Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak uprawiać ogórki na sznurku? Najlepsze odmiany, zalety prowadzenia ogórków na sznurku

Uprawa ogórków na sznurku staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Jest niezwykle prosta, a przy tym przynosi roślinom mnóstwo korzyści. Jak uprawiać ogórki na sznurku i czy warto? Jakie odmiany najlepiej wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.   

Jak uprawiać ogórki na sznurku? Najlepsze odmiany, zalety prowadzenia ogórków na sznurku
Poznaj podstawowe zasady uprawy ogórków na sznurku. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Zalety uprawiania ogórków na sznurku

Uprawa ogórków na sznurku zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród ogrodników. Nie bez powodu. Korzyści ze stosowania tej metody jest wiele. Co ważne, uprawa ogórków na sznurku wymaga mniej czasu i wysiłku w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Wśród najważniejszych zalet można wymienić:

  • oszczędność miejsca – to najlepszy sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni szklarni, grządek czy tuneli;

  • lepsze warunki rozwoju – dojrzewające ogórki mogą zyskać lepszy dostęp do światła słonecznego;

  • odporność na choroby – ogórki uprawiane na sznurku są mniej narażone na choroby i szkodniki;

  • obfite plony – kwiaty są łatwiej dostępne dla zapylaczy, dlatego rośliny zawiązują więcej owoców;

  • łatwiejszy zbiór – nie trzeba się schylać, aby zebrać plony;

  • mniejsze zużycie wody – ogórki rosnące pionowo podlewa się wyłącznie przy korzeniach;

  • łatwiejsza pielęgnacja – uprawa ogórków na sznurku ułatwia odchwaszczanie, spulchnianie gleby między grządkami i inne zabiegi pielęgnacyjne.

Najlepsze odmiany ogórków do uprawy na sznurku

W uprawie na sznurku najlepiej sprawdzą się odmiany ogórków o długich pędach i silnych wąsach czepnych. Ważne też, żeby były odporne na niską temperaturę oraz niektóre choroby (np. parch dyniowaty, mączniak prawdziwy dyniowaty czy mączniak rzekomy dyniowaty).

Najlepszym wyborem w uprawie na sznurkach będą zatem polskie odmiany mieszańcowe, których nasiona są oznaczone symbolem F1. Wśród nich można wymienić takie ogórki, jak: Izyd, Ozyrys, Rodos, Zefir, Ikar, Kronos, Śremianin, Tarot oraz Hermes Skierniewicki. Warto jednak zaznaczyć, że do tego celu nie nadają się odmiany rosnące w formie krzaczków.

uprawa ogórków na sznurku Najlepsze w uprawie na sznurkach będą odmiany ogórków o długich pędach i silnych wąsach czepnych. Fot.123RF.com

Uprawa ogórków na sznurku krok po kroku  

Wbrew powszechnej opinii, uprawa ogórków na sznurkach jest niezwykle prosta i jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla doświadczonych, jak i początkujących ogrodników. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady.

  • Stanowisko do uprawy ogórków na sznurku

Stanowisko do uprawy ogórków na sznurku powinno być słoneczne. Jednocześnie należy zadbać o to, aby było osłonięte od wiatru, żaby ochronić rośliny przed niskimi temperaturami oraz silnymi podmuchami wiatru, który może je rozrywać. Zaciszny zakątek w ogrodzie można stworzyć, sadząc w sąsiedztwie ogórków inne wysokie rośliny, takie jak fasola tyczna czy kukurydza.   

Najkorzystniej jest uprawiać ogórki z rozsady. Dzięki temu unikniemy prac związanych z pielęgnacją siewek, a także ryzyka wystąpienia niektórych chorób. Młode rośliny sadzimy w podłożu żyznym, najlepiej po 15 maja, gdy minie już ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków.  

  • Jak prowadzić ogórki na sznurku?

