serca;

  • hoja różowa (Hoya carnosa) – o mięsistych, zielonych liściach i różowych kwiatach z czerwonym środkiem;

  • hoja wielkokwiatowa (Hoya macgillivrayi) – z dużymi, ciemnopurpurowymi kwiatami;

  • hoja obovata – z zaokrąglonymi liśćmi z białymi plamkami;

  • hoja pubicalyx – o różnokolorowych kwiatach i efektownie wybarwionych liściach.

W domu możemy uprawiać kilka ciekawych odmian hoi. W domu możemy uprawiać kilka ciekawych odmian hoi. Fot. Truy89/CanvaPro

Przeczytaj również: Nie kupuj gotowych nawozów do zamiokulkasa. Najlepszy i w 100 proc. naturalny zrobisz w domu

Jak uprawiać hoję?

Choć hoja to wytrzymała roślina doniczkowa, wymaga ona odpowiednich warunków, by zdrowo rosła i zachwycała wyglądem. Kluczem do sukcesu są: właściwie dobrane podłoże, stanowisko, a także optymalne podlewanie oraz nawożenie. Warto również wiedzieć, jak prawidłowo ją przycinać, rozmnażać i przesadzać, aby zapewnić jej optymalny rozwój. Sprawdź nasze szczegółowe wskazówki, jak uprawiać hoję.

  • Podłoże – hoja preferuje podłoże przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Idealnym wyborem będzie mieszanka ziemi uniwersalnej, perlitu i kory sosnowej w proporcji 2:1:1. Dodatek włókna kokosowego lub drobnego węgla drzewnego poprawi przewiewność gleby i zapobiegnie zaleganiu wody.

  • Stanowisko  roślina najlepiej rośnie w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Odpowiednie będzie dla niej stanowisko z rozproszonym światłem, np. przy oknie wschodnim lub zachodnim. Zbyt silne promienie słoneczne mogą powodować oparzenia liści, podczas gdy niedostateczna ilość światła spowalnia wzrost i kwitnienie.

  • Podlewanie  przy podlewaniu hoi wymagany jest umiar. Roślina ta lubi, gdy podłoże przeschnie dobrze po nawodnieniu. Woda zalegająca w doniczce może prowadzić do gnicia korzeni. Do podlewania używaj wody miękkiej, najlepiej przegotowanej lub deszczowej, o temperaturze pokojowej. Pamiętaj, aby ograniczyć dostarczanie wody roślinie w okresie zimowym.

Do kwitnienia nakłoni hoję systematyczne nawożenie. Do kwitnienia nakłoni hoję systematyczne nawożenie. Fot. obrazz/123RF.com

  • Nawożenie  wiosną i latem hoja potrzebuje nawożenia co 2–3 tygodnie, najlepiej nawozem dla roślin kwitnących bogatym w fosfor. Wykonuj je zawsze na wilgotne podłoże, aby uniknąć uszkodzenia korzeni. Jesienią i zimą, w okresie spoczynku, ogranicz je lub zupełnie przerwij. Unikaj nawozów z dużą ilością azotu, które wspierają wzrost liści kosztem kwitnienia.

  • Przycinanie  hoja nie wymaga regularnego przycinania, jednak warto usuwać suche i uszkodzone pędy. Po kwitnieniu nie obcinaj szypułek kwiatowych, ponieważ z tego samego miejsca mogą pojawić się kolejne kwiaty.

  • Rozmnażanie  najłatwiejszym sposobem rozmnażania hoi jest sadzonkowanie. Wiosną lub latem pobierz pędy o długości ok. 10-15 cm, które mają przynajmniej dwa węzły liściowe. Sadzonki możesz ukorzenić w wodzie (a następnie przesadzić je do ziemi) albo od razu w wilgotnym podłożu z perlitem.

  • Przesadzanie  przesadzanie należy wykonywać co 2-3 lata, gdy korzenie wypełnią doniczkę. Najlepszym czasem na tę czynność jest wczesna wiosna. Nowa doniczka powinna być tylko o jeden rozmiar większa od poprzedniej.

  • Choroby i szkodniki  hoja jest stosunkowo odporna na choroby, ale może być atakowana przez szkodniki, takie jak wełnowce, przędziorki i mszyce. Symptomy problemów to żółknięcie liści, spowolnienie wzrostu lub pojawienie się pajęczyn. Z chorób najczęstsze są zgnilizna korzeniowa wywołana nadmiernym podlewaniem, a także infekcje grzybicze. W przypadku szkodników skuteczne są preparaty na bazie oleju neem lub mydła potasowego.

Co zrobić, żeby hoja pięknie kwitła?

Młode rośliny często zaczynają kwitnąć dopiero po kilku latach. Jeśli masz jednak starszy egzemplarz, który nadal nie wytworzył kwiatostanów, postaraj się zapewnić mu optymalne warunki wzrostu. Zadbaj, aby hoja miała jasne, ale rozproszone światło słoneczne, regularnie ją dokarmiaj w okresie wegetacyjnym i ogranicz podlewanie zimą. Pamiętaj też, że roślina ta nie lubi częstego przestawiania.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Idealny kwiat na prezent – przyciąga miłość i szczęście. Jak dbać o anturium, żeby stale kwitło?

Gdy storczyk nie chce kwitnąć, dodaję do wody i podlewam. Znów ma mnóstwo pąków

Rośliny pnące i zwisające do mieszkania oraz ogrodu. Oryginalne gatunki i ich wymagania

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.