Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Do jesieni zdobi ogród niebieskimi lub fioletowymi baldachami. Uprawa i zastosowanie trachelii błękitnej

Jej główną ozdobą są liliowofioletowe kwiaty, drobne, gęste, zebrane w podbaldachy – skupiają na sobie wzrok, nektarem karmią pszczoły i przyciągają ptaki. Trachelia błękitna dawniej służyła ludowej medycynie i była jednym ze środków stosowanych w walce z bólem gardła, obecnie to wyjątkowa, ogrodowa dekoracja. Podpowiadamy, dlaczego uprawa trachelii błękitnej warta jest twojego czasu i zaangażowania.

Do jesieni zdobi ogród niebieskimi lub fioletowymi baldachami. Uprawa i zastosowanie trachelii błękitnej
Wybarwiona na liliowy odcień fioletu trachelia błękitna na rabatę i do bukietu nadaje się wprost doskonale. Jest jak lekka mgiełka, puszysty pompon, który dodaje naturalności każdej kompozycji. Fot. sansa55/CanvaPro

Spis treści:

Trachelia błękitna – na rabatę i do bukietu

Jej puszyste pompony dodają magii każdej kompozycji. Nie, nie ma w tym przesady, kwiaty trachelii, z nieznanych mi powodów wciąż mało doceniane w aranżacji ogrodów, zasługują na oklaski – są drobne, ale wyraziste, tworzą gęste podbaldachy, które z daleka wyglądają jak fioletowy puch na zielonej podstawie. Z łatwością, niewymuszenie wprowadzają do ogrodowych kompozycji lekkość, podkreślają ich naturalność, a przy tym ściągają rozmaitych, skrzydlatych gości, a ogród przez cały sezon wprost tętni życiem.

Dawniej trachelia błękitna była rośliną cenioną w ludowej medycynie, stosowano ją bowiem w leczeniu bólu gardła. Obecnie to kwiat typowo ozdobny o charakterze bukietowym. Pochodzi z południowej Europy oraz północnych rejonów Afryki, gdzie najlepiej rozrasta się w słońcu, cieple i wyraźnie wysuszonym podłożu. Ma ciemnozielone, stabilnie wyrastające ku górze pędy, które im wyżej, tym mocniej się rozgałęziają. Roślina maksymalnie dorasta do 1 metra wysokości, a jej wierzchołkową część zdobią puszyste podbaldachy w odcieniu liliowego fioletu.

trach Trachelia występuje w wielu różnych odmianach kolorystycznych, dzięki czemu łatwo dopasujesz ją do każdego stylu ogrodu i kompozycji tematycznej. Fot. Pleio/CanvaPro

Ciekawą cechą trachelii jest sposób, w jaki zakwita. Tworzy pąki kwiatowe dopiero wtedy, gdy długość dnia wynosi przynajmniej 14 godzin, z kolei pełny rozkwit osiąga wtedy, gdy dzień trwa 16 godzin. Okresy tzw. dnia krótkiego to czas, gdy roślina intensywnie zwiększa masę zieloną, jej liście zagęszczają się, a pędy rozkrzewiają.

W nas wciąż nie dość doceniana, w Holandii znalazła się wysoko na liście najważniejszych kwiatów ciętych. Na rynku znajdziesz ponad 25 odmian tej subtelnie wyglądającej rośliny, spośród których największy zachwyt przez całe lata wzbudzała odmiana różowa 'Lake Avalon'. Jednak w nowoczesnych aranżacjach ogrodowych wypierają ją okazy błękitne, jasnofioletowe i lawendowoniebieskie – w kolorach najrzadziej występujących w naturze.

Średnica kwiatów trachelii wynosi około 20 cm, a każdy z pojedynczych, budujących gęsty kwiatostan lejkowatych kwiatków przybiera formę wielopłatkowej korony. Roślina subtelnie wygląda i równie delikatnie pachnie. Jej barwnym kwitnieniem możesz cieszyć się od lipca do końca sierpnia, a jeśli zadbasz o troskliwą pielęgnację i sumienne usuwanie kolejno wysychających kwiatów, wtedy nawet do końca września.

