Spis treści:
Nawożenie krzaków malin na wiosnę
Bardzo chętnie sadzimy maliny na swoich przydomowych działkach. Krzaczki rodzą duże ilości smakowitych, aromatycznych i pełnych witamin owoców, ale tylko wtedy, gdy zapewnimy im odpowiednie warunki wzrostu. Musimy także zatroszczyć się o ich właściwą pielęgnację, nie zapominając o cięciu, a także nawożeniu malin. Ostatni z wymienionych zabiegów jest niezwykle ważny, ponieważ musimy zaspokoić zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe – szczególnie w okresie intensywnego wzrostu, gdy wytwarzają młode pędy i liście.
Nawożenie krzaków malin na wiosnę decyduje o wielkości zbiorów w sezonie, dlatego warto znaleźć czas na wykonanie tego zabiegu. Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio dopasować rodzaj stosowanego preparatu. Na początku sezonu krzaczki potrzebują nawozów, które będą stopniowo uwalniały azot. Nie możemy wykorzystać odżywek szybko dostarczających ten pierwiastek do korzeni, ponieważ nadmiar tego składnika może doprowadzić do zaburzeń przyswajania wody przez krzew, co grozi nawet obumarciem rośliny. To istotna zasada, o której nie wolno zapominać zwłaszcza w pierwszych latach uprawy.
Nawożenie malin rozpoczynamy wczesną wiosną. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Wiosenna pielęgnacja truskawki. Zrób to na początku marca
Czym nawozić maliny wiosną?
Nawożenie malin wiosną jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, do którego powinniśmy podejść z rozwagą. Musimy unikać przenawożenia roślin i równocześnie dostarczyć im wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jak to zrobić? Poniżej podpowiadamy, czym najlepiej nawozić maliny wiosną:
- biohumusem, kompostem lub innym nawozem organicznym,
- nawozami azotowymi o spowolnionym działaniu,
- saletrą amonową (dopiero w maju i czerwcu).
Jednym z ciekawych sposobów na bezpieczne zasilenie krzaczków malin wiosną jest wykorzystanie fusów z kawy jako nawozu. Ponieważ rośliny te potrzebują gleby o odczynie lekko kwaśnym, ten delikatnie zakwaszający glebę odpad stwarza dla malin idealne warunki wzrostu, dzięki czemu w sezonie obficie owocują. Co więcej, fusy z kawy zawierają azot, potas i magnez – składniki, których krzaczki owocowe potrzebują zwłaszcza wiosną. Są one uwalniane do podłoża powoli, więc stopniowo użyźniają glebę w miejscu uprawy.
W jaki sposób wykorzystać fusy z kawy jako nawóz pod maliny? Wystarczy równomiernie rozsypać je wokół krzaczków i delikatnie wymieszać z podłożem. Jeśli chcemy, możemy również połączyć je z kompostem, a następnie rozłożyć pod malinami. Unikajmy stosowania nadmiernych ilości tych kuchennych odpadów, warstwa fusów musi być cienka.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najlepsze odmiany czarnej porzeczki. Nie boją się mrozów, rodzą duże i smaczne owoce
Nawożenie porzeczek zaczynam od marca. Robię dwa naturalne nawozy, krzaki uginają się od owoców
Jak ciąć borówkę, żeby miała grube owoce. Lekcja przycinania borówki amerykańskiej