Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak założyć ogród zimowy? Co nim uprawiać? Zalety i funkcje

Jeśli jesienią i zimą tęsknisz za bujną roślinnością lub od zawsze marzyłeś o uprawie roślin tropikalnych, to ciekawym rozwiązaniem dla ciebie może okazać się ogród zimowy. Dowiedz się, jak uczynić swój dom bardziej przytulnym i zielonym na zimę. Podpowiadamy, co to jest ogród zimowy i co w nim uprawiać, by nigdy nie brakowało ci dobrej energii z roślin nawet w czasie największej szarugi na zewnątrz.

Jak założyć ogród zimowy? Co nim uprawiać? Zalety i funkcje
Co to jest ogród zimowy? To przede wszystkim przestrzeń wyciszenia i relaksacji wśród zieleni, która ani na chwilę nie traci swojego uroku. Fot. dasha11/123rf.com

Spis treści:

Co to jest ogród zimowy? 

Ogród zimowy niekiedy mylony jest z oranżerią, ale jednak te dwa pojęcia diametralnie się różnią. O ile oranżeria to miejsce uprawy roślin tropikalnych, mocno ogrzewane i słynące z wysokiej temperatury oraz wilgotności powietrza, o tyle ogród zimowy jest szerszym pojęciem.

Możesz go dopasować do swoich potrzeb i stylu życia – znajdą tu miejsce rośliny uprawiane na tarasie w cieplejszych miesiącach, zrobisz z niego przedłużenie salonu lub jadalni albo też po prostu zaciszne miejsce do relaksu.

Co to jest ogród zimowy? To przede wszystkim miejsce wypełnione roślinnością, które świetnie sprawdzi się także podczas mroźnych miesięcy. Nie zawsze jest on ogrzewany, ale w ciepłej przestrzeni rośliny doniczkowe lepiej sobie radzą. Ogrzewany zimowy ogród to także przyjemna przestrzeń dla domowników, którzy mogą sobie pozwolić na kontakt z naturą niezależnie od aury na zewnątrz. 

Przeczytaj również: Jakie kwiaty doniczkowe kwitną zimą? Poznaj 3 zimowe rośliny, które warto wybrać do domu

Jak założyć ogród zimowy? 

Zastanawiasz się, jak założyć ogród zimowy? Najłatwiej zaplanować to już podczas budowy domu, ale w większości przypadków można go dobudować również wtedy, gdy budynek już istnieje, i to bez większych zmian konstrukcyjnych.

ogród Ogród zimowy nie musi być olbrzymi ani nawet zajmować osobnego pomieszczenia, przy ścianie pełnej okien również możesz go zaplanować. Fot. sanddebeautheil/123rf.com

Dobrym rozwiązaniem przy budowie ogrodu zimowego jest zastosowanie materiałów, które okażą się odpowiednie niezależnie od warunków pogodowych. To np. specjalne szyby odbijające promienie słoneczne, dzięki którym korzystanie z pomieszczenia będzie możliwe również latem.

Popularne i trwałe konstrukcje ogrodu zimowego mogą być stworzone z drewna, połączenia drewna i aluminium lub samego aluminium. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości izolacyjne, dlatego na etapie jego wyboru należy zastanowić się, czy ogród zimowy będzie dodatkowo ogrzewany, czy wystarczające będzie musiało być ciepło promieni słonecznych.

Popularną metodą tworzenia ogrodu zimowego jest również zamówienie gotowej konstrukcji z montażem – to z pewnością wygodna opcja, ale w wielu przypadkach także kosztowna.

ogród Zlokalizowanie ogrodu zimowego w przybudówce lub dostawione szklarni to dość popularne rozwiązanie. W takim miejscu możesz zrobić sobie jednocześnie pracownię lub przestrzeń do produkcji zewnętrznej rozsady. Fot. topntp/123rf.com

O czym warto pamiętać przy budowie ogrodu zimowego? Z pewnością będą to:

  • Ogrzewanie – zdecyduj, czy chcesz korzystać z ogrodu przez cały rok. Ogrzewany ogród zimowy wymaga lepszych profili termoizolacyjnych i przeszkleń.

  • Odpowiednie fundamenty – możesz wybrać fundament ciągły lub stopy fundamentowe w miejscach mocowania słupów. Dobrze przygotowany fundament gwarantuje stabilność całej konstrukcji.

  • Dobór przeszkleń – szyby zespolone z powłoką odbijającą promienie słoneczne pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę i zapobiec przegrzewaniu latem.

  • Dach i jego zabezpieczenie – dach ze szkła hartowanego lub laminowanego zapewnia większe bezpieczeństwo. Przy ogrodach usytuowanych w pobliżu drzew warto rozważyć płotki przeciwśniegowe i kąt nachylenia dachu (10–45 stopni).

  • Położenie względem stron świata – ogrody zimowe położone po stronie wschodniej i zachodniej mają najkorzystniejsze warunki do bezpiecznej uprawy większości gatunków roślin. Strona południowa wymaga stosowania dodatkowego zacienienia, natomiast północna może być za mało doświetlona i nie pozwoli roślinom w pełni się rozwinąć.

  • Wentylacja i osłony – aby zapobiec przegrzewaniu przeszklonego pomieszczenia, szczególnie w słoneczne dni, zadbaj o markizy (mogą zostać zamontowane wewnętrznie) lub specjalne rolety oraz odpowiednią wentylację.

  • Wyposażenie wnętrza – postaw na meble ogrodowe i dekoracje w stylu boho lub eklektycznym, aby stworzyć wśród roślin przytulne miejsce do wypoczynku. 

Co uprawiać w ogrodzie zimowym? 

Kolejną istotną kwestią jest to, co uprawiać w ogrodzie zimowym. Zwróć uwagę na wymagania roślin – niektóre z nich potrzebują więcej światła słonecznego, inne mniej.

W ogrodzie zimowym położonym od strony południowej można sadzić sukulenty, oleandry, cytrusy, ananasy czy aloes. Z kwiatów doniczkowych dobrym wyborem okażą się także paprocie czy storczyki. Jeśli planujesz ogród zimowy położony od strony wschodniej lub zachodniej, to możesz sięgnąć po figowce, skrzydłokwiaty, filodendrony czy palmy. Najmniej światła słonecznego otrzymają rośliny w ogrodzie zimowym północnym. W takich warunkach poradzą sobie gatunki takie jak zamiokulkas, sansewieria, dracena oraz niektóre paprocie.

ogród zimowy W odpowiednich warunkach rośliny wyrosną bujne i będą regularnie kwitły. Fot. oskanov/123rf.com

Rośliny do ogrodów zimowych i oranżerii można podzielić również na podstawie ich upodobań cieplnych, nie tylko ilość i rodzaj światła mają tu znaczenie. Tym sposobem wyróżnimy:

  • okazy odpowiednie do oranżerii ogrzewanych, gdzie temperatura jest stała przez cały rok i wynosi średnio 22°C - areka, kencja, kawa, monstery, bananowce, fikusy, agawy, juki, draceny, strelicje, bugenwille, anturia czy pielgrzany;

  • okazy odpowiednie do oranżerii ogrzewanych w stopniu umiarkowanym, gdzie temperatura utrzymuje się w granicach 12-14°C w okresie zimowym i wzrasta naturalnie, dzięki światłu i ciepłu słonecznemu latem – cassia, kuflik, karłatka, hibiskus, eukaliptus, oliwka, daktylowiec, brahea, passiflora, kordylina, cytrusy;

  • okazy odpowiednie do oranżerii nieogrzewanych, gdzie temperatura zimą spada i często bywa porównywalna z tą panującą poza obiektem, choć zwykle nie przekracza granicy -5°C ze względu na zabudowę ścienną i sufitową, która odgranicza wnętrze od strefy zewnętrznej – bluszcz, kamelie, kaki, figa, jaśmin gwiaździsty, fargezje, filostachysy, karłatka, oliwka, szorstkowiec, kordylina, gatunki tropikalne o wysokiej mrozoodporności, itp.

Zalety i funkcje ogrodu zimowego 

Ogrody zimowe to konstrukcje architektoniczne, które powstawały już przed wiekami, choć w nieco innej formie. Tradycja łączenia za ich pomocą wnętrz mieszkalnych z zewnętrznymi miejscami kontaktu z przyrodą oraz naturalnymi źródłami światła stale rozwija się, a powstające w myśl budowania bliskości z naturą przydomowe oranżerie stanowią niezwykłe konstrukcje o wyjątkowych właściwościach i funkcjach.

Zmierzają one do tego, by w codziennej przestrzeni wykorzystywać nowatorskie rozwiązania, pozwalające stworzyć inteligentną powłokę o wysokich parametrach termoizolacyjnych. To dzięki niej mają one reagować na zewnętrzne warunki klimatyczne, dając roślinom światło, ciepło, niezbędną ochronę i stymulując ich intensywny rozwój.

ogród zimowy w domu W zależności od tego, jak zaplanujesz tę przestrzeń, ogród zimowy może przypominać ciepłą, tradycyjną werandę lub fragment ogrodu botanicznego. Fot. appalachianviews/katsiarynayeudakimava/123rf.com

Ogrody zimowe wykorzystują zasady architektury bioklimatycznej, aby:

  • pełniły funkcje ozdobne z największą bioróżnorodnością roślin,
  • pozwalały na efektywne pozyskiwanie energii słonecznej do dogrzewania budynków,
  • umiejscowione w centrum budynku stworzyły formę komina cieplnego, równomiernie rozprowadzającego kumulowane ciepło,
  • mogły pełnić funkcję zielonych, żywych obrazów, które warto podziwiać nie tylko od wewnątrz, lecz także z zewnątrz, przechadzając się po głównym ogrodzie,
  • dały tym sposobem przestrzeń do upraw roślin owocujących, które w warunkach klimatycznych w Polsce nie miałyby szansy zakwitnąć i dać egzotycznych plonów.

Podsumowując, jakie są zalety i funkcje ogrodu zimowego, to przede wszystkim wyjątkowe miejsce, które pozwala cieszyć się bliskością natury przez cały rok niezależnie od pogody. Szczególnie jesienią i zimą, gdy dni są krótkie i chłodne, a szaruga zalewa zewnętrzne ogrody, takie wnętrza stają się prawdziwym azylem pełnym nie tylko bujnej roślinności, ale i cennego, niezwykle zdrowego światła.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Przypomina drzewko z czarodziejskiego lasu. Radermachera sinica (China Doll) - uprawa i pielęgnacja

Przez całą zimę obsypuje się intensywnie żółtymi kwiatami. Jaśmin nagokwiatowy – uprawa i pielęgnacja

Co zrobić z hibiskusem ogrodowym pod koniec października? Przygotowanie ketmii syryjskiej do zimy

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.