Przeczytaj również: Morelowa kurtyna na tyły rabaty i ogrodu. Jak uprawiać i pielęgnować leonotisy?

Uprawa trachelii błękitnej

Bez względu na wybraną odmianę trachelia błękitna na rabatę i do bukietu nadaje się doskonale. Z uwagi na wymagania cieplne uprawiana jest zwykle w cyklach jednorocznych, ale jeśli bardzo chciałbyś wydłużyć jej żywotność, możesz wcześnie wykopać ją z gruntu i przenieść do odpowiedniej wielkości pojemnika. Umieszczona w chłodnym pomieszczeniu z dużym dostępem światła ma szansę dłużej kwitnąć i spokojnie przetrwać do wiosny, tylko musisz ją wcześniej dość mocno przyciąć. 

Ze względu na swoje szczególne potrzeby trachelia najlepiej czuje się na stanowiskach ciepłych, słonecznych i chociaż częściowo osłoniętych od wiatru. Do zdrowego wzrostu i efektownego kwitnienia potrzebuje gleby przepuszczalnej, zasobnej w składniki pokarmowe oraz takiej, która dobrze się nagrzewa. Sadzonki trachelii dostępne są w sklepach ogrodniczych, ale jeśli masz już roślinę na rabacie, bez trudu powiększysz kolekcję, wysiewając zebrane nasiona.

trachelia Z wykształconych, pełnych podbaldachów możesz zebrać nasiona. To doskonały materiał do uprawy nowych okazów trachelii. Sprawdź, w jaki sposób przygotować siewki w kilku prostych krokach. Fot. seven75/CanvaPro

Uprawa trachelii błękitnej zaczyna się od wysiewu, który możesz przeprowadzić w lutym, marcu, kwietniu, a nawet w maju. Jak go przeprowadzić? To proste. 

  1. Przygotuj wielodoniczki, do których wysiejesz nasionka.

  2. Wypełnij każdą komórkę substratem torfowym. 

  3. Rozsiej nasiona po kilka do każdej komórki. 

  4. Zanim przykryjesz nasiona specjalną folią, delikatnie zroś je ziemię w doniczce. 

  5. Siewki pojawią się już nawet po 2 tygodniach, jeśli tylko zapewnisz im odpowiednie warunki cieplne. Najlepiej wschodzą w temperaturze utrzymującej się najpierw na poziomie 14-16°C, a następnie równomiernie podnoszonej do 18-22°C. 

  6. Po około 2-3 tygodniach, gdy roślinki mają już po 3 wykształcone liście, przeprowadź pikowanie, czyli przebierz siewki i przenieś najsilniejsze do większych doniczek na miesiąc. 

  7. Pilnuj, aby do każdej, 9-centymetrowej komory większej wielodoniczki trafiły do 3 mocne siewki (to będzie później jedna, gotowa sadzonka). 

  8. Do wysadzenia na rabatę sadzonki będą gotowe mniej więcej po dwóch miesiącach od wysiewu. Wówczas przenieś je na wybrane wcześniej miejsce i posadź w rzędzie, po okręgu, w formie geometrycznego wzoru lub w nieregularnej grupie. Odległość pomiędzy sadzonkami powinna każdorazowo wynosić ok. 15 cm. Nie oznacza to, że masz biegać po ogrodzie z linijką, załóż, że to długość twojej dłoni i w ten sposób odmierzaj dystans. 

Niezależnie od tego, czy do gruntu wysadzisz sadzonki z wysiewu, czy też gotowe produkty szkółkarskie, musisz pamiętać o profilaktycznym podlaniu ich specjalnym preparatem grzybobójczym. To konieczne szczególnie u odmian o jasnych płatkach, ponieważ bez tego zabiegu młode sadzonki mogłyby zostać porażone przez jedną z typowych dla tego gatunku chorób, czyli zgniliznę twardzikową. 