Na samym początku należy przygotować odpowiednie konstrukcje, po których rośliny będą mogły się piąć. Podpory, do których będą przywiązane sznurki, muszą być przede wszystkim mocne i stabilne. Najczęściej bazują na dwóch słupkach o wysokości około 2 m, które wbijane są co 4-5 m na głębokość 60 cm. Następnie łączy się je stalowym drutem zamocowanym u ich wierzchołków oraz drugim, który rozpięty jest na wysokości ok. 15 cm nad ziemią. Ogórki prowadzone są wówczas pionowo na sznurkach rozpiętych na stelażu. Sadzi się je wzdłuż drutów, co 20-30 cm.    

Warto zaznaczyć, że podpory, do których będą przywiązywane sznurki, można również zamocować pod kątem (np. do ścian budynku czy stabilnego ogrodzenia). Mogą też być wbijane w dwóch rzędach w formie namiotu.

Przeczytaj również: Te odmiany ogórków będą najlepsze do kiszenia. Sprawdź, zanim wysiejesz

  • Jak podwiązywać ogórki na sznurku?

Kolejną ważną kwestią jest podwiązywanie ogórków. Czynność ta wymaga zamocowania sznurków, po których rośliny będą się pięły. Należy to zrobić w taki sposób, aby można było regulować jego długość i napięcie. Z kolei wolny koniec sznurka powinien oplątać roślinę (należy umocować go 10 cm nad ziemią).   

Ogórek charakteryzuje się dosyć silnym i szybkim wzrostem. Warto zatem pamiętać, aby wraz z rozwojem rośliny podwiązywać ją coraz wyżej. W tym celu można wykorzystać specjalne klamry lub spinki do mocowania. Natomiast najlepszym rozwiązaniem są sznurki z tworzywa sztucznego. Nie reagują one na wilgoć, a co za tym idzie, są odporne na rozwój wszelkich chorób. Z powodzeniem można też stosować sznurki jutowe.     

Jak pielęgnować ogórki na sznurku?

Pielęgnacja ogórków na sznurku wymaga przede wszystkim regularnego przycinania. W tym celu usuwa się dolne pędy boczne oraz kwiaty do wysokości 50 cm nad ziemią. Z kolei pozostałe pędy (do 1 m wysokości) skracamy za 3 liściem. Tym sposobem ogórek koncentruje całą swoją energię na wytwarzaniu owoców, a przy tym jest mniej podatny na choroby. Warto również usuwać pożółkłe i zwiędnięte liście oraz słabe pędy, które pozbawiają roślinę składników odżywczych.  

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Ogórki preferują wilgotną glebę, dlatego wymagają częstego nawadniania, zwłaszcza w okresie zawiązywania i wzrostu owoców. Brak wody może wpłynąć na smak ogórków, które stają się gorzkawe. Warto jednak pamiętać, aby do podlewania roślin używać wody ciepłej, gdyż zimna hamuje ich wzrost, a przy tym powoduje zrzucanie kwiatów i zawiązków owoców.   

Nie można też zapomnieć o usuwaniu chwastów. Należy przy tym uważać na to, aby nie uszkodzić płytko zlokalizowanych korzeni ogórka. Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie gleby oraz ograniczyć wyrastanie chwastów, warto wyściółkować rośliny skoszoną trawą, słomą włókniną lub czarną folią.

Ogórki mają wysokie wymagania pokarmowe, dlatego nawożenie jest niezbędnym elementem ich uprawy. Do prawidłowego wzrostu i obfitego owocowania potrzebują przede wszystkim azotu, fosforu i potasu. Z reguły pierwsze nawożenie ogórków z rozsady przeprowadza się 2 tygodnie od posadzenia w gruncie. W przypadku wysiewania bezpośredniego pierwsze nawożenie powinno się wykonać w momencie, kiedy rośliny mają 3-4 liście właściwe.    

Przeczytaj również: Odporne odmiany ogórków gruntowych. Choroby je omijają, możesz uprawiać w ogrodzie

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.