Spis treści:
Pielęgnacja agrestu na wiosnę – podlewanie jest ważne
Agrest jest znany i uprawiany od dawna. Krzew ten wydaje owoce, które są nie tylko smaczne, ale również bogate w witaminy i cenne minerały. Choć uprawa agrestu nie jest szczególnie trudna i uciążliwa, aby cieszyć się dorodnym plonem, należy spełnić pewne wymagania. Szczególnej opieki krzaki potrzebują po ciężkim okresie zimowym. Jak wygląda pielęgnacja agrestu na wiosnę?
Aby krzewy mogły aktywnie rosnąć i rozwijać się, należy przede wszystkim zadbać o ich podlewanie. Z racji tego, że system korzeniowy agrestu jest dość płytki, jest wrażliwy na niedobór wody. Ważne jest jednak, aby gleba była wilgotna, ale nie przemoczona. Warto też pamiętać, że zaniedbanie tej czynności może wpłynąć negatywnie na jakość plonu, a także wielkość i ilość owoców. Aby uzyskać zdrowe i obfite plony agrestu, nie można zapomnieć o wiosennym przycinaniu. Zabieg ten jest niezwykle ważny, ponieważ pobudza wyrastanie młodych pędów, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, co przyczynia się do większej wydajności i obfitych plonów.
Aby agrest nabrał sił do wzrostu i owocowania, należy zadbać o jego wiosenne nawożenie. Fot.MrGajowy3/CanvaPro
Czym nawozić agrest wiosną?
Po ciężkim okresie zimowym krzewy agrestu są osłabione. By ponownie nabrały sił do prawidłowego wzrostu i rozwoju, należy im dostarczyć niezbędne składniki odżywcze. Krzaki te mają duże zapotrzebowanie na azot, potas, magnez i inne minerały, które wpływają na lepsze owocowanie. Oprócz tego nawożenie agrestu poprawia odporność roślin na szkodniki i patogeny. Wczesną wiosną, gdy krzewy rozpoczynają swój wzrost, zaleca się zastosowanie nawozów bogatych w azot. Pierwiastek ten pozwala na zwiększenie wydajności upraw tego owocu, gdyż dostarcza roślinom niezbędne składniki odżywcze. W tym celu doskonale się sprawdzi m.in. obornik krowi. Wystarczy tylko rozłożyć ten naturalny nawóz pod krzakami, a pędy będą dosłownie uginać się od owoców.
Skład obornika krowiego jest idealny nie tylko dla agrestu, ale również dla wszystkich roślin ozdobnych i dużej części roślin uprawnych. Zawiera m.in. azot, fosfor, potas i inne mikroskładniki, potrzebne do rozwoju i owocowania krzaków. Alternatywnie można też sięgnąć po mączkę bazaltową, która dodatkowo poprawi strukturę gleby. Wystarczy rozsypać ją wokół krzewów, mieszając z wierzchnią warstwą gleby. Dzięki temu twój agrest będzie rósł jak na drożdżach i będzie wydawał mnóstwo smacznych owoców.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Przycinanie jeżyny. Najważniejszy zabieg na wiosnę
Rozsyp wokół krzaczków malin wczesną wiosną. W sezonie zbierzesz kosze pełne owoców
Nawożenie porzeczek zaczynam od marca. Robię dwa naturalne nawozy, krzaki uginają się od owoców