W uprawie trachelii bardzo ważne jest właściwe dobranie stanowiska do potrzeb rośliny. Z uwagi na kaprysy pogodowe powinieneś posadzić roślinę w pełnym słońcu, to zapewni jej większe i znacznie gęstsze kwiatostany. O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Trachelia błękitna potrzebuje: 

  • dobrze przepuszczalnej gleby – najlepiej rośnie w tzw. piaskach gliniastych, z kolei przy uprawie w pojemnikach jej wzrost i kwitnienie będą najokazalsze, gdy trafi do podłoża wzbogaconego gruboziarnistym piaskiem i wermikulitem; 
  • podlewania zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami – jako młoda sadzonka toleruje zraszania, ale wraz z wiekiem, gdy pojawiają się pąki, należy podlewać ją jedynie od dołu i znacznie bardziej obficie niż na początku; 
  • zachowania równowagi składników odżywczych uzupełnianie niedoborów żelaza i regulacja podaży manganu są kluczowe w zachowaniu dobrej kondycji i kwitnieniu rośliny; nadmiar manganu stwierdzisz po czerwonych plamkach na liściach.

trachelia błękitna Zdecyduj, który kolor trachelii najbardziej ci odpowiada. Za cenny okaz uważana jest odmian różowa 'Lake Avalon', ale trachelie niebieskawe, liliowofioletowe i purpurowe cieszą się coraz większym uznaniem projektantów ogrodów. Fot. Wirestock/Pleio/CanvaPro

Trachelia błękitna  zastosowanie

Ze względu na łatwy w prowadzeniu pokrój rośliny oraz jej efektowne kwiaty, które wcale nie muszą wznosić się na metrowych łodygach, ponieważ równie barwnie dekorują rabatę, dorastając do 60 cm (wielkość rośliny możesz regulować poprzez zmiany intensywności podlewania), trachelia błękitna ma szerokie zastosowanie. W ogrodzie może odgrywać rolę dekoracyjnych akcentów, rozrzucona jakby niedbale wśród innych elementów zieleni. Doskonale wygląda jako obwódka rabaty oraz wstęga wyznaczająca krętą linię ścieżek. Jeśli szukasz rośliny, która wypełni misowate donice i wpisze się z rustykalny, wiejski lub boho charakter ogrodu, ta roślina również powinna znaleźć się na twojej liście top gatunków do posadzenia. 

Trachelia błękitna równo się rozrasta, tworząc kopulaste plamy zieleni i fioletu, a jej kwiatostany z daleka przypominają puszyste kopczyki. To doskonały okaz do wypełniania luk w większych rabatach oraz w nasadzeniach piętrowych, gdzie otuli całą kompozycję, dumnie prezentując się w pełnej okazałości. Ciekawym rozwiązaniem uprawowym trachelii błękitniej jest użycie jej do wypełnienia przestrzeni w skalnych ogrodach pomiędzy dekoracyjnymi kamieniami, a także w kompozycjach wiejskich, gdzie rozrasta się swobodnie pomiędzy wyższymi od siebie trawami i łąkowymi kwiatami.

Trachelia błękitna słynie z tego, jak pięknie wzbogaca kolorystycznie rozmaite kompozycje kwiatowe  jako cięty kwiat króluje m.in. w Holandii, zajmując wysoką lokatę na liście najważniejszych roślin bukietowych. Możesz ścinać ją wówczas, gdy rozwinie 1/3 podbaldachu, wówczas utrzyma się w wazonie dłużej, pięknie dekorując wnętrze nawet przez 3 pełne tygodnie. Roślina wygląda również bardzo ciekawie po wysuszeniu, jednak weź pod uwagę, że wtedy jej kwiatostany robią się jeszcze delikatniejsze i bardzo kruche.

Jeśli chcesz uzyskać prawdziwie harmonijną rabatę, posadź trachelię w towarzystwie gaury, werbeny patagońskiej, pałeczkowatej liatry, krwawników i rozłożystych traw. Wolisz jednogatunkowe rabaty? Trachelia samotnie również zrobi furorę, wydzielając przyjemny, kojący zmysły zapach oraz zapraszając do siebie najpiękniejsze owady.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Tą odżywką nie przenawozisz. Jak i do czego najlepiej stosować biohumus?

Najpiękniejsze i funkcjonalne pnącza do ogrodu. Tych gatunków możesz nie znać

Sadzenie hortensji późnym latem i jesienią. Krok po kroku i bez błędu

Dlaczego piwonie nie kwitną? Z roku na rok mają coraz mniej kwiatów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.