Porady ogrodnicze

Jest łatwa w pielęgnacji, a na balkonie kwitnie do października. Jak dbać o campanulę?

Campanula nazywana jest również dzwonkiem. To ciepłolubna roślina, która jest łatwa w pielęgnacji, a wszystkie jej odmiany pięknie kwitną aż do jesieni. Jej dość duża ilość kwiatów i ciekawa kolorystyka sprawiają, że to jedna z najpopularniejszych bylin ozdobnych.

Jest łatwa w pielęgnacji, a na balkonie kwitnie do października. Jak dbać o campanulę?
W dobrych warunkach campanula kwitnie aż do października Fot. Pixabay.com
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Campanula — podlewanie

Podlewanie campanuli powinno być regularne. Ta łatwa w pielęgnacji roślina sezonowa zaraz po posadzeniu wykazuje niskie zapotrzebowanie na wodę, jednak kiedy kwiat już przyzwyczai się do nowego stanowiska, a temperatura wzrośnie, wówczas konieczne może być regularne codzienne jej nawadnianie. Ważne jest, by roślina nigdy nie wysychała całkowicie, a także by nie dochodziło do zastoju wody. To, jak często należy ją podlewać, zależy w dużej mierze od temperatury, opadów i objętości gleby.

Korzystna dla niej jest woda wapienna lub deszczówka, ponieważ są one „miękkie”, co gwarantuje lepsze wchłanianie żelaza. Najlepiej podlewać ją rano. W ten sposób roślina ma dostęp do wody przez cały dzień i nie cierpi podczas południowych upałów. Ważne jest, by podłoże nie wyschło przed kolejnym podlaniem.

Campanula — nawożenie

Optymalne nawożenie campanuli pozwala jej na wzrost i kwitnienie od maja do października. Podczas sadzenia jej w charakterze rośliny balkonowej należy stosować specjalne nawozy do kwiatów. Zapewni jej to dobry start i przez pierwsze kilka tygodni na balkonie będzie dobrze zaopatrzona we wszystkie cenne dla niej składniki odżywcze. Od czterech do sześciu tygodni po posadzeniu wskazane jest cotygodniowe zaopatrywanie jej nawozem do kwiatów balkonowych lub do roślin kwitnących. Wszystkie odmiany dzwonka charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na żelazo. Niedobór tego pierwiastka można rozpoznać po rozjaśnieniu się liści. Dlatego od czerwca należy regularnie zaopatrywać campanulę w ten składnik.

Campanula — przesadzanie

Niektóre, zwłaszcza niskie odmiany rośliny preferują dobrze przepuszczalną glebę. Przed sadzeniem warto dodać do niej piasek. Dzwonek można sadzić od wiosny do jesieni. Przesadzanie campanuli jest niezbędnym zabiegiem, który pozwala uzyskać obfite i piękne kwiaty. Objętość gleby w doniczce często jest zbyt mała, by mogła ona zaopatrywać roślinę w składniki odżywcze przez wiele miesięcy. Dlatego warto po zakupie przesadzić ją do większego pojemnika i zadbać o wysokiej jakości ziemię doniczkową o pH od 5,5 do 6, a także w wystarczającą ilość nawozu o powolnym uwalnianiu. To zapewni jej najlepszy start i możliwość wzrostu.

Warto znaleźć nasłonecznione miejsce o dużej zawartości próchnicy i dobrym drenażu. Na każdą roślinę balkonową potrzeba co najmniej 2-3 litrów gleby. Przy mniejszej objętości dzwonki mogą nie rozwijać się optymalnie. Trzeba pamiętać, aby zaplanować nie więcej niż 4-5 roślin na metr bieżący. W przeciwnym razie szybko będą ze sobą konkurować, a ich pielęgnacja będzie trudniejsza.

Campanulę rozmnaża się późnym latem Fot. Pixabay.com 

Campanula — rozmnażanie

W zależności od rodzaju rozmnażanie campanuli może być realizowane przez ukorzenione rozety liściowe lub przez sadzonki, a także przez nasiona. Wszystkie gatunki dzwonka można łatwo reprodukować przez sadzonki. Najlepszy na to czas to późne lato. W tym celu należy użyć ostrych nożyczek, aby odciąć górne części zdrowych roślin. Po 3-4 tygodniach uformują się pierwsze korzenie i młode rośliny będzie można przesadzić do doniczek z ziemią do kwiatów.

Niektóre rośliny mogą być rozmnażanie przez nasiona. Jest to jednak dużo bardziej czasochłonna metoda. Nasiona do siewu powinny być koloru beżowo-brązowego. Należy je trzymać w ciepłym pojemniku i suchym środowisku. Tam kończą ostatnią fazę dojrzewania i ujawniają się.

Siew przez nasiona wykonuje się w bardzo prosty sposób. Należy je wbić w podłoże i lekko przykryć ziemią, a następnie spryskać wodą i przykryć folią przepuszczającą światło. Tworzy to ciepły, wilgotny klimat, który wspomaga kiełkowanie. Kiedy roślina osiągnie wysokość około 3 cm, wówczas można przesadzić ją do pojedynczej doniczki, gdzie może rozwijać się od połowy maja, a następnie przesadzić do kwater lub skrzynek.

Campanula — przycinanie

Dzwonki rzadko muszą być skracane. Z reguły martwe kwiaty po prostu opadają i na ich miejsce wyrastają nowe. Przycinanie campanuli stosowane jest wtedy, kiedy roślina przerośnie. Może być też skracana w celu regulacji zbyt długich pędów.

Campanula — ziemia

Większość dzwonków woli miejsca słoneczne i półcieniste. Właściwie rozwijają się one w praktycznie każdej odżywczej dobrze przepuszczalnej, bogatej w składniki odżywcze glebie. Ziemia campanuli w doniczce powinna być zawsze wilgotna.

Campanula — choroby

Roślina jest sporadycznie atakowana przez szarą pleśń lub mączniaka rzekomego, jednak choroba campanuli, na którą jest najbardziej narażona, to rdza, wywoływana przez grzyb Aecidium campanulae. Atakują ją również szkodniki. Najczęściej mogą na niej występować pasożyty takie jak ślimaki. Wówczas liście wykazują oznaki zjedzenia, a jeśli inwazja jest silna, pozostawiają tylko łodygi. Z tego powodu warto zbierać regularnie ślimaki z rośliny i sprawdzać, czy nie pojawiają się nowe. Szkodnikom tym można zapobiegać, stosując kuracje ziołowe.

Dzwonki są podatne na atak mszyc, szczególnie w fazach cechujących się mniejszym wzrostem, a także na stanowiskach o niewielkim naświetleniu. Przy pierwszym porażeniu rośliny należy dokładnie opłukać ją wodą. Zwykle wystarcza to do trwałego usunięcia mszyc. Kolejny szkodnik tej rośliny to mącznik, który pojawia się zwłaszcza w miejscach osłoniętych od wiatru i ciepłych. Małe owady znajdują się zwykle na spodniej stronie liści i tworzą na nich żółte plamki ze względu na wysysanie ich zawartości. Żółte liście wysychają i opadają.

Campanula — stanowisko

Stanowisko campanuli powinno być słoneczne, dlatego szczególnie dobrze czuje się na balkonie wychodzącym na południe, południowy zachód lub południowy wschód. Dzwonek toleruje też deszczową pogodę i wiatr. Podczas burzy roślina składa liście i czeka na ponowne pojawienie się słońca. Dlatego też nie jest konieczne zakrywanie balkonu lub tarasu. Dzięki tej odporności jest często używana jako roślina okrywowa.

Campanula — pielęgnacja

Pielęgnacja campanuli polega zasadniczo na równomiernym podlewaniu wodą i nawożeniu. Rośliny same w sobie bardzo dobrze rozgałęziają się i wytwarzają wiele pąków. Przycinanie nie jest konieczne, ale można to zrobić w celu regulacji długich pędów. Nie ma również potrzeby czyszczenia uschniętych kwiatów, ponieważ po prostu zarastają nowymi. Roślina może hibernować w temperaturach około 10°C w chłodnych porach roku. Jednak campanula nie jest odporna na zimno, dlatego też podczas pierwszych przymrozków powinna być wniesiona do cieplejszego pomieszczenia. Jej pielęgnacja opiera się także o stosowanie lekko kwaśnej doniczkowej gleby, dostarczanie nawozów żelazowych i niepodlewanie jej w pełnym słońcu.

Campanula to roślina, która nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale jest również bardzo łatwa w pielęgnacji. Jest symbolem wdzięczności, dlatego doskonale sprawdzi się również w roli upominku z okazji Dnia Matki lub Dnia Nauczyciela.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jest łatwa w pielęgnacji, a na balkonie kwitnie do października. Jak dbać o campanulę